Vopsit Fete Usi Si Bord

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Vopsit Fete Usi Si Bord

    Am lucrat 14 ore la proiectul pe care mi-l propusesem.Am vopsit toate usile pe interior si partea centrala a bordului.

    Am cumparat urmatoarele:
    -5 spray-uri NEGRU LUCIOS(firma Magic,400ml)=8 lei x 5= 40 lei
    -1 spray ARGINTIU METALIZAT(firma Policolor)=32 lei
    -200 ml plastic primer(de la un magazin numai de vopseluri)=16 lei
    -o pensula de marime medie=3 lei
    -10 saci mari de celofan incolor=10 lei
    -2 role a cate 20 de saci negri de gunoi(dintre care doar una a fost folosita)=4 lei
    -banda cromata subtire (2 m)= 4 lei
    -banda cromata groasa (11 m -nu am folosit pe toata)=44 lei
    -benzina la cat am umblat=11 lei
    TOTAL: 164 lei

    Ce am mai folosit:
    -foarfeca
    -cutit
    -hartie autoadeziva
    -scotch
    -diluant si nitrodiluant
    -surubelnite(nu am avut surubelnite tip Torx asa ca capul surubelnitelor mele s-au potrivit in acele suruburi torx)

    Cum a decurs "tuningul":
    1) am demontat boxele din fele de usi din fata

    2)am demontat toate manerele si le-a dezansamblat pe fiecare dupa tutorialul de aici http://www.*********.ro/Vopsire-plastice-t55352.html

    3)am tras de toate fiecare fata de usa pana au iesit din clipsuri(sunt ca niste cuie care sunt agatate de fata de usa si care intra in niste gauri din tabla din interior).Am luat marginea usii la rand tragand din centimetru in centimetru cu degetele.
    4)dupa ce am demontat toate fetele de usi unele clipsuri ori ramasesera in tabla pe usa ori cazusera.Le-am asezat inapoi pe fata de usa din plastic

    5)am dus toate fetele de usa in baie,am desfacut buzunarele de la cele din fata si le-am spalat pe toate cu apa si sapun,cu buretele.Sapunul NU a fost unul care sa contina grasimi gen Dove.Apoi le-am pus la uscat o noapte,asta pentru ca in ziua aia nu aveam vopseaua.

    6)A doua zi am inceput sa lipesc hartia autoadeziva pe fetele de usi,pe exteriorul curburii unde se limiteaza vopsirea.Dupa ce am pus acest rand de hartie cu grija ca sa urmeze bine curbura,am mai pus inca un rand de hartie dupa acesta si suprapus peste el 5-10 mm.Al doilea rand nu a mai fost pus asa cu grija ca nu mai avea rost.Doar am aplicat peste primul si am apasat ca sa se lipeasca bine.

    7)Am pregatit locul de vopsire din garaj astfel: am luat 4 saci mari incolori,le-am taiat cate 2 muchii pana am obtinut cate o bucata de celofan si le-am asezat pe jos,lipite intre ele cu cate o bucata de hartie autoadeziva in fiecare latura.(cate o bucata,nu toata latura)
    8)Am luat doua fete de usi,una de fata si una de spate.Am inceput cu cea de spate.Am mai taiat un sac pana am obtinut o bucata mare de celofan si l-am pus peste fata de usa.Am decupat celofanul cu cutitul,usor, in dreptul hartiei autoadezive lipite pe usa.Asta am facut si la usa din fata.Dupa ce am decupat celofanele,le-am mai lipit cu inca un rand de hartie autoadeziva peste "al doilea rand" de hartie lipita anterior la punctul 6.Am mai lipit suplimentar niste bucati de hartie ca sa fiu sigur ca vopseaua nu intra sub celofan.Asta am facut la ambele usi(fata +spate).

    9)Le-am dat cu primer,cu pensula,le-am lasat la uscat 30 min ca asa trebuia si dupa aia am inceput sa aplic vopseaua "negru lucios" in straturi.Dupa ce primul strat era aproape uscat il adaugam si pe al doilea.La unele usi am dat 2 straturi,la altele 3,nu mai stiu exact.Am consumat cam aproape un spray pe usa.Am lasat la uscat bine bine ca sa pot sa pun mana pe ele fara sa ramana urme.Au ramas cateva dar le-am acoperit ulterior cu niste pufairi de spray.Am scos celofanul de pe ele cu hartiile.Hartiile le-am aruncat pe cand celofanul deja decupat imi trebuie la urmatoarele 2 usi.
    10)Am luat celelate 2 fete de usi,am lipit din nou celofanele cum am mai zis,am dat cu primer si la 30 min dupa,am dat cu vopsea(le-am sprayat ).
    11)Am lipit,pe curbura ,benzi cromate ca limita de vopsea nu prea era grozava(avea neregularitati).

