Ce Parere Aveti De Aceasta Situatie?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Pietonul nu are dreptul sa se tarasca precum melcul pe trecere (de pietoni), pe trecere are voie sa treaca nu sa doarma sau sa-ti sara in fata masinii pentru ca are "dreptul" sa treaca oricand si oricum! Din cate stiu este o lege care obliga pietonul sa se asigure inainte sa treaca strada chiar si pe la trecere si asta este foarte bine, plus ca trec in sir indian si ii doare sula ca e 5 RON litrul de benzol si opresc 10 masini ca sa treaca un ametit cand vrea muschiul lui... ca are dreptul...

    Comment


    • #17
      stati,ca deja o dati in baschiuri....nu stiu daca a indoit tabla,ai vazut tu?!

      cat despre traversat pe trecere,scuza-ma,dar intr-o tara civilizata altele sunt opiniile,ce treaba are pretul benzinii aici?nu mai are voie lumea sa treaca strada ca au scumpit benzina ,vinde masina daca nu iti permiti sa cumperi benzina!
      de aici o concluzie:

      ROMANIA,TE IUBESC!(abia astept sa te parasesc!)

      Comment


      • #18
        In mod cert daca la volan era un barbat nu facea asa ceva ...iar daca asta se intampla in RO aia sigur nu avea tupeu sa fac asa ...ca stia ce ar urma
        In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
        sigpic

        Comment


        • #19
          drum bun granita este deschisa

          Comment


          • #20
            serios?au deschis-o?nu stiam!

            Comment


            • #21
              @PCH in alta tara pietonul merge la trecere, apasa un buton si asteapta sa se faca verde, nu sare in fata masinii ca inecatul... Sa stii ca eu sunt mai mult pieton decat sofer si am rabdare la trecere ca sa nu opreasca 10 masini ca sa trec eu, asa mi-am invatat si nevasta si cred ca asa este CIVILIZAT... Nu cred ca maica-ta cand erai mic te-a invatat sa alergi pe trecerea de pietoni doar pentru ca ai dreptul, scuza-mi tonul usor acid dar sunt convins ca am dreptate!

              Comment


              • #22
                se pare ca sunt inteles gresit....si eu urasc nesimtirea pietonilor care trec strada total aiurea,cei care nici nu se uita stanga sau dreapta,sau care cred ca trec din dormitor in sufragerie!!!iti inteleg total mesajul si nu am de ce sa ma supar,dar in cazul de fata am impresia ca soferul a gresit putin....asta nu inseamna ca sunt total de acord cu ce a facut pietoanta aia!consider ca totul a inceput de la a doua "facere" cu masina spre ea!atat!asta nu inseamna ca trec strada ca idiotu...si eu cand merg pe jos astept masinile,nu opresc doar 1 sau 2 sa trec eu si alte cele....pur si simplu nu imi place modul asta necivilizat,sa te dai jos din masina injurand si rupand dintii e ok?nu...problema este ca in romania sunt oameni(atat pietoni cat si soferi) total necivilizati si care merita sa locuiasca prin savana!gresesc cu ceva?crede-ma,societatea asta este extrem de departe de cum traiesc OAMENII in anul 2010!

                Comment


                • #23
                  Lucrez intr-o zona industriala, avem o fabrica vecina, de confectii textile.
                  Femei, sute...
                  La ora de finish a programului traverseaza cum stiu ele: in sir indian cateva zeci, ori pe zebra ori pe langa ( ca, deh! e dreptul lor).
                  Sa vezi atunci coloane de masini pana in zebra, ca nu pot trece de ele. Ce le pasa? Doar e dreptul lor...
                  Pe de alta parte, de cateva ori pe luna vad aceeasi faza: copii jos, pe partea carosabila (nu trotuar) asteptand ca vreo masina sa se indure si sa-i lase sa treaca.
                  Unde e civilizatia?
                  In bata, atat timp cat nu sanctionezi legal aceste fapte -- pe cel care traverseaza aiurea, sau ca prin parc...si pe cel care nu acorda prioritate pietonului si pe cel care scoate bata, pumnii ca sa ii aplice o corectie binemeritata lui X...vom mai vedea asemenea faze. Din pacate.
                  Legea junglei.
                  Logan Ambition-dCi, 70 CP (+25); C.V.-JR5, A.H.; barza sosita in 2007, iulie

                  Comment


                  • #24
                    asa este!Legea junglei....toti sunt/suntem vinovati....toti cei care nu respecta legea dar mai ales cei care nu o aplica!!!!

