[VAND] Logan Ambition An 2005

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • [VAND] Logan Ambition An 2005

    Pret: 2450 euro / Se poate vedea in Bucuresti / 0748.268.125

    Ofer fiscal + posibilitatea de a circula cu numerele actuale.

    Stare tehnica foarte buna - am investit de curand 1000 euro in masina, revizii la zi, acte originale de cumparare, carte tehnica, itp asigurare si vigneta valabile - ITP 2016, motor 1,6/8v/E3/90 cp, an 2005, km 160.000 reali, taxa/timbru de mediu nu se platea la acel moment.

    Masina este de familie, nu a suferit accidente, nu este "aranjata/tunata" pentru vanzare.

    Al doilea proprietar (pana la 50.000 km am avut masina inscrisa pe firma la care lucrez)

    - articulatii si frane noi (placute, saboti, cilindri receptori, bascule, pivoti, rulmenti spate, capete bara);
    - anvelope noi (fata)
    - schimburi de ulei/consumabile la fiecare 8-9.000 km
    - distributie inlocuita la 120.000 km
    - alternator nou
    - toba mijloc noua
    - bileta motor antirasturnare
    - kit ambreiaj nou (1000 km)
    - aer conditionat perfect functional
    - abs perfect functional
    - oglinzi electrice si incalzite
    - computer bord cu consum instant
    - geamuri electrice fata/spate - la sofer cu impuls
    - instalatie gpl tomasetto stag200 (an 2013) omologata si in garantie 24 luni cu certificat garantie si carte tehnica
    - rezervor toroidal (in locul rotii de rezerva - pt gpl)
    - roata de rezerva mica (de VW Golf)
    - proprietar in talon/carte identitate
    - 2 chei (1 cu telecomanda)
    - radio usb mp3 player cu telecomanda

    Masina nu necesita reparatii mecanice, doar usoare corectii la caroserie/vopsea

    Cateva defecte estetice

    De preferinta o vand sau schimb cu Logan MCV benzina sau Dacia Sandero


    Am citit regulamentul si sunt de acord cu el.
    Attached Files

  • #2
    masina este disponibila; pret nou - 2400 euro

    Comment


    • #3
      Asigurare valabila pana in dec 2015 - asigurarea este relativ ieftina ~ 300 lei/an

      Disponibila la pretul de 2090 euro fara instalatia GPL si fara roata de rezerva mica (cumparatorul plateste demontarea); Daca se doreste si instalatia GPL pretul creste cu 200 euro.

      tel 0748.268.125
      Last edited by k17; 28 January 2015, 15:38.

      Comment


      • #4
        dar are taxa 1500 de euro!!!

        Comment


        • #5
          Gratis nu o dau... sorry. Dupa cum am scris la inceput ofer contract de vanzare-cumparare+ fiscal+posibilitatea de a circula cu numere actuale (+carte identitate+talon necompletat la instrainat catre...) mai ales ca rca este f ieftin si deja plati de mine pana in decembrie 2015
          Last edited by k17; 28 January 2015, 16:36.

          Comment


          • #6
            Am o vaga impresie ca odata ce ai semnat contractul de vanzare acoperirea RCA inceteaza. Adica daca cumparatorul face accident si afla asiguratorul de contract, nu mai plateste nimic.
            Altfel succes la vanzare, am si eu una identica.
            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

            Comment


            • #7
              Nu, nu este asa: http://www.avocatnet.ro/content/foru...or-pe-RCA.html

              "...asigurarea se face pe masina si nu pe proprietar . Pt. orice masina asigurata, implicata in accident , se plateste despagubire indiferent cine o conduce si indiferent daca este trecut in polita de asigurare ca asigurarea este doar pt proprietar sau si pt un alt utilizator. Aceasta precizare este un abuz al asiguratorului pt a creste pretul politei de asigurare. Legea 136 a asigurarilor art 49, 50, 51 este de stul de clara si obligatorie \" se platesc despagubiri pt vatamare corporala si deces precum si pentru cheltuielile de judecata facute de partile civila indiferent cine conduce masina pentru care exista o polita de asigurare valabila la data producerii accidentului de circulatie. "

