Statii Radio De Emisie Receptie Pentru Info Trafic

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    TTI 660
    Modelul reprezinta varianta medie a seriei TTI, dotata cu un sistem de NB ( reduce sunetele de fond sonor) care sunt receptionate odata cu comunicarile din jurul dumneavoastra. Puterea marita, calitatea emisiei, dimensiunile reduse o recomanda, dar si calitatea componentelor folosite. Recomandam folosirea unei antene peste 1,65m pentru acest model in momentul in care se va folosi pe un automobil care are un plan de masa mai mic decat media intalnita. Modulatie medie cu +, reuseste sa transmita mesajul in asa maniera in care la statia receptor recunoastem timbrul vocal in cazul unei persoane cunoscute. Puterea este constanta in utilizare, cu reale valente de sursa pentru amplificatoare de semnal. Dimensiunile reduse au si dezavantajul lor, astfel difuzorul reda nu foarte clar pe cei cu semnal slab, dar odata cu folosirea unui difuzor exterior rezolvati acesta problema si castigati astfel o auditie clara a mesajelor receptionate.
    Alimentarea la bricheta este intradevar varianta cea mai des intalnita, insa aveti in vedere ca nu toate masinile au in acea locatie un curent de calitate fara brum (sunet de fond din cauza alimentarii) , deci luati in considerare la montajul oricarei statii si alimentarea direct de pe bornele bateriei cu siguranta de rigoare proprie fiecarui consumator. Cablul de alimentare trebuie sa fie cat mai scurt posibil, adus pe traseul cel mai scurt, de o grosime asemanatoare cu cel livrat odata cu statia. Recomandam ca la 10-15cm de la borna + sa montati o siguranta de amperaj dublu fata de consumatorul pentru care a-ti efectuat montajul.
    La acest model puteti folosi cu succes antene cu montura de magnet, de diferite dimensiuni ( pentru maxim de eficienta mai mari de 1,65m ) , dar si antene cu prindere fixa, dupa ce in prealabil a-ti verificat ca antena face contact electric cu masa automobilului pe care a-ti montato.



    TTI 770
    Cel mai vandut model de la acest producator, similar cu alte produse mai complexe si mai scumpe de pe piata. Astfel avem un ecran digital de dimensiuni mari care ne informeaza cu privire la confirmarea functiile activate, puterea semnalului receptionat si emis, modul de lucru, si pentru prima dat avem o statie cu un meniu de unde activam o multitudine de functii care ne ajuta in utlizarea ei. Posibilitatea reducerii sensibilitatii la antena si la microfon face ca la trecerea printr-o zona urbana sa scoatem din receptie o buna parte din zgomotele cauzate de retelele de curent electric, tramvaie sau trolebuze.
    Comutarea canalelor de pe microfon ne ajuta sa fim in continuare atenti la trafic, atunci cand vrem sa comunicam in alt canal, sporind siguranta la volan fara sa pierdem informatii.
    Pentru alimentarea directa la baterie aveti in vedere si perioada de timp in care a aparut modelul de masina, la cele mai vechi de 2OOO alternatorul livreaza un curent mai putin filtrat deci cu impuritati ce se traduc in sunete de fond care transforma receptia in ceva neinteligibil pe distanta medii si mari. Deasemenea se observa acelasi lucru si la emisie, receptorul aude odata cu vocea si ceva ce ar fi asemuit cu turatiile motorului.
    Pozitia butonelor de comanda si confirmare audio pentru fiecare functie pe care o solicitati aduce un plus de siguranta si odata cu ea si certitudinea ca a-ti ales un produs de calitate si performant.
    Last edited by MARIUS-77; 17 March 2010, 21:46. Reason: Automerged Doublepost
    http://www.cbmania.ro

    Comment


    • #62
      de 2 zile sunt posesor al unei statii Intek m-120 plus + antena Sirio snake mini 27 mag dupe 2 drumuri de arad si lugoj pot sa zic ca sia scos investitia.
      recomand orice tip de statie pt cei care fac multe drumuri in afara
      ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
      YO2MKL
      sigpic

      Comment


      • #63
        ce parere aveti de aceasta statie Statie radio Cobra 19 DX IV , cat e de buna ?
        :love5::love5: :sofer1: :majesty2:

        Comment


        • #64
          "Ma receptioneaza vre-un coleg si de unde?" asta intreb eu la statie sa vad daca e buna, si in functie de unde raspund baietii i-ti dai seama cat de "buna" este statia!

