Spre Spania Si Retur Cu Gpl

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Spre Spania Si Retur Cu Gpl

    As vrea, daca voi reusi sa fac o cursa pina in Spania in Taragona, aproximativ 6000 km dus-intors.
    Ma interesa daca a mai fost careva in Spania pe gpl si cam cum sunt preturile.
    Traseu Brasov- Nadlag-Szeged- Viena-Munchen-...elvetia...franta spania...
    astept sfaturi...
    Ca idee am vazut cand am fost acum 2 ani in Bratislava ca pretul la gpl; era cam ca la noi atunci...1.8-2 ron la litru..
    AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

  • #2
    Nu este plin de statii GPL pe ruta ta , dar o sa gasesti cel putin la fiecare 200 km una . Voi face si eu traseu la anu` pana in Franta tot pe GPL / benzina . Ideal ar fi sa alimentezi si / si adica sa ai autonomie cat mai mare spre 1100 -1300 km in functie de regimul de mers (sa vezi ce benzina au austriecii si nu numai).
    Daca vrei sa iesi mai repede din tara iti recomand Vama Bors / Oradea . si sa calculezi incat sa alimentezi cel mai mult din AUSTRIA (e cel mai ieftin combustibil). Daca vrei mult GPL pe drum incearca sa iesi spre ITALIA
    Sa ai drum bun nenica si sa ne impartasesti si noua info de drum
    1.6 MPi Icy White

    Comment


    • #3
      recomandare

      din cate stiu eu la austrieci nu exista GPL exista gaz natural comprimat care este altceva. Deci alimenteaza la ultimul mol din ungaria cu GPL si trversezi austria. In germania este gpl dar atentie ca au alta mufa de alimentare, trebuie sa ceri adaptor de la casa in general au la toate statiile

      Comment


      • #4
        multumesc de informatii. daca voi reusi o sa plec in jur de 21 septembrie.o sa am si plin de benzina de acasa si plin de gaz la iesire din oradea.normal cu plin de gaz la drum intins s-ar de 500 km si cu plin de benzina cred ca in jur de 7-800 km, deci autonomie peste 1200km. dar ideea este sa bag mai des gpl ca sa ies mai economic la drum.
        m-ar interesa si taxele care sunt pe drum, nu Vignetele, autobenzile eventual, desi nu as vrea sa folosesc f mult, fa fi o calatorie de vacanta,nu contra timp.
        si astept noi informatii...
        multam
        Last edited by garib1973; 26 August 2009, 21:27.
        AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

        Comment


        • #5
          Mi-am luat bilet la avion....dar la anul, cine stie....dar care sunteti informati va rog sa postati. Multam.
          AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

          Comment


          • #6
            Eu sunt cat de cat informat... Nu de alta, dar am facut drumul Bucuresti --> Paris pe GPL / benzina.

            Ce pot sa-ti zic, este ca:

            1. La Unguri, gazul este oleaca mai scump decat la noi, dar gasesti la toate drumurile.
            Este preferabil sa ai forinti, ca eu am avut ceva pb. cu cardul... Am scos de la un bancomat 10.000 forinti (cca 150 lei), sa am de urgenta. La pct. vamal cu austria este o benzinarie mare, cu GPL, de unde ar trebui sa alimentezi.

            2. La Austrieci, nixam GPL, doar benzina...care are pret de UE, cu cca 40 % mai scumpa decat la noi...(sau cel putin asa era in decembrie).

            3. La Nemti...GPL-ul este mai rar si au o mufa mai ciudata...eu nu am gasit adaptor ptr Landi Renzo...in cutia aia, erau vreo 10 adaptoare...dar nu s-a potrivit nici unul....am mers pe benzina.

            4. La Francezi...GPL se gaseste...era in jur de 70 eurocenti / litru...

            5. La Italieni...GPL peste tot...oleaca mai ieftin cu vreo 5 centi, decat la francezi...dar este peste tot....

            Autostrazile sunt destul de scumpe... In Franta, pentru 600 km de autostrada, am dat vreo 50 de euro... In Italia, la fel, dar parca mai ieftin un pic.... Dar, daca zici ca vroiai sa faci un sejur, poti sa o iei prin localitati, si nu mai platesti nimik.