              Una peste alta nu am inventat eu metoda asta de vanzare a masinilor cu timbru de mediu - se practica cu succes de ceva vreme pentru 99% dintre masinile de deja inmatriculate RO dar la care nu s-a platit taxa de poluare (timbru de mediu); Ca fapt divers am vazut-o ca fiind metoda recomandata (legala, de eludare a taxei) si pe niste site-uri oficiale
              Last edited by k17; 28 January 2015, 17:12.

              Comment


              • #8
                Einstein are dreptate!
                Odata ce e incheiat contractul de vanzare cumparare si DECLARAT (ca doar ziceai de fiscal), RCA-ul completat pe numele fostului proprietar = ZERO!

                Ba mai mult, daca te prinde miliatianul ca vei umbla cu ea neinmatriculata in termen de 30 zile, iti ridica talonul (si aici e partea haioasa, ca-l va da doar celui ce e inscris in talon), urmand ca apoi sa-ti faci toate documentele necesare.

                Neak17: nu mai cita tata din avocatnet, ca ne buseste rasul! Citeaza din LEGI! Si anume din legea aia care spune ca RCA_ul nu este valid daca s-a schimbat proprietarul!

                Ca o paranteza: daca tot vrei sa faci o boschetareala dintr-asta, o faci fara sa te duci la fisc! Si atunci da, RCA-ul ramane valid. Doar ca la primul talon suspendat, ghici cine se duce la Politie sa-l ridice. Amenzile cine le primeste? Si tot asa.


                @ moderatori: de ce lasati domnilor anunturi dintr-astea paradite? 2500 euro pe un cazan ce se vinde cu 1500?

                @k17: daca nu stii legea si iti e lene sa te documentezi, taci! Ca induci oamenii in eroare!
                Pt cei care vor sa faca asta: Nu e legal si exista sanctiuni! Daca declarati la fisc masina, musai RCA pe numele vostru! Altfel, nu va deconteaza nimeni nimic!
                Daca nu o declarati, mergeti asa pana luati amenzi! Si atunci aveti de ales:
                a. gentlemen's agreement in care veti plati voi daunele facute
                b. se duce proprietarul si declara contractul de vanzare cumparare cu toate obligatiile rezultate in urma acestui aspect!

                Sau, sunteti baieti destepti si luati o masina gata inmatriculata la banii aia
                Last edited by Cezar; 28 January 2015, 17:19. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • #9
                  Inainte sa ai asemenea interventii care vadesc o vadita stare de frustrare - de neinteles pentru mine - as zice sa te mai gandesti:

                  extras din Legea nr. Legea nr. 136/1995 privind asigurările şi reasigurările în România

                  "Art. 49
                  4 Asigurătorul acordă despăgubiri pentru prejudiciile de care asiguraţii răspund, în baza legii, faţă de terţe persoane păgubite prin accidente de autovehicule, precum şi pentru cheltuielile făcute de asiguraţi în procesul civil.

                  Despăgubirile se acordă indiferent de locul în care au fost produse accidentele de autovehicule, atât în timpul mersului, cât şi în timpul staţionării.

                  Despăgubirile se plătesc şi pentru pagubele produse de existenţa sau funcţionarea instalaţiilor montate pe autovehicule, precum şi pentru pagubele produse de remorci ori ataşe.

                  Art. 50.
                  4 Despăgubirile se acordă pentru sumele pe care asiguratul este obligat să le plătească cu titlu de dezdăunare şi cheltuieli de judecată persoanelor păgubite prin vătămare corporală sau deces, precum şi prin avarierea sau distrugerea de bunuri.

                  2 În caz de vătămare corporală sau deces, despăgubirile se acordă pentru persoanele aflate în afara autovehiculului care a produs accidentul, iar pentru persoanele aflate în acel autovehicul, numai dacă acestea nu erau transportate în baza unui raport contractual existent cu deţinătorul autovehiculului respectiv.

