Big Brother In Trafic

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Si cu aia de nu se dau de pe banda 1 ce faceti ???
    Caz real, al meu, saptamana trecuta, in drum spre Ploiesti.
    Dupa ce am alimentat la o benzinarie din apropierea localitatii Romanesti, am stat vreo 3 minute pe "breteaua" de acces in DN ce era in continuarea benzinariei.
    Motivul:
    Toti veneau in coloana pe banda 1, banda 2 libera si niciunul nu s-a dat pe acea banda 2 ca sa-mi permita si mie sa reintru pe dn. Suntem in urma rau, o spun in cunostinta de cauza, am ceva kilometri facuti pe afara.
    sigpic
    Shit does not happen. Shit takes time, shit takes effort.

    Comment


    • #47
      Ce sa faci, astia sunt...cocotieri! Aici cand pui semnalizarea in functiune, carnatul care ar trebui sa franeze si sa iti permita schimbarea benzii, accelereaza...romârlania!

      Sent from my GT-I9100 using Forum Runner

      Comment


      • #48
        @vitriol
        ai dreptate in mare parte, trec de "care e problema ta"
        dar ma citez:
        "In acelasi timp, daca e coloana pe ambele benzi si lumea merge constant, ti se pare normal sa apara un MIG de asta sa ii ia pe toti la rand la flash-uri ca sa ii impinga pe B1?"
        caz concret:
        DN1 - alege tu orice portiune cu doua benzi, coloana pe ambele. Se merge cu 110-120 pe B2 si cu 90-100 pe B1.
        Vine un personaj de orice rasa cu orice masina si se infige in ultima masina de pe B2 cu flashuri, o muta pe B1, urmatorul la rand la fel, samd .
        E normala atitudinea asta?
        II iei apararea unui personaj de genul asta?

        Comment


        • #49
          Discutia a plecat de la cazul de mai jos, iar eu am discutat strict legat de acst subiect.

          Originally posted by cristiboerica View Post
          Atunci cand depasesc , pe DN1 , un sofer care merge cu 100 km/h (limita de viteza ) si iau flash-uri de la altul sa ma dau la o parte ce sunt, adormit ? Eu m-as da dar 75 cai ai mei fata de 300 ai celui din spate ce sa faca .
          Deci in concluzie , adormit.
          Ca ai adus tu in discutie elementul "flash-uri" si "cocalari care te dau la o parte in aglomeratie", nu ma face pe mine cu nimic vinovat.
          sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

          Comment


          • #50
            Pentru fiecare, in functie de masina, stil de condus si experienta - lucrurile se pot vedea relativ diferit.

            In occident (Germania de ex) cel care se grabeste merge peste viteza legala a sectorului de drum respectiv cu circa 15 - 18 km/h in plus (pana in 20 km/h depasire) - fiindca amenda nu e foarte mare. Peste, creste si amenda si sanctiunile destul de mult. In general atat pe autostrada cat si in localitati fiecare stie cam pe unde sunt radarele fixe. Tot frica de amenzi ii tine in frau. In plus, acolo daca vezi pe unul ca face "figuri" pe sosea sau sicane - este "datorie cetateneasca" sa suni la 112 - si se lasa cu amenda fara prea multe discutii. Educatia s-a facut si acolo tot cu "bata" numita lege si amenda. (nu bun simt sau ceea ce credem noi la prima vedere)
            Oriunde in lume legile sunt respectate tot de frica pana la urma - insa putem vorbi si despre respectul fata de ceilalti participanti la trafic (cand iesi din benzinarie, din parcare, de pe o alee - ceilalti iti fac loc, ceea ce vezi la noi mai rar)

            Sa mergi pe DN1 cu 120 km/h nu e vreo grozavie, intradevar, incalci legea. Problema e atunci cand mergi de la Arad la Constanta... ca nu-i tot una ca atunci cand mergi la de Ploiesti la Campina (34 km).

            Sa sicanezi pe unul care vine cu 180 km/h - nu mi se pare o idee buna, nici macar educativa. Daca poti sa ii faci loc, fara sa faci cine stie ce manevre extreme - foarte bine, lasa-l pe "nebun" sa se duca in treaba lui. Fie nu-l mai vezi niciodata in viata ta, fie il gasesti dupa 20 km infipt in copac.

            Daca gasesti unul care se taraie cu 70 km/h, depaseste-l cat de repede poti - fiindca dopurile de circulatie create de adormiti sunt mai generatoare de accidente decat un sofer care circula cu 10 - 20 km/h peste limita legala. Fa loc atunci cand poti, chiar si la cei care vin de pe contrasens in depasiri mai riscante. Sicanele in trafic sunt o imbecilitate si pun total gratuit in pericol viata participatilor la trafic.
            Last edited by ion_R5; 7 August 2013, 12:14.

            Comment


            • #51
              Originally posted by vitriol View Post
              Discutia a plecat de la cazul de mai jos, iar eu am discutat strict legat de acst subiect.



              Ca ai adus tu in discutie elementul "flash-uri" si "cocalari care te dau la o parte in aglomeratie", nu ma face pe mine cu nimic vinovat.
              ok, mea culpa

              Comment


              • #52
                Apropo de depasiri ...

                - Cum mama naibii in Ungaria, Austria, Germania pot merge doar cu piciorul pe acceleratie, rar ciupesc frana? Avem si noi autostrazi dar tugulanu cu camionu nu mai sta pe prima banda cu 80, ca e Romania si nu-l vede nimeni.