    12) Acum am inceput cu manerele de usi.Dupa ce le-am dezasamblat cum am zis la punctul 2),am luat partile care se leaga de usa ,le-am dat cu primer si dupa 30 min le-am vopsit cu argintiul metalizat.Atentie cand vopsiti cu gri metalizat sa nu fiti in preajma usilor vopsite cu negru ca are niste sclipici care se lipeste de negru si daca si negrul nu e uscat bine trebuie sa revopsiti usa.La mine s-a asezat sclipici peste usa vopsita dar am dat usor cu carpa si s-a luat.Si sa stiti ca am dat tot vreo 2-3 straturi de vopsea si peste astea.Dupa asta,am ansamblat manerele la loc.
    13)Am montat toate felele de usi si dupa aia manerele pe fetele de usi si dupa,boxele.

    14)Din bord am inceput sa scot casetofonul si placa aia argintie cu tot cu butoane.Mi-am notat mufele care intra acolo aplicand cate o bucatica de hartie autoadeziva pe fiecare si scriind numerele 1,2,3,4 pe fiecare de la stanga la dreapta pentru ca erau 4 mufe,in afara de cea de la casetofon. Modulul cu aerisirea de mai jos,i-am scos surubul/suruburile si l-am bagat mai inauntru.Am inceput sa acopar cu scotch toata gaura de acolo.(unde vine casetofonul pana jos la butoanele de aerisire).In plus am mai scos si plasticele de la frana de mana si de la bricheta cu tot cu schimbator,si normal ca am scos si aerisitoarele,cum le zice.Am demontat si plasticele de la volan,cele cu 2 suruburi lungi si acelea de deasupra kilometrajului.De data asta am scurtat si schimbatorul cu cativa centimetri,taind tija cu un ferastrau...
    15)La bord a fost bataie de cap.In plus eram satul de munca.Am inceput prin a acoperi scaunele cu celofan si saci si prin a acoperi si podeaua,in fata. Am luat bandizoler si am lipit pe muchia unde am vrut sa se termine vopsitul meu,pe bord.Cu grija am urmat curbura ,lipind bine bandizolerul si in curba tragand putin de el sa se intinda.(cu hartie autoadeziva nu am reusit pentru ca nu era elastica iar curburile erau prea mari(la unghi mic). La marginea aialalta a bandei izoler,am aplicat de data asta scotch pentru ca nu prea mai aveam hartie autoadeziva.Am aplicat scotch de latime mare.Am lipit bine peste bandizoler.Dupa aia am inceput sa aplic celofan negru de saci de gunoi(taiati sau rupti ),la rand ,pentru a acoperi tot ce nu vreau sa vopsesc.Sacii nu trebuie neaparat sa fie plati /lipiti pe bord.Merge sa fie si mai in aer dar sa fie densi,sa nu intre vopseaua pe sub ei.Am urmaritsa vad daca este vreo gaura si am acoperit ce-a mai fost de acoperit.
    16)Am curatat cu diluant(cum am facut la toate,dar nu am mai zis),am dat cu primer si dupa aia cu 3 straturi de vopsea sprayata.Am asteptat sa se usuce bine si am dezlipit usor toti sacii si banda izoler si scothul si tot.Am aplicat benzile cromate cum am dorit si am montat totul la loc.Mi-am batut capul la casetofon ca nu stiam unde naiba se dusese antena.Era prin spate prin consola pe acolo.M-am uitat bine cu lanterna.

    AM facut cateva poze in timpul muncii si la o fata de usa terminata si montata.Mai multe poze mai pun zilele urmatoare.

    Rezultatul? Imi place foarte mult cum a iesit. Si parca e mai eleganta acum.E mai complexa. Dar a fost mult de munca.14 ore...pfff.

    PS:Scuzati daca am greseli gramaticale.E tarziu si sunt obosit.
    Attached Files
    Last edited by Raoulemilian; 15 June 2011, 01:12.

  • #2
    frumos proiectul...bafta in continuare...mai asteptam poze
    sigpicLogan-Club-Ploiesti

    Comment


    • #3
      Frumos proiectul. Respect pentru efortul depus! Imi place ideea fetelor de usi in 2 culori, dar nu asa cu negru. Mi se pare prea mare contrastul. Eu, cred ca as fi incercat o nuanta mai apropiata de griul de pe bord.
      Oricum. Nota 10 din partea mea pt aceasta lucrare!

      P.S. Ori am omis eu, ori nu ai mentionat nimic de lac. Nu ar strica sa dai si cu lac peste vopsea sa te tina mai mult!