            Ca drum...ti-as fi recomandat sa o iei prin:

            1. Serbia, Italia, Franta, Spania.... GPS-ul zice ca sunt mai multi km cu "sight seeing" (peisaje)
            2. Ungaria, Austria, Germania, Franta, Spania
            3. Ungaria, Austria, Italia (Venezia, Milano), Franta, Spania (Ruta cu mai mult GPL)

            Drum bun la anu', daca te hotarasti sa mergi

            Off-topic: Eu pregatesc financiar de pe acum,
            un sejur, Bucuresti --> Londra --> Scotia si retur... sau, ceva mai temerar...Bucuresti --> Marele Zid Chinezesc (o idee cam indrazneata...care cred ca va ramane un vis)

            am citit acum pe net, cica strainii nu au voie sa intre cu masina proprie in China...doar cu permis special si o gramada de conditii...deci...forget it
            Last edited by alexyno; 5 September 2009, 16:49. Reason: Automerged Doublepost
            e-mail: office@stickere.info

            Comment


            • #7
              mersi ptr informatii...
              AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

              Comment


              • #8
                buna

                Salutare ,Adi -Oradea, peste vreo 2 luni trebuie sa plec si eu in Spania zona Vinaros si nu stiu cum sa o apuc sa ies cat mai ieftin am dci ,dar vreau sa ies cat mai ieftin recomandati niste rute, sa vad si ceva peisaje daca se poate, multumesc anticipat

                Comment


                • #9
                  cel mai ieftin cred ca iesi cu avionul...charter...bilet rezervat cat mai din timp.
                  Un om inteligent nu va fi niciodata rau. Rautatea se naste din prostie, inferioritate si frustrare.

                  Comment


                  • #10
                    Drum bun si concediu placut [bLAcK]

                    Comment


                    • #11
                      mersi (black)
                      AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                      Comment


                      • #12
                        am fost de curand in Spania Roquetas del mar total 7500 km dus intors, la unguri SA NU IEI GPL, E 0.89EURO/L, sa ai neaparat forinti ca e 0.6euro/l, LA ITALIENI E 0.56/L, LA FRANCEZI E 0.69/L, IN Spania nu gasesti de loc nici in Elvetia.in Franta sa nu iei benzina, e 1.3euro/l, la fel si in Italia si Austria-1.279/l. In Spania si elvetia e cam 1.08euro/l. Am mers pe nationale, am iesit cel mai ieftin la consum, dar ma rupt la timp. sunt aglomerate si mergi prin orase, perioada sejurului a fost 26 august 2009-12 sept 2009. deci informatiile sunt actualizate. In elvetia nu tr sa platesti vigneta daca mergi pe nationale, la unguri ai Matrica de 9 euro, iar la austrieci ai vigneta de 7.7 euro. nu o lua de la unguri ca te fura .Eu am luat-o cu 10Euro. vezi ca la austrieci sunt controale pe autostrazi si nu scapi. iti cere direct vigneta.

                        ruta ar fii Ungaria-Austria-Elvetia-Italia-Franta pe Coasta de azur-Spania. La Austria e trecatoarea Grossglokner de 2500m, dar se plateste cu 28Euro sie foarte abrupta, eu am urcat cu prima viteza cu 3000rpm. Pe autostrazi te rupe la consum. am mers constant pe gaz cu 150la ora si cu 42.5l am facut 320km. deci calculeaza. Merita sa vezi alpii din elvetia si Italia, la Cortina d'Ampezo. e superb

                        Salutare ,Adi -Oradea, peste vreo 2 luni trebuie sa plec si eu in Spania zona Vinaros si nu stiu cum sa o apuc sa ies cat mai ieftin am dci ,dar vreau sa ies cat mai ieftin recomandati niste rute, sa vad si ceva peisaje daca se poate, multumesc anticipat
                        preturi diesel-Spania 0.9/l, Austria sare de 1 euro/l, Italia 1.2/l, Franta la fel.Elvetia 0.9/l. Noi avem cel mai ieftin combustibil din Europa, inclusiv GPL, fa plinul la iesirea din tara si la Unguri, dar la unguri sa ai forinti ca te fura cu euro
                        Last edited by Daniel Cornel; 24 September 2009, 02:22. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          multumesc ptr informatii.sunt in spania acum, cu avionul...prima oara...turbulente la greu...benzina in jur de 1.05 euro de 95...mai vb.
                          AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                          Comment


                          • #14
                            Pentru informatii despre statiile GPL din Europa eu am folosit cu succes www.gas-tankstellen.de. Pentru toate statiile au coordonate de GPS si pot fi salvate pentru diferite sisteme de GPS (TomTom,Garmin,...) sau GoogleEarth.
                            Am facut Iasi - Roma in 2008, si Iasi - Zurich in 2009 si am mers NUMAI pe gaz.
                            Probleme au fost doar la statiile care nu erau pe autostrazi(Austria si Elvetia), se inchid dupa ora 18:00 si in week-end.
                            Arhiva atasata contine statiile cu GPL din Europa si poate fi vizualizata cu GoogleEarth.

                            PS: @alexyno la nemti sunt peste 5000 de statii de GPL.

                            Comment


                            • #15
                              Va salut domnilor.
                              Eu am fost anul acesta in concediu in viena , am facut plinul de benzina si gpl la iesirea din tara prin cenad, jud timis, si pot sa va spun ca pretul la gpl in ungaria este de 299 de forinti = 4,65 lei / litru , cat benzina la noi in romania, deci sa nu alimentati din ungaria. In austria este o statie gpl pana in viena ,pret bun 0,65 euro/ litru dar eu unu nu am alimentat pt ca mai aveam benzina..

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google