                - Cum vi se pare banda de accelerare la autostrada in afara? Cind vine neamtu la maxim, semnalizeaza? In meltenismul romanesc, l-ai fi lasat sa stea acolo, de-al dreacu, sa plece cu 1-a de pe loc. Nu prieteni, cand vad ma dau pe banda superioara, sa-i fac loc.

                - Cum vi se pare faptul cand vreau sa trec pe banda superioara (1 pe 2), ala de pe 2 semnalizeaza imediat si trece pe 3?

                Astfel de manevre fluidizeaza traficul. Am mers cu loganul ph2 cu 140 si n-am avut probleme in afara. In Romania transpir la volan din cauza la toti meltenii care habar nu au ce este ala respect in trafic, previziune, estimare distante, trafic fluent. Ce sa ne mai dam dupa colt, astea nu se invata la scoala, dar se deprind din mers. La noi cati au carnet pe bune? Cati stiu sa citeasca? Avem 42% dintre romani care cred ca Soarele se invarte in jurul Pamantului. Si nu traim acu 500 de ani ci cu 500 mai incolo de momentul in care erai slavit pentru acea constatare.

                Comment


                • #53
                  eu nu pot sa dau vina pe infrastructura. in concediu am avut 2 situatii identice pe autostrada: eu merg cu 140 pe banda 2, o duba cu 100-110 intra in "depasire" adica trage de volan, cu semnal in acelasi timp, in fata mea la 10m, lasa ca am eu frane. de aici am tras concluzia ca romanul e prost si foarte prost, nu conteaza unde-l pui.

                  Comment


                  • #54
                    Majoritatea accidentelor pe autostrazile din Romania, au loc din cauza trecerii de pe banda 1, pe 2, pe principiul neasigurarii sau al bizonismului.
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #55
                      Originally posted by mcornel View Post
                      eu nu pot sa dau vina pe infrastructura. in concediu am avut 2 situatii identice pe autostrada: eu merg cu 140 pe banda 2, o duba cu 100-110 intra in "depasire" adica trage de volan, cu semnal in acelasi timp, in fata mea la 10m, lasa ca am eu frane.
                      Infrastructura este una din principalele cauze, iti spune un individ care a avut ocazia sa sofeze si prin tari cu apa calda.

                      Originally posted by mcornel View Post
                      de aici am tras concluzia ca romanul e prost si foarte prost, nu conteaza unde-l pui.
                      Eu am ajuns de mult la concluzia asta! Foarte bine ai punctat. Sosele nu avem, oameni prosti, nesimtiti sau inapoiati in gandire cu duimul si de aici rezulta ce vedem cu totii. Atentie, Romania este tara cu cele mai multe accidente auto din UE, cu o mortalitate pe sosele colosala fata de ceilalti! Carnagiu!

                      Comment


                      • #56
                        CARMAGEDON sa fie, zic!!!

                        Comment


                        • #57
                          Eu sunt de acord si cu tata lui big brother. Soferii papuasi din Romania nu asculta decat de bici si bata.
                          Sa puna camere peste tot!
                          Last edited by mr.K; 7 August 2013, 14:30.

                          Comment


                          • #58
                            Originally posted by PCH View Post
                            Infrastructura este una din principalele cauze, iti spune un individ care a avut ocazia sa sofeze si prin tari cu apa calda.



                            Eu am ajuns de mult la concluzia asta! Foarte bine ai punctat. Sosele nu avem, oameni prosti, nesimtiti sau inapoiati in gandire cu duimul si de aici rezulta ce vedem cu totii. Atentie, Romania este tara cu cele mai multe accidente auto din UE, cu o mortalitate pe sosele colosala fata de ceilalti! Carnagiu!
                            Stiu ca se vehiculeaza prin toata mass media, asta cu infrastructura, ca n-avem, ca d-aia moare lumea.
                            Eu nu sunt de acord cu asta. Lumea moare pentru ca nu se poate adapta la conditiile de trafic si de drum. Daca astepti momentul potrivit pentru o depasire eu zic ca ai mai multe sanse sa nu patesti nimic decat daca te arunci ca bou' pe contrasens in timp ce injuri statul roman.
                            Aud destul de des expresia: "pai esti obligat sa incalci legea ca n-avem drumuri", atunci, prin deductie logica, intreb si eu: esti obligat sa mori ca prostu' pentru ca n-avem drumuri, sau esti obligat sa te adaptezi?

                            P.S. Eu aici abordez o idee, nu vorbesc despre cineva anume.
                            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                            Comment


                            • #59
                              "pai esti obligat sa incalci legea ca n-avem drumuri",
                              Dar de cum avem sau n-avem drumuri, toata lumea are pe masina o antena, un detector... imi inchipui ca nu le trebuie daca au de gand sa respecte limita de viteza, nu? Prin Elvetia as vrea sa-i vad pe astia "obligati" sa nu respecte limita de viteza.

                              Comment


                              • #60
                                Da ma, asa-i. Sunt perfect de acord ca multi, majoritatea, nu se adapteaza la conditiile de aici (nici la cele meteo) dar asta coroborat cu faptul ca nici drumurile nu sunt facute sa protejeze acesti giboni rezulta CARNAGIU! Pentru ca vezi tu, nu e vina mea ca merg legal, imi vad de treaba si imi apare altul pe contrasens si ma izbeste. Daca aveam autostrada nu aveam cum sa ma trezec cu masina din fata (teoretic, ca practic am vazut o groaza pe portiunea noua spre mare, plus curse de CARUTE tot acolo, etc). In statistica aia, cu mortaciuni, sunt toti, si gibonii si cei nevinovati omorati de giboni.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google