                  2 Pentru avarierea sau distrugerea bunurilor, despăgubirile se acordă pentru bunurile aflate în afara autovehiculului care a produs accidentul, iar pentru bunurile aflate în acel autovehicul, numai dacă acestea nu erau transportate în baza unui raport contractual existent cu deţinătorul autovehiculului respectiv, precum şi dacă nu aparţineau deţinătorului ori conducătorului autovehiculului, răspunzător de producerea accidentului.

                  Art. 51.
                  2 Despăgubirile, astfel cum sunt prevăzute la art. 49 şi 50, se acordă şi în cazul în care cel care conducea autovehiculul, răspunzător de producerea accidentului, este o altă persoană decât asiguratul.
                  --------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

                  Acum daca stii sa citesti...sper ca pe viitor sa te abtii in a comenta lucruri pe care nu le intelegi.

                  Daca ai o urma de minte...te invit sa imi raspunzi cu argumente legale asa cum pretinzi.

                  Singura obligatie legala (nesanctionata insa) este a mea ca si proprietar sa completez talonul la neinstrainat ... catre si sa solicit radierea masinii.

                  Dar de vreme ce nu completez talonul politistul ala de care iti este tine frica nu are de unde sa stie despre instrainarea masinii.

                  Acelasi lucru se intampla cand conduci zi de zi masina unui prieten, a unei rude, masina de firma..etc
                  Last edited by k17; 28 January 2015, 17:32. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • #10
                    Inainte sa te dai cocos, cauta si vezi intre cine si cine se incheie contractul de asigurare si in ce conditii este valid!
                    Daca dumneata instrainezi masina si o DECLARI (adica dai fiscalul), RCA-ul facut ulterior acestei date pe numele fostului proprietar NU ESTE VALID!
                    Daca nu o declari la fisc si aveti in gentlemen's agreement, merge.
                    Insa daca o declari, RCA-ul nu e valid. Si noul proprietar ca sa fie acoperit trebuie sa-si faca RCA in vederea inmatricularii!

                    rt. 15
                    (1) Se consideră că un vehicul este asigurat dacă proprietarul sau utilizatorul acestuia are încheiat un contract de asigurare obligatorie de răspundere civilă pentru prejudicii produse prin accidente de vehicule, cu valabilitate în limitele teritoriale prevăzute la art. 11 pct. 7 din Legea nr. 136/1995, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi ale celorlalte state semnatare ale Acordului multilateral, denumit în continuare asigurarea obligatorie de răspundere civilă auto sau asigurarea obligatorie RCA.
                    Last edited by Cezar; 28 January 2015, 17:53. Reason: Automerged Doublepost

                    Comment


                    • #11
                      Te-am rugat sa indici textul legal care mentioneaza ce sustii. De ce nu o faci?

                      Ce treaba au asigurarile cu taxele si impozitele locale?

                      Pentru neincrezatori ca tine se mai face si un contract de comodat (un google ar trebui sa rezolve problema)
                      Last edited by k17; 28 January 2015, 17:57.

                      Comment


                      • #12
                        Hello, cam optimist pretul de vanzare, eu am achizitionat loganul meu acum 2 ani jumate la acest pret, nefiind inca in vigoare taxa.
                        Cel mai bine o pastrezi si la anul o dai la rabla daca chiar vrei sa scapi de ea. Personal eu am sa incerc sa mai trag vreo 5 ani de a mea, cine stie, poate chiar o sa tina.
                        In rest sunt in asentimentul tau, nici eu nu as da masina mea pe un pret de nimic avand in vedere ca e intretinuta.

                        Comment


                        • #13
                          Aia nu pare nici macar intretinuta... La banii aia trebuia sa fie ca noua...
                          Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by k17 View Post
                            Te-am rugat sa indici textul legal care mentioneaza ce sustii. De ce nu o faci?

