[SCHIMB] Megane 1,9DCi Hatch Dynamique Cu MCV

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [SCHIMB] Megane 1,9DCi Hatch Dynamique Cu MCV

    Schimb Renault Megane 1,9 Dci HB
    120CP, 6tr, 2004, cca 165.000km - nu stiu exact

    Din lipsa de spatiu (si dupa ce am vazut ce volum are un MCV), doresc sa imi schimb masina cu ceva mai mare.

    Schimbate elementele de phase II (interior/exterior)
    La 142.000 schimbate distributia, kit accesorii, ulei si filtre, capete de bara, bieletele de directie, bielete bara stab, amortizoare, caseta directie, etc.
    La 152.000 schimbate flanse, toate discurile, toate placutele, rulmenti spate, parbriz (o ciobitura mica - CASCO) ...si altele de care nu imi amintesc

    In momentul de fata masina se prezinta intr-o stare excelenta atat tehnic, cat si estetic. Interiorul e intr-o stare f buna, nu trancane si nu bate nimic.
    In motor nu s-a umblat. Nu consuma deloc ulei (adica de la schimb la schimb nu tb completat deloc), fum scoate in limitele perfect normale pentru un diesel in stare buna (la peste 3500rpm in sarcina) - la fel e si la VW TDI nou. Nu a fost spalata la motor si se pot vedea f bine toate depunerile normale de la colierele de la intercooler, turbo etc. Odata s-a curatat un senzor (la volanta parca) si s-au schimbat 2 bujii incandescente. In rest fara probleme.

    Consum real:
    In Bucuresti 8,5-11%
    In Iasi 6,6-7,5%
    Exterior legal 4,6-4,8%
    Exterior mai "tare" 5,6%

    echipare Dynamique

    Dotari: (absolut totul este perfect functional)
    -ESP, ASR, AFU, ABS
    -directie asistata electric
    -senzori de ploaie/lumina
    -4geamuri electrice cu impuls
    -oglinzi electrice rabatabile
    -oglina interioara electrocrom
    -folie Llumar autorizata
    -cotiera fata/spate
    -scut motor de metal
    -clima
    -parbriz atermic
    -stergatoare phase II
    -xenon faza scurta
    -xenon proiectoare
    -"paravanturi" geamuri fata
    -bara fata RS
    -cruise control/SL
    -spatii depozitare inchise in usile fata si in podea - fata
    -torpedou refrigerat
    -nu imi mai amintesc

    Masina nu a fost implicata in accidente (doar un mic "incident" in care s-a strambat o janta si s-a schimbat pe CASCO). A fost adusa in tara la 90 000km, a fost revopsita integral la reno, la mine e de 3 ani si de la cca 120mii km e rulata in principiu doar afara - pe autostrazi intre IT-RO (eu lucrez in IT).

    MERITA VAZUTA !!!

    In principiu tot ceea ce trebuie schimbat normal la o masina de ocazie, la asta e deja schimbat.

    Schimburi cu Logan MCV, (exclus 1,4), doar cu AC, doar cu ABS, minim 2 airbaguri, polita tavan, geamuri electrice minim fata, oglinzi electrice. Prefer model cat mai echipat, cu bare deasupra, 7 locuri omologate, neaccidentata.

    Ma intereseaza si schimburi cu Laguna 2 dci dupa 2003, break, privilege sau initiale, Scenic sau Megane sedan/break.
    O dau doar ca vreau mai mult spatiu.


    Ofer bonus revizia urmatoare: (ulei Elf 5W 40, toate filtrele), amortizoare fata, flansele amort fata - totul original

    Alte relatii pe PM.

    PS - Imi pastrez numerele (masina se va radia la schimb)
    Attached Files

  • #2
    Originally posted by segcm View Post

    Schimburi cu Logan MCV, (exclus 1,4), doar cu AC, doar cu ABS, minim 2 airbaguri, polita tavan, geamuri electrice minim fata, oglinzi electrice. Prefer model cat mai echipat, cu bare deasupra, 7 locuri omologate, neaccidentata.

