[CUMPAR] Carlig De Remorcare Logan PH2 - Berlina

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [CUMPAR] Carlig De Remorcare Logan PH2 - Berlina

    dupa cum spune si titlul,vreau sa cumpar un carlig de remorcare pentru un Logan PH2 din 2011. vreau si partea electrica.
    rog cu aceasta ocazie pe cei ce se pricep/au mai trecut prin aceasta experienta de acumpara un carlig de remorcare, sa ofere niste info despre marci/tipuri/recomandari sau de care tipuri-marci sa ne ferim...
    mentionez ca sunt din Bucuresti, sector 5. contact pe pm sau mail: marian_ariciuc@yahoo.com
    Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

  • #2
    Este o firma in Brasov care comercializeaza la pretul de 290+30 transportul. Eu l-am montat de 3 ani si e ok, are instalatia electrica inclusa. 0742056056

    Comment


    • #3
      Gasesti si in Bucuresti carlige de remorca. Este un coleg pe dachiaclub care vinde tot cu 290ron , atimotors este firma. Mai erau si in Vitan , daca negociezi scoti la 260ron carligul.
      Mai ar fi si Bosal dar ala este intre 380-450ron....
      PS: Preturile sunt pentru kit (carlig+ kit electric) , doar montajul mai ramane care te costa intre 100-150ron la un service sau 3-4-6 nberi in regie proprie.

      Comment


      • #4
        Eu am un Bosal la 350 ron.Sa ai grija cum iti demonteaza bara spate cei de la service.Eu l-am montat la reprezentanta iar acum zona aripilor unde ia contact cu marginea barei este plina de zgaraieturi.Vezi ca au tendinta ca unul dintre Dorei sa stea sus in portbagaj iar masina sa fie suspendata sus in timp ce celalalt monteaza carligul.Cel de sus il ajuta pe cel de jos.Pe mine m-au trimis la plimbare in sala de asteptare.Oricum am facut o reclamatie pentru zgaraieturi.

        Comment


        • #5
          Eu l-am montat (la logan 2) fara sa dau bara jos. L-am montat in maxim 30 minute. Si am montata carlig de logan 1 berlina pe logan 2. De ce au dat bara jos?
          sigpic

          Comment


          • #6
            Nici la mine nu s-a dat bara jos. Sunt instructiuni in colet si se poate face foarte simplu. Eu aveam masina in garantie si l-am montat in reteaua dacia, pret 100 lei

            Comment


            • #7
              Si poza......................
              Attached Files

              Comment


              • #8
                Si de la mine o poza. Din cate imi amintesc al meu este de Connex. Se pare ca e putin diferit fara de cel al colegului NOL.
                Attached Files
                sigpic

                Comment


                • #9
                  Originally posted by MihaiiahiM View Post
                  Eu l-am montat (la logan 2) fara sa dau bara jos. L-am montat in maxim 30 minute. Si am montata carlig de logan 1 berlina pe logan 2. De ce au dat bara jos?
                  Probabil numai la Logan 2? Probabil le este mai usor de montat cu bara scoasa? Au dat bara jos ,a ridicat-o pe elevator,un dorel statea sus in portbagaj suspendat si el iar altul sub ea.Timp de lucru?? O ora si 40 minute.Manopera 2 mil.Zgarieturi pe ambele aripi + zgaraieturi de la suruburile din triple cand au tras tare de ele ca sa le scoata.M-au sunat de la Vocea clientului sa ma intrebe daca sunt multumit de lucrarea service-ului.Le-am facut o antireclama de vreo 10 minute care s-au materializat intr-o reclamatie.. A doua zi dupa montaj o blonda si-a sprijinit nissan-ul de carligul meu cand a vrut sa parcheze in spatele meu.Daca nu-l aveam imi indoia numarul.
                  Last edited by karlos12; 2 January 2014, 14:26.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by NOL View Post
                    Nici la mine nu s-a dat bara jos. Sunt instructiuni in colet si se poate face foarte simplu. Eu aveam masina in garantie si l-am montat in reteaua dacia, pret 100 lei
                    @Karlos12 nici la colegul NOL nu au dat bara jos si el are PH2.
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Cum spunea si un alt coleg,gasesti oferte destule.Eu am luat cred ca tot de la atimotors.Seamana f bine cu al colegului NOL.CE-i curios,cablajul e bosal,dar carligul in sine e romanesc.. Nici la mine nu a dat bara jos.EU PE SUS TINEAM CONTRA SI MESERIASUL PE JOS strangea piulitele.PT skoda am ales o firma din provincie.