                            Ce treaba au asigurarile cu taxele si impozitele locale?

                            Pentru neincrezatori ca tine se mai face si un contract de comodat (un google ar trebui sa rezolve problema)
                            Art15, legea 136. Nu stii sa citesti? Ai probleme in a intelege textul?
                            Contract de comodat? Daca ai facut un contract de vanzare cumparare si l-ai declarat, contractul de comodat este NUL! Pt ca nu mai ai calitatea sa o faci!

                            In asa maniera in care RCA-ul este valid daca-i facut de PROPRIETAR sau utilizatorul acestuia! Daca faci CV si il declari, urmatorul proprietar trebuie sa faca RCA pe numele lui (adica in vedere inmatricularii).

                            Sa vezi ce misto este cand se gasesc 2-3 zmei dintr-astia, fac ei o cocalareala dintr-asta, si vin eu peste 2 ani si le iau banii pt daunele decontate aiurea. Si cu dobanda frate... Si nu numai cu dobanda, dar si cu dosar penal pt fals si uz de fals! Pt ca exact asta se face: Fals si uz de fals! Adica infractiune, amenda penala sau puscarie. Ca tu n-ai vazut ori auzit, e partea a 2 a. Nici la tara n-au auzit ca pamantui rotund. Dar uite ca e!
                            Cine vrea sa-si asume, sa o faca! Dar nu uitati ca nu sunteti voi mai smecheri ca cei care fac asigurari! Ca daca erati, aveati si voi un sistem similar!
                            Eu ca asigurator STIU TOT! Si voi actiona in momentul in care ma deranjeaza paguba!
                            Si stiu cazuri garla, ca doar ii reprezint!
                            Last edited by 77sky; 30 January 2015, 12:19.

                            Comment


                            • #15
                              Originally posted by Cezar View Post
                              Art15, legea 136. Nu stii sa citesti? Ai probleme in a intelege textul?
                              Contract de comodat? Daca ai facut un contract de vanzare cumparare si l-ai declarat, contractul de comodat este NUL! Pt ca nu mai ai calitatea sa o faci!

                              In asa maniera in care RCA-ul este valid daca-i facut de PROPRIETAR sau utilizatorul acestuia! Daca faci CV si il declari, urmatorul proprietar trebuie sa faca RCA pe numele lui (adica in vedere inmatricularii).

                              Sa vezi ce misto este cand se gasesc 2-3 zmei dintr-astia, fac ei o cocalareala dintr-asta, si vin eu peste 2 ani si le iau banii pt daunele decontate aiurea. Si cu dobanda frate... Si nu numai cu dobanda, dar si cu dosar penal pt fals si uz de fals! Pt ca exact asta se face: Fals si uz de fals! Adica infractiune, amenda penala sau puscarie. Ca tu n-ai vazut ori auzit, e partea a 2 a. Nici la tara n-au auzit ca pamantui rotund. Dar uite ca e!
                              Cine vrea sa-si asume, sa o faca! Dar nu uitati ca nu sunteti voi mai smecheri ca cei care fac asigurari! Ca daca erati, aveati si voi un sistem similar!
                              Eu ca asigurator STIU TOT! Si voi actiona in momentul in care ma deranjeaza paguba!
                              Si stiu cazuri garla, ca doar ii reprezint!


                              --------------------------------------------------------------------------
                              Dn. STIE TOT ai o problema ... art. 15 este abrogat.

                              Una peste alta ai o problema de logica. Daca eu conduc masina ta de exemplu (fara ca pun in discutie daca am facut un contract de vanzare-cumparare) si lovesc o alta masina, explica te rog cum pot fi eu utilizator prejudiciat daca pentru masina respectiva exista o asigurare valabila pe numele tau?

                              RCA-ul este o asigurare care ma apara pe mine autorul accidentului si eu sunt aparat conf art. 51 din Legea 26/1995.
                              Last edited by 77sky; 30 January 2015, 12:19.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google