          Comment


          • #65
            Am cumparat o statie Midland Alan 100 plus si o antena Midland 145 si e OK. Am facut un drum pina la Slanic Moldova si statia s-a comportat excelent atit la emisie cit si receptie. Chiar merita o investitie de 500 ron atita timp cit detectoarele radar sunt inutile.
            PS ce parere aveti de microfoanele cu ecou? se merita investitia si daca da, ce s-ar potrivi la un Alan 100 plus? Cu stima

            Comment


            • #66
              Originally posted by vasile78 View Post
              "Ma receptioneaza vre-un coleg si de unde?" asta intreb eu la statie sa vad daca e buna, si in functie de unde raspund baietii i-ti dai seama cat de "buna" este statia!

              depinde foarte mult si de antena nu numai de statie incearca 2 antene pe aceasi statie si vezi diferente enorme ( acuma sper ca intelegi ca vreau sa zic antene de dimensiuni diferite)
              ...am fost maine voi fi ieri cine sunt eu ?...
              YO2MKL
              sigpic

              Comment


              • #67
                Nu a folosit/cumparat nimeni Statia radio Cobra 19 DX IV ???
                M-ar interesa si pe mine (am posibilitatea de a o achizitiona) daca este buna - sau sa ma orientez la alta ? .......

                Comment


                • #68
                  eu prima data an avut o antena- care acum sta degeaba in portbagaj- midland 18-244 de 60cm dar era slaba de tot asa ca am trecut la ml145 care nu suporta comparatie.de multe ori antena face diferenta in comunicare.
                  azi am vazut un mercedes cls si un jaguar cu statie ceea ce in urma cu jumatate de an era de neimaginat.acum jumatate de an aveam colegi de munca siderati ca am statie pe masina si ca " ce imi trebuie mie statie daca am detector de 20 milioane?" .acum acei colegi si-au montat si ei statii.
                  Intek M490 Plus + Superstar CRT ML 145.

                  Comment


                  • #69
                    se merita sa ai statie pe masina,recomand tuturor..eu am de 2 luni si si-a scos baniiiii original nu asa.....te scapa de belelel...si nu numai de radare.poti afla multe altele

                    1.6 MPI 8Vsigpic

                    Comment


                    • #70
                      VA SALUT. CER SCUZE PENTRU SCRIEREA CU LITERE MARI DAR VREAU SA ATRAG ATENTIA ASUPRA UNUI FAPT. EXISTA UN USER CU NUMELE MARIUS 77 DE LA CBMANIA CARE TOT EXPLICA DESPRE STATII DE EMISIE RECEPTIE. VREAU SA AVERTIZEZ PE CEI CE CITESC ACEST FORUM SA GANDEASCA BINE SI SA SE DOCUMENTEZE BINE DACA DORESC SA CUMPERE CEVA DE LA CB MANIA, PENTRU CA PE MINE DOMNUL MARIUS MA INFORMAT GRESIT (INTENTIONAT SAU NU ) ASUPRA UNUI PRODUS PE CARE L-AM CUMPARAT DE LA DANSUL SI ANUME O STATIE PMR MAXON 1, CARE NU CORESPUNDEA TEHNIC CU RECOMANDARILE DATE. ATUNCI CAND AM SESIZAT FAPTUL ACESTA PE FORUMUL CB MANIA domnia sa A BANAT ADRESA MEA DE IP , DERANJAT PROBABIL DE FAPTUL CA VOR VEDEA SI ALTI CE AM PATIT. DECI ATENTIE.CU STIMA

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google