                      http://carligederemorcare.ro/5188-2004-2013 e firma din provincie..
                      Last edited by micutzu666; 2 January 2014, 15:22.
                      Vrei sa te remarci ca fiind idiot?Atunci da quote la ultimul mesaj postat!!

                      Comment


                      • #12
                        da, abea acum am vazut ca s-a aprobat topicul meu.
                        La multi ani tuturor! multumesc de sfaturi.
                        @Nimeni, am luat legatura cu cei de la Atimotors, m-au tratat cu SICTIR asa ca am putina ambitie sa nu iau de la ei, voi lua de la ei daca sunt constrans.
                        @karlos12, eu trebuie sa am grija cum il montez ca nu ma duc in nici un service, m-am convins mai demult cu meseriasii.
                        @MihaiiahiM, al tau seamana cu al colegului NOL, cel putin asa se pare din poze; chiar priza este pe aceeiasi parte.
                        @micutzu666, ii gasisem si pe cei de la Autocar, isi incep activitatea dupa 10 ianuarie.
                        Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                        Comment


                        • #13
                          Daca te uiti cu atentie o sa vezi ca nu seamana carligul meu cu al lui NOL. Priveste cu atentie indoitura. Functionalitatea este tot aia, doar modelul difera.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            200 de lei carlig SIARR Franta (adica ala de origine Dacia de 700 de lei in reprezentanta) in vitan si 50 de lei kit electric Bosal. E identic intre ph1 si ph2.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • #15
                              200lei am dat pe el, SH, insa l-am luat de pe mercador.
                              l-am gasit oarecum in zona(Rahova).
                              de mentionat pentru cei ce vor sa si-l monteze singuri: a). acele capace care acopera gaurile de prindere, se afla in buzunarele laterale, pipaind lonjeronul spre centrul masinii. se baga ceva ascutit si se impinge pana se gaureste cartonul de pe exterior ce acopera gaurile din lonjeron (acele gauri s-ar vedea pe sub masina in laterale daca nu ar fi acoperit cu maclavais de plastic)
                              b). dupa parerea mea, CEL MAI IMPORTANT: din fabrica se acopera gaurile acelea din lonjeroane cu un carton dupa care se stropeste din abundenta plastic care vazut din lateral are varfuri(munti). personal, am taiat cat mai mult acele varfuri pentru a facilita o suprafata plana si a asigura tirantilor o suprafata de contact mai mare. mai spre vara il voi demonta si voi incalzi acele suprafete cu feonul si le voi curata pana la tabla.(pana atunci ansamblul de remorcare va avea rol de protectie anti lovituri din spate).
                              c). bara de plastic nu se demonteaza insa toba de esapament se va desface din acel inel de cauciuc in momentul cand se va vrea strangerea definitiva. nu se va desface toba inainte pentru ca este de ajutor in momentul cand se vrea urcarea ansamblului de remorcare pe masina, toba fiind folosita pe post de reazem(asa a fost in cazul meu, pentru ca nu am avut ajutor).
                              L-am montat singur, timp de lucru 45-60min; mai greu a fost cu scoaterea capacelor din lonjeroane.
                              Voi reveni cu noutati despre legaturile electrice, pana atunci sa vad unde ma documentez.
                              Attached Files
                              Last edited by mariannn; 3 January 2014, 16:29.
                              Daca vrea Dumnezeu sa castigi la loto, iti da "noroc" si fara sa joci..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google