haideti sa vorbim despre cai putere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • dar ala atata face..zgomot. daca il pui pe o pista cu o europeana a terminat. uita-te si in 2 fast 2 furious ca si acolo sunt preponderent japoneze si europene. nu zic ca unele nu arata bine, mai ales daca ai vazut prea multe filme.. dar in realitate nu e ca-n filme

    Comment


    • Sti cum e...si la nationala romaniei sunt convocati 3 jucatori de la steaua, nici unul de la rapid si marius niculae sta acasa iar in locul lui vine mazilu....asa si cu producatorii aia! sunt interese, ce spui de seria Transformers? )....pe threadul asta trebuie sa discutam despre caii putere, masinile puternice, de legenda....haideti sa nu transformam intr-un america vs europa!

      Comment


      • Originally posted by B997NDL View Post
        dar ala atata face..zgomot. daca il pui pe o pista cu o europeana a terminat. uita-te si in 2 fast 2 furious ca si acolo sunt preponderent japoneze si europene. nu zic ca unele nu arata bine, mai ales daca ai vazut prea multe filme.. dar in realitate nu e ca-n filme
        Mai du-te o data pe site-ul Nurburgring si vezi timpii oficiali, aia masurati de GERMANI si zi-mi ce masini sunt in top 20, dar le enumeri pe rand ca sa nu uiti. Pana atunci iti doresc consum de Tico si putere de locomotiva.

        PS: Vezi ca Nurburgring e in Germania, iar Germania e in Europa. E un loc unde marii constructori isi etaleaza performantele.

        Mai da-le dreaq de Bugati ca alea erau masini de serie limitata pe vremea aia. Mustang, Camaro, Challenger, Pontiac Firebird, etc, erau masini cum sunt Loganurile pe la noi. Eu la asta ma refer.
        Imi place ca-si dau cu parerea persoane care habar nu au sa enumere 10 masini pur americane dar primul lucru cand ii intrebi, e BMW. Die ubber deutche machinen. Cea mai tare din parcare! Ja ja!

        LE: A ajuns si Fast & Furios asta un exemplu? Pai nimic nu apare intr-un film fara sa decarteze la buget Ia vezi ultima parte ca parca sunt mai multe muscle car-uri. A, si ca sa fiu in trend, Vin Diesel cu locomotiva aia americana i-o da mai mereu blondului cu tigaie japoneza

        Hai c-am glumit destul
        Last edited by darksid3; 7 November 2011, 21:28.
        In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

        Comment


        • ndl, daca tu confunzi un 205t16 cu 205gti si intrebi cu ce benzina mergea, nu cati bari avea in turbo, discutia asta te-a depasit de mult, din punct de vedere tehnic. vrei cai multi si sa mergi si pe circuit si la piata, iti iei nissan gtr, ala il duci in 800-900 de cai fara sa omori motorul, bati in marsarier o armata de m1, m3, m5 si m6 si o cumperi si mai ieftin, ai si taxe mai mici si senzatii tari. si nici nu consuma cat armata de bmw-uri. nu contest ca nu-s masini bune, dar se gasesc si altele care sa le dea la fundulet. revenind, cum-necum, peugeot-ul ala de-acu 30 de ani, facut de-o natie de tarani, matura pe jos cu m3 facut de-o rasa de intelectuali sau nu?
          ps: lancia delta ecv n-are de-aface cu delta integrale, e un s4 la origini, la care su exagerat cu fibra de carbon, din care au facut pana si jantele, planetarele, cardanul.
          Last edited by Seba; 7 November 2011, 22:12.
          Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

          Comment


          • oricum m-am convins ca e mai bine sa inchid discutia pt ca n-ajungem nicaieri. e clar ca unul dintre noi eshti intr-o totala eroare. daca peugeot gti ajunge la 125 cp... putin mai mult ca loganul.. m-am lamurit. o seara frumoasa!

            Comment


            • De masina asta vorbeste Seba, nu de 205 GTI. 205 avea motor de 1.9 125 ponei aspirati. 405-ul avea 190 si 160 de cai aspirati. Mie imi place tare mult ce-au facut francezii acum 20 de ani, le-au rupt "maimuta" celor cu pretentii. Pt mase totusi fac masini decente, poate chiar prea modeste.

              Comment


              • 450 de cai si 490 Nm cuplu la 910 kile...
                In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                Comment


                • Originally posted by darksid3 View Post
                  450 de cai si 490 Nm cuplu la 910 kile...
                  asa uite-o pe asta.. are 1326 kg dar 1120 cp si cuplu 1050 Nm sau e prea slaba?!



                  eu zis ca iese mult mai bine per kg

                  si neamtu daca face un gti (apropo..ei l-au inventat ) are min 240 cp

                  ia uite cand aveau mercedesul kompressor ca tot spuneai ca in europa aveau barci



                  multumesc pt link Cezar
                  Last edited by B997NDL; 8 November 2011, 00:00. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • O masina de strada imi arati si mie ? Dar nu d-aia tiganita in fundul curtii cu 2500 de cai, ca asa iti arat si eu cu 4000 de cai dintr-un V8.