    Nu isi doreste nimeni o masina mica si nervoasa ?
    Attached Files

    Comment


    • #3
      Iti dau un MCV 120 CAI 1,6 16V 11000 KM SI MAI DAI TU 4000 EURO CA ESTE DACIE NOUA .....
      Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

      Comment


      • #4
        tvstar1 - nu multumesc. Masina ta se devalorizeaza cca 3000 pana la anu'. Prefer sa raman cu a mea, ii pun bare si roofbox si am rezolvat problema spatiului fara bani multi. A mea e impecabila, trage f bine, accesorizata - e full fara trapa si asa zisa piele si mult mai sigura (5stele euroncap).

        bafta la vanzare!
        Attached Files

        Comment


        • #5
          segcm stelele nu conteaza la 50 km/h ...! Tot poti muri fie ca are 7 stele fie ca are 1 -na . La un impact de 50 km\h cu un zid ...reactia organelor tale sunt identice cu cel al unui accident cu 100km/h . Teorie testata .

          TABLA E TOT TABLA !!! Ps: masina e fainuta ....merita pe un mcv + o mica diferenta din partea ta !
          Last edited by TM80MAT; 2 August 2010, 11:28.
          sigpic

          Comment


          • #6
            Originally posted by TM80MAT View Post
            Teorie testata .
            - sa inteleg ca ai scapat nesifonat sfidand legile fizicii... ia-o ca pe o gluma.

            Nu vreau sa starnesc polemici dar multe airbaguri, structura masinii mai solida + ABS, AFU si ESP fac minuni. Toate astea te pot scoate dintr-un accident - de ex e de ajuns sa intre odata ESP-ul si sa te redreseze dintr-un derapaj (eroare de "sofer", sau pt a evita coliziuni -din vina altora, cumulate cu carosabil umed, gheata etc), moment in care poti evita complet un accident sau scapi doar "sifonat". Atunci ai sa iti zici ca astea fac toti banii. Vb cuiva - e de ajuns sa te salveze odata si si-a scos banii.
            Stiu ce e si masina mea si ce e si Loganul - sunt clase diferite, solutii tehnice diferite, clienti diferiti. Fiecare isi ia masini in functie de necesitati. Cand am luat-o nu imi folosea portbagajul si de asta am luat-o HB, ca e mai frumoasa ca sedanul sau breakul. Intre timp m-am insurat, a aparut un bebe... alte necesitati

            PS - Eu nu merg cu 50 decat in oras. Masina o iau doar sa fac IT-RO deci nu o sa merg cu 50



            O mica diferenta as da numai pe un MCV 1,5dci cu 7locuri nelovit si echipat full.

            Comment


            • #7
              AM si lovit un megane ca al tau , am si condus o droie de masini . UP de la mine !
              sigpic

              Comment


              • #8
                Scuzama ca iti spun dari esti cam copil pai masina noua o compari cu a ta care este uzata ????? A mea ESTE DACIA LOGAN MCV NOUAAAAAAAAAAAAAAAAAA. Scuze pentru parerre mea personala bafta la vanzare sau ciuremare.
                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                Comment


                • #9
                  Dupa ce te mai uiti in cartea de gramatica, poate mai vorbim.

                  Eu am zis doar ca nu ma intereseaza oferta ta pentru ca se devalorizeaza pana la anu' cu cca 3000€, am gresit cu ceva?
                  Noua are cca 7km. A ta are 11000 deci e si aia uzata, adica de ocazie, daca tu crezi ca iei pretul care l-ai dat... cauta-ti doritori.

                  PS - nu e de vanzare, am scris doar schimb.

                  bafta si tie "la vanzare sau ciuremare"!

                  Comment


                  • #10
                    MCV din 2008, este in jur de 6500 Euro, cu asa putini km. Daca n-ai 7 locuri, mai taie 300 euro din pret.
                    Iar un Megane din 2004, 1.9 este in jur de 4500. Insa poate ajunge si mai sus si mai jos. Majoritatea sunt japite si cu istoric indoielnic.
                    Asta ca sa nu va mai bateti cap in cap si sa va intepati aiurea.
                    Last edited by Cezar; 3 August 2010, 01:32.

                    Comment


                    • #11
                      interesant.. dar nu ma incadrez..a ceea ce vrei tu...
                      sigpic
                      Contact: 0799.999.255 - Pravalia cu leduri.

                      Comment


                      • #12
                        Se poate inchide, s-a rezolvat.

                        Multumesc.

                        Comment

                        Working...
                        X
                        Anulare DPF
                        Politica de Securitate Google