      Comment


      • #4
        la partea cu bordul vopsit in masina nu prea sunt de acord...eu zic ca ai cam gazat parbrizu...in legatura cu usile daca tie iti place cum le-ai facut e bine...eu le-am facut complet negre...era mai bine daca foloseai vopsea mai calitativa...asta de la magic stiu ca e cam proasta
        low....&.....slow

        Comment


        • #5
          Frumoasa si ingenioasa ideea. A iesit frumos, asteptam si alte poze. Eu as fi ales ceva mai inchis, aproape negru sau chair negru dar mat. Oricum este foarte frumos. Multa bafta in continuare.

          Comment


          • #6
            Respect pentru munca depusa. Daca rezultatul final e cel pe care-l asteptai , este bine. Pe partea financiara , eu am mai pus putin si am vopsit tot interiorul la pistol , intr-o cabina , cu vopsea de calitate.
            Sper ca vopseaua de pe usi sa te tina...
            sigpic

            Nu te pune cu idiotii. Te vor trage la nivelul lor si te vor bate cu experienta.

            Comment


            • #7
              Originally posted by DaniD View Post
              P.S. Ori am omis eu, ori nu ai mentionat nimic de lac. Nu ar strica sa dai si cu lac peste vopsea sa te tina mai mult!
              Nu am dat cu lac.Deocamdata le las asa.Poate peste un an cand o sa se mai zgarie vopseaua o sa ma gandesc sa revopsesc si poate si cu lac peste.Mersi foarte mult pentru aprecieri.

              Originally posted by alexutzu View Post
              la partea cu bordul vopsit in masina nu prea sunt de acord...eu zic ca ai cam gazat parbrizu...
              Nu am inteles cu partea "ai gazat parbrizul". Adica l-am vopsit? Il vopsisem din greseala putin dar l-am sters imediat cu diluant si dupa aia cu solutie de geamuri.

              Originally posted by Thejock3r View Post
              Sper ca vopseaua de pe usi sa te tina...
              Daca e sa se decojeasca revopsesc si probabil voi da cu lac. Daca apare vreo zgarietura mica vopsesc doar in locul ala.Am facut asta la o usa din fata cand i-am montat buzunarul atinsesem unde era vopseaua putin neuscata si am dat in locul ala cu spray din nou si e ok.

              O sa pun poze maine sau poimaine.

              Originally posted by logan21cdc View Post
              Frumoasa si ingenioasa ideea. A iesit frumos, asteptam si alte poze. Eu as fi ales ceva mai inchis, aproape negru sau chair negru dar mat. Oricum este foarte frumos. Multa bafta in continuare.
              Dar asta este negru inchis lucios.Ce vroiai mai inchis?
              Last edited by Raoulemilian; 15 June 2011, 20:46. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • #8
                super treaba cred ca o sa ma bag si eu in golanul meu

                Comment


                • #9
                  M-am referit la ceva gri ca si bordul sau NEGRU si totul mat. Cum am spus a iesit OK si succes in continuare.

                  Comment


                  • #10
                    Multumesc foarte mult pentru aprecieri.Nu ma asteptam la atatea opinii pozitive. Dar pana la urma a iesit bine.

                    Comment


                    • #11
                      usile imi plac cum au iesit si daca ai dat si primer ar trebui sa tina vopseaua, dar pune poze si cu bordul finisat
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by nicu_rcn View Post
                        usile imi plac cum au iesit si daca ai dat si primer ar trebui sa tina vopseaua, dar pune poze si cu bordul finisat
                        Ok,maine,17 iunie, pun poze. Mersi.

                        Comment


                        • #13
                          cand ai vopsit bordu,nu sa gazat nimik in interior?felicitari pt proiect si efort!!sunt sigur ca acuma da mai bine?
                          Am pierdut multe in viata,dar niciodata nu mi-am pierdut respectul fata de cei care-l merita!!

                          Comment


                          • #14
                            nu o sa tina, parerea mea, si zic din experienta!
                            MIR.ul Meu http://www.loganclub.ro/forum/cam_as...61.html?t=3761

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by pipan View Post
                              cand ai vopsit bordu,nu sa gazat nimik in interior?felicitari pt proiect si efort!!sunt sigur ca acuma da mai bine?
                              Nu s-a gazat nimic pentru ca am acoperit cu celofan scaunele fata ,podeaua fata si bordul pe unde nu am dat cu vopsea.Geamurile pe unde le vopsisem le-am sters.In spate nu a ajuns vopsea.

                              Originally posted by 89.MIR View Post
                              nu o sa tina, parerea mea, si zic din experienta!
                              Asta e ,ce sa fac acum. Cat o tine,o tine.
                              Last edited by Raoulemilian; 16 June 2011, 21:11. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google