                    Mercedesul ala din '24 e piesa de muzeu. Probabil cateva bucati iesite. Arata-mi masinile folosite de muritorii de rand.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • Motoarele de Mercedes cu Kompresor actula sunt cele mai basinoase. Si cele mai simpatice sunt cele diesel de 2200 cmc si 204 cai. Suta pe CLS in 7.2, si consum mediu de 6

                      NDl totusi nu compara masini din era actuala cu ce era atunci.
                      Europenii stiu si ei sa faca masini, doar ca cele foarte bune sunt exagerat de scumpe.
                      Mai bine o plasticaraie de Corvette care-mi opreste pulsul cand apas pedala de accelaratie cu un raport calitate pret f bun, decat un porsche scump.

                      Comment


                      • Originally posted by darksid3 View Post
                        O masina de strada imi arati si mie ? Dar nu d-aia tiganita in fundul curtii cu 2500 de cai, ca asa iti arat si eu cu 4000 de cai dintr-un V8.

                        Mercedesul ala din '24 e piesa de muzeu. Probabil cateva bucati iesite. Arata-mi masinile folosite de muritorii de rand.
                        1.aia era masina pt muritorii de rand la fel cum ar fi fost una din state. crezi ca acolo in '21 (nu '24) cand a fost scos modelul in america isi permitea oricine masina?! era la fel ca si in germania. masinile erau pt bogati. ca si acum.. daca vrei masina buna, asta referitor la ce-a zis Cezar. iar in europa civilizata (nu cea de est, adica) salariul mediu e mult mai mare decat in state si ca atare si preturile sunt mai mari.

                        2. porsche-ul era la cintrapartida la pejos 205 T16 de care zicea Seba si care nu era de strada. deci nu e nimic inegal

                        cum nu iti comvine o dai altfel... dar eu zic ca e "de strada" atata timp cat iese asa din fabrica porsche. ca o fi serie limitata...asta e alta mancare de peste. dar daca ai bani ti-o cumperi asa...

                        mercedesul komp din 21 nu era pt comparatie ci ca raspuns ca s-a zis mai devreme ca europenii faceau barci cand faceau americanii masini. si nu ca stiu sa faca si ei masini. le fac pe cele mai bune.

                        @ Cezar : daca vrei sa te distrezi citeste posturile de la #201 la #206
                        Last edited by B997NDL; 8 November 2011, 00:57. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Cu o floare nu se face primavara. Prin 1900, americanii scoteau Fort T pe banda rulanta, adica o masina la fiecare 90 de minute, performanta halucinanta pentru anii aia. La noi inca mai umbla Ion pentru iubirea de pamant pe vremurile alea.
                          Mercedesul ala cu compresor era atat de frecvent pe ulitele Europene, incat se faceau ambuteiaje printre tunurile trase de cai, imediat dupa primul razboi mondial.
                          Hai sa n-o dam in diverse. Da-i un simplu click pe Google si vezi ce masini frecventau strazile noastre pe vremea cand aia de peste ocean faceau sferturi de mila. Nici macar cuvantul "rally" nu era inventat.
                          In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                          Comment


                          • esti confuz ) ce sfert de mila faceau?! confunzi anii. ai auzit de mille miglia?! eu zic ca tu trebuie sa cauti faceau drag race in 1920 ... daca nu inventau europenii masina mergeau si acum calare

                            Comment


                            • Nenea, asta e atitudine de ignorat, no offense. Ce legatura are drag race cu milla miglia?
                              Ailalti faceau drag race in 1929, in Los Angeles pe ideea de masini puternice. Tocmai pe italieni te-ai gasit sa-i dai exemplu? Pai aia reparau masini din 50 in 50 de km


                              In alta ordine de idei, daca vrei sa ne contram in chestiuni REALE si cu date oficiale, continuam. Daca intram in pareri absolut subiective si fara acoperire, nu are rost sa poluam thread-ul asta. Imi pare rau sa-ti spun dar nu europenii au inventat masina, aportul lor e cu totul altul...bine, nu ca ar conta ca si englezii au inventat fotbalul si acum nici nu mai auzi de ei, pe la campionatele mondiale.

                              Stiu ca ii loveste in demnitate pe multi, cand vad ca un Viper cu motor de camion a rupt pe genunchi o "bijuterie playstation" de Ferrari 458 sau 599 GT-B...sau cum Porsche GT2 e cam invizibil prin partile de sus ale clasamentelor constructorilor SAU, si mai grav, cand un Cadillac sedan da nana la M5 si toate astea pe atat de mult pretuitele piste de curse europene
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment


                              • cand vreodata face un viper, un 458?! cred ca tu vii cu subiective si chiar aleg sa ignor discutia ca vbim fraze. in '29 aia nu stiau de capul lor si zici ca faceau drag race. ei de abia au infiintat nazcar prin 1950 considera inchisa discutia. n-are rost! o noapte frumoasa!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google