Chiptuning Dacia incepand cu 150 ron by Obdtuning.ro

Collapse
This topic is closed.
X
This is a sticky topic.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Doc,am un Logan pe benzina 1,4 din 2006 si vreau sa-i fac chiptuning.Sunt din Medias.
    Ai cumva drum prin zona in viitorul apropiat? Sau poti sa-mi recomanzi pe cineva din zona?
    Daca o problema se poate rezolva atunci nu trebuie sa te stresezi, daca nu se poate rezolva atunci chiar nu are rost sa te mai stresezi.

    Comment


    • La benzinar, 1.4 mers normal, scade sau creste consumul dupa remapare?

      Comment


      • Originally posted by Doc View Post
        Benzina sigur nu primeste cu pauze din soft, insa trebuie facuta o verificare la masina. Cand ai schimbat bujiile si fisele?
        Bujiile au 1 luna ... fisele inca nu le-am schimbat

        Comment


        • acu vin eu cu o intrebare si mai complicata tu esti sigur ca poti tine pedala calcata exact exact la fel pentru cei 2000 rpm in treapta 1 sau 2-3 ...inferioare ? eu ma indoiesc ca poti avea exact 100% aceeasi apasare asupra pedalei , care probabil intr-o treapta inferioara o sa o simti ca dute-vino pentru ca tu nu poti tine constanta apasarea pe pedala .Si sa nu-mi zici ca tu poti ... ca nu te cred )
          Ai aceeasi problema si in treapta 4 si 5 ?
          Pentru a evita imposibilitatea resetarii parolei pe forum, userii cu adresa de @yahoo.com sunt rugati sa activeze o alta adresa de mail, diferita de @yahoo.com.

          Comment


          • Cristi ti-a luat mult sa gandesti asta? Nu e vorba de cum tii pedala apasata. E irelevant ce zici atat timp cat nu e prima oara cand conduc masina. O conduc de 2 ani de zile si crede-ma ca nu e de la piciorul meu. Daca te uitai mai atent nu am zis la 2000RPM FIX! Ci intre 2000 si 2500 cand o tii constant in limita posibilitatilor unui om apare aceea problema. In treapta 1 n-am tinut-o sa vad daca face...am observat mai mult in treptele 3-4 si uneori 5.

            Comment


            • Originally posted by razvan05 View Post
              vine si el cu primul sau post deja cu multe nelamuriri...

              sa caute aici si sa puna intrebari dupa...

              scuze Doc ! dar nelamuririle se rezolva mai bine prin telefon sau face-to-face decat prin mesaje la care nu sti cand ti se raspunde sau cand poti raspunde.
              Nu am nici o treaba cu omul dar marlania cu (,) care i-ai raspuns m-a facut sa-ti raspund cu aceasi moneda. Ce daca e primul post, trebuie sa aiba 1000 ca sa-si expuna nelamuririle, dumneata esti asa de lamurit in ce priveste discutia asta cu remaparea? Eu citesc de 2 ani discutiile de pe forumul asta si sa mor daca inteleg cum un motor caruia ii dai mai multa benzina si il conduci la fel poate sa consume mai putin !? Cere-i dumneata scuze lui DOC in locul meu pentru of topic...

              Comment


              • salutare,pana acum am citit in general de bine,in legatura cu remaparea asta.in cazul in care doresc sa revin la softul original se poate?daca da(si nu cred ca nu se poate)care este pretul pt remapare si care pentru punerea softului original?multumesc.
                androidu'

                Comment


                • nu o sa mai vrei originalul. iti garantez !
                  Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                  Comment


                  • Ma bag si eu in seama sa incerc sa explic cum sta treaba cu asa-zisul consum redus dupa remapare . Ambele parti au dreptate , in anumite situatii consumul scade , alteori creste .

                    Dupa remapare consumul scade la viteze mici. Explicatia e simpla . Motorul urca mai rapid in ture se simte mai bine cuplul , te face sa mergi cu treapta a 4-a in loc de treapta a 3-a initial la urcarea unui drum in rampa de inclinatie mica . Cam de aici provine scaderea consumul prin cresterea cuplului si folosirea unei trepte superioare .

                    Va fi evident ca dupa remapare daca ii dai in goarna si o alergi benzina aia in plus trebuie sa se scada de undeva si cum n-avem 8 trepte sa tot schimbam superioara va urca in turatii iar acolo va consuma exact plusul ala de benzina stabilit la remapare .