                    Comment


                    • #25
                      Te inteleg perfect PCH, dar tu ai suporta o marmota buzata si usor "siliconata" care se plimba cu telefonul la ureche prin fata masinii pasind in scarba? Eu in situatii dinastea devin foarte nervos, plus ca nu e obligatoriu sa-ti inveti micutzul sa mearga pe trecere (ia-l in brate), tine-ti cainele in lesa, tine bicicleta de ghidon, nu-ti linge prietena pe fata pe trecere etc etc... pana si tiganii transverseaza mai constiincios decat multi romani...

                      Comment


                      • #26
                        Originally posted by LexDeeJay View Post
                        chiar daca e marcajul pe carosabil, atata timp cat nu este insotit si de semn ea nu este valabila...pietonii pot traversa pe trecerea de pietoni,in care au si prioritate de trecere, fie pe la coltul strazii unde nu mai au prioritate de trecere. majoritatea pietonilor habar nu au de regulamentul asta. aici in cta e o trecere de pietoni pe soveja chiar langa sensul giratoriu. bineinteles ca s-a anulat, dar zebra tot nu au sters-o. multa lume inca mai traverseaza pe acolo.

                        ps. daca era in romania mai mult ca sigur iesea scandal )
                        4. Pietonii surprinsi si accidentati ca urmare a traversarii prin locuri nepermise, la culoarea rosie a semaforului destinat acestora, sau a nerespectarii altor obligatii stabilite de normele rutiere poarta intreaga raspundere a accidentarii lor, in conditiile in care conducatorul vehiculului respectiv a respectat prevederile legale privind circulatia prin acel sector.
                        -desfiintare unei zebre e anuntata printr-un semn care specifica faptul ca trecerea de pietoni a fost anulata sau mutata
                        -incearca sa lovesti un pieton pe trecerea de pietoni marcata pe asfalt dar nesemnalizata sa vedem cine e de vina(vezi manualul la capitolul marcaje si vezi ce obligatii avem)
                        -mai nou stii ca exista marcaje de "oprirea interzisa" pe asfalt si nu pe stalpi.daca nu e pe stalp,trebuie sa nerespectam acel marcaj?
                        sigpic
                        Poate pentru lume ești o singură personă,dar
                        pentru o anumită persoană, ești întreaga lume!

                        Comment


                        • #27
                          bai frate si pe mine ma enerveaza la culme cand abia se misca pe trecere sau trec ca nesimtitii pe rosu....vezi pe iuliu maniu,seara pe la trecerile SEMAFORIZATE de la veteranilor/rasaritului/gorjului etc...sa vedeti cum trec ca nesimtitii...normal ca nu suport si ma enervez la culme....ma lupt grav cu mine sa nu reactionez urat(doar claxoane pana se incinge si masca de la masina)....puii mei,sunt situatii aici care te duc in stare sa faci lucruri pe care nu credeai ca esti in stare sa le faci!!asta e tara in care traim!eu de aia am spus ca nu e ok sa te dai jos sa il iei la bataie ca poti risca mult si nu se merita!daca am face asa la fiecare chestie de genul asta nu stiu ce ar fi(stim cu totii ca si soferii sunt praf/nesimtiti...cand iti taie calea,nu tin banda etc....sa te iei la bataie cu toti,asta e,eu am inceput sa ma obisnuiesc cu marlania asta)

                          Comment


                          • #28
                            Eu unul incerc sa nu mai injur in masina toti tampitii, la volan sau pe jos. Ma specializez in mimat.
                            La mine in oras, sunt marcaje pe sosea, in asa zise sensuri giratorii, ca regulile sunt total date peste cap de marcaje suplimentare. Ei bine, daca nu respecti ce e pe asfalt, sigur te ia unul pe faruri si hat carnetul, neacordare de prioritate de dreapta. Ideea e: acum a nins, marcajele alea nu se mai vad. Nu conteaza, regulile tot se aplica. Asa si cu trecerea de pietoni din filmulet. Exista marcaj, deci e trecere. Poate indicatorul a fost furat, nu v-ati gandit?
                            Oricum, ochii mari si nu va mai enervati in trafic mai mult decat se merita. Va spune cineva care dimineata a parcurs 200 de m in 20 de minute. Si care trebuia sa se dea jos la vreo 3 mitocani care nu stiu ce e ala bun simt.
                            Romania te iubesc. Ca ca tine nu gasesc.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google