Rodaj Logan Mpi+gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Rodaj Logan Mpi+gpl

    salut tuturor, 3 am si eu o problema .am un logan pe gaz din fabrica de 3 zile si nu stiu daca sa fac rodaj,si daca da pe ce sa-l fac ...pe benzina?..pe gaz..va rog sa-mi spuneti daca aveti idee.

    multumesc anticipat

  • #2
    Citeste in prealabil manualul de utilizare al masinii. Recomandarea mea este sa faci rodajul pe benzina 80 % si 20 % pe gaz.

    Comment


    • #3
      poti sa faci linistit pe gpl ... motorul e facut special ptr gpl are scaunele la supape intarite... eu l am facut pe gpl si nu are nici o problema

      Comment


      • #4
        eu l-am facut pe gaz, ca mi-au dat un plin...am mers ceva si pe benzina dar in 1000 km 900 au fost pe gaz...
        Multi km fara probleme...!!
        AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

        Comment


        • #5
          sa sti ca eu am mers numai pe gpl de cand mi l-a dat pana pe la vreo 3000 atunci am mai mers vreo 100 pe benzina si tot asa. pe la 3000 mai bag cate o suta o suta cincizeci pe benzina. vezi ca pana pe la 5000 mie mi sa oprit de vreo 2-3 ori in mers da sa nu-ti faci griji ca nare nimic am mai auzit lucrul acesta si pe la altii da dupa totul in concluzie e super. merita. la inceput o sa consume un pic mai mult sa nu te speri dupa ceva timp o sa se lase usor. eu am mers cu ea in rodaj maxin 120 si nu mai mult de 3000de turatii. si inca ceva o sa mai auzi tabla tot asa pana se aseaza ea. Drumuri bune.

          Comment


          • #6
            ce sa se aseze la tabla? o fi avand sudurile distantate si tre' sa se lase ca aluatul...
            faceti rodajul cum scrie in manualul masinii. daca nu specifica gpl sau benzina, amestecati-le, adica folositi ambii carburanti in rodaj, nu doar unul din ei. respectati turatia maxima de rodaj si faceti revizile la timp si-o sa va tina masinile bine...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              In 22.000 km nu cred ca au fost maxim 500 pe benzina , restul ....GPL !!!
              O sa ti se mai opreasca motorul la functionarea pe GPL cand scoti pe liber , dar sa nu te sperii ..... asa functioneaza masina ... , in rest .. rodajul il faci dupa cum scrie la cartea tehnica pe care ai primit-o !!!!
              La multi km si fara evenimente palpitante !!!!!!!!

              Comment


              • #8
                multumesc prt sfaturile date,sper sa mai auzim poate ne si vrdem pe la polivalenta
                .............

                Comment


                • #9
                  ma bucur ca ai simtul umorului da eu nu prea il vad
                  poate mai intrebi si tu baietii care au avut masini mai noi si o sa vezi ca asa a fost. mie mi-a zis si omu de la care am luat masina ca asa o sa fie. da na poate sti mai bine poate ai condus tu masina mea si sti mai bine. eu am zis doar cum a fost la mine.

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by garib1973 View Post
                    eu l-am facut pe gaz, ca mi-au dat un plin...am mers ceva si pe benzina dar in 1000 km 900 au fost pe gaz...
                    Multi km fara probleme...!!


                    salut ... scuze ca te contazic dar : cu un plin de gpl nu faci 900 km ... ...si 2 , nu ai avut plinul , au fost doar 30 - 35 L ...


                    Rodajul eu l-am facut pe GPL..si nu am avut probleme in privinta asta. ..
                    :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

                    Comment


                    • #11
                      @irinell24: esti primul pe care-l aud ca i s-a asezat tabla in rodaj. chiar nu vad cum s-au strans suruburile singure de a disparut zgomotul. ambele loganuri ale mele au fost noi si le-am facut rodajul fara sa aud tabla pocnind nici macar o data. greierasi am avut unul singur, era de la un plastic de la mecanismul incuietorii de la usa soferului. in rest, absolut nimic. iar de la service nu mi-a zis nimeni ca trebuie sa se aseze tabla. mi-au spus ca trebuie rodaj pt motor, alternator, pompa de apa, cutia de viteze, ambreiaj, rulmenti, bucse. caoseria incepe sa zdrangane in timp, nu se rigidizeaza.
                      ma rog, n-o fi la toate la fel...
                      Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                      Comment


                      • #12
                        Eu zic pe benzina sa il faci...

                        Originally posted by irinell24 View Post
                        sa sti ca eu am mers numai pe gpl de cand mi l-a dat pana pe la vreo 3000 atunci am mai mers vreo 100 pe benzina si tot asa. pe la 3000 mai bag cate o suta o suta cincizeci pe benzina. vezi ca pana pe la 5000 mie mi sa oprit de vreo 2-3 ori in mers da sa nu-ti faci griji ca nare nimic am mai auzit lucrul acesta si pe la altii da dupa totul in concluzie e super. merita. la inceput o sa consume un pic mai mult sa nu te speri dupa ceva timp o sa se lase usor. eu am mers cu ea in rodaj maxin 120 si nu mai mult de 3000de turatii. si inca ceva o sa mai auzi tabla tot asa pana se aseaza ea. Drumuri bune.
                        Se opreste in mers???Da fuga la service...
                        Last edited by CrazyBc; 5 May 2009, 09:54. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          Pana motorul ajunge la temperatura optima de functionare (4 linii sau 90 grade), e indicat sa se mearga pe benzina, dupa asta, nu mai conteaza.
                          Cel mai nou proiect auto din România!
                          Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                          Comment


                          • #14
                            Tu , p'asta de unde ai mai auzi'o ? motorul din fabrica este facut sa treaca pe GPL cand atinge 30 grade apa ... daca procedam ca tine , ins. ca o sa mearga masina mai mult pe benzina , prin orash...

                            nu mai da "quote" cand raspunzi la ultimul post. cititi-l si incercati sa postati in concordanta cu nenorocitul ala de regulament...

                            PS : nu mai stergeti THREAD-uri ... ca nu este frumos . Daca voi ati posta cva si unu destept tare v'ar sterge "postu", a fi mishto ?
                            Civilizatie !!! prin 2060
                            Last edited by Seba; 5 May 2009, 14:25.
                            :animal_spider2: LOGAN 1.4 MPI Laureat + GPL :ninja4:

                            Comment


                            • #15
                              Un motor benzinar ajunge foarte repede la 4 linii, adica temperatura optima de functionare...de unde ai scos-o p-aia cu mers mai mult pe benzina???Vrei sa zici ca in mare parte motorul sta sub temperatura optima de functionare?De termostat ai auzit? Apoi, vezi ca esti sarcastic cand nu trebuie...nu uita ca nu te tine nimeni fortat aici si daca ai avut thread sters e din motive rationale nu ca sa te supere pe tine cineva.
                              Intradevar, ai dreptate cu civilizatia asta prin 2060...poate o si intelegi ca idee si apoi sa actionezi in consecinta

                              Apropos: Daca mai scrii o data mIrc ai cartonas rosu
                              Last edited by darksid3; 5 May 2009, 13:19.
                              In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google