                    Mi se pare totusi corect ce afirma Doc , la mers normal , in toate regimurile , consumul se pastreaza .

                    Am eu problema asta acum .Am montat gpl si se tureaza greu . Obisnuit fiind sa schimb ca pe benzina raman uneori cu mana pe schimbator inainte de a ajunge la turatia de schimbat pt ca urca greu in ture . Sunt convins ca ar putea scadea consumul daca ar urca mai repede in ture ( cu consum mai mare de gpl pentru o perioada scurta cat o turez eu rapid ) si ar urma treapta superioara .

                    Comment


                    • Incearca sa mergi la cei care au instalat GPL-ul sa-ti faca reglaje. Poate nu au setat bine amestecul.
                      Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                      Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                      www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                      Comment


                      • In giurgiu cand ajungi doc?
                        :sign_war

                        Comment


                        • Originally posted by vasile78 View Post
                          Nu am nici o treaba cu omul dar marlania cu (,) care i-ai raspuns m-a facut sa-ti raspund cu aceasi moneda. Ce daca e primul post, trebuie sa aiba 1000 ca sa-si expuna nelamuririle, dumneata esti asa de lamurit in ce priveste discutia asta cu remaparea? Eu citesc de 2 ani discutiile de pe forumul asta si sa mor daca inteleg cum un motor caruia ii dai mai multa benzina si il conduci la fel poate sa consume mai putin !? Cere-i dumneata scuze lui DOC in locul meu pentru of topic...

                          scuze de off dar nu am de ales. o sa va mai explic si dumneavoastra cum sta treaba ce reducerea consumului. in primul rand conditia de baza este sa mergi strict in acelasi regim nu sa te dai la ea mai mult ca inainte ca de ai niste cai in plus si esti tentat. in al doilea rand rapoartele sunt mai rapide datorita faptului ca urca mai repede in turatie si nu mai tragi de ea pana dai o treapta inferioara. in al treilea rand prin remapare nu ii dai mai multa benzina sau motorina.( cei ce cred asta se inseala). la diesel se mareste presiunea pe turbina si de acolo apare acel plus de forta.

                          si pentru toti cei care posteaza doar sa se afle in treaba le spun un lucru : documentati-va inainte (exista functia de search si exista google)

                          si inca ceva despre cel caruia i-ati pus partea : inca a ramas la primul post. deci iti dai seama de cat de interesat a fost de repectiva problema.
                          hai mai bine sa ramanem prieteni si sa ne vedem de ale noastre in continuare.
                          o zi buna !

                          modificare : imi cer scuze ! ! ! acum am vazut de ce te-ai sesizat asa de rau : este galatean de-al tau
                          cu toate astea imi mentin toate afirmatiile si postarile pe tema asta

                          si apropo puteai sa scri si fara (,) ca se accepta nu-i cacofonie
                          Last edited by RAZVAN-005; 8 July 2011, 12:49.
                          Zilele petrecute la pescuit nu se pun la anii vietii

                          Comment


                          • pe la buzau .. braila cand ajungi ? cat mai e remaparea pt 16 mpi ?
                            Vand toba sport/subwoofer+statie/senzori de parcare si altele
                            http://www.loganclub.ro/forum/showpo...56&postcount=1

                            Comment


                            • Originally posted by Daniel 67 View Post
                              Faci resoftare si mergi in regim normal: consumul scade!! Daca mergi intr-un regim pentru a-ti dovedi ca masina are ceva cai in plus... e normal ca o sa constati un consum mai mare !!! Nu vrei sa ai dileme de acest gen pastrezi masina cum a facut-o fabrica! E simplu
                              foarte corect zici , mai ales ultima fraza ar trebuie citita de mai multe ori pentru cei cu frica`n san.

                              Comment


                              • Salutare. N-am mai raspuns in timp util pentru ca de abia astazi revin in Bucuresti. Nu am, momentan, drum nici la Giurgiu nici la Braila. Am sa anunt aici daca apare vreun drum inspre cele doua zone.
                                Oferta Chiptuning (remapare) Dacia Logan, Solenza, SuperNova si Duster
                                Dacia Logan - 1.4 ,1.6 ,1.6 16v - 150 lei, Diesel 350 lei - Contact: 0751.194.100
                                www.chiptuninglogan.ro | www.obdtuning.ro | www.anularedpf.ro

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google