1.4 Sau 1.6 GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #16
    Sa o stapanesti sanatos, ai facut cea mai buna alegere raportat la pret, consum , nr km , multi km fara probleme !
    Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

    Comment


    • #17
      Luna aceasta sau luna viitoare si eu trebuie sa pun GPL pe 1.6 meu.
      Am tot studiat cum e cu GPL pe 1.6 si vad ca toata lumea il lauda...chiar nu pierzi din putere(ma refer in rampe si daca esti 4 pers in masina) nu prea asa vrea sa ma rog de ea sa urce

      Comment


      • #18
        nu exista nicio diferenta notabila intre puterea masinii pe benzina in raport cu puterea pe gaz , mai ales la 1.6 , asa ca stai fara grija ca nu te va incurca faptul ca mergi pe gaz
        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

        Comment


        • #19
          Atunci mai ramane sa sper ca vine mosu

          Comment


          • #20
            Mie nu mi s-a parut deloc lipsita de putere. Am dat a5 pe la 90 si am calcat-o si am lasat TIR ul in praf . Am ajuns pe la 115 si masina se ducea bine. Am pus eu frana ca mi-a fost frica (eram cu sotia in masina). Portbagajul plin si niste bagaje pe bancheta din spate. Eu zic ca e ok daca nu vrei o masina de liniute. Nu te lasa in depasire. As avea totusi o intrebare. Cam pe la cat se da treapta a 5 ? N-am reusit sa gasesc prin manual (sau poate mi-a scapat).

            Comment


            • #21
              Originally posted by Bodanel View Post
              Mie nu mi s-a parut deloc lipsita de putere. Am dat a5 pe la 90 si am calcat-o si am lasat TIR ul in praf . Am ajuns pe la 115 si masina se ducea bine. Am pus eu frana ca mi-a fost frica (eram cu sotia in masina). Portbagajul plin si niste bagaje pe bancheta din spate. Eu zic ca e ok daca nu vrei o masina de liniute. Nu te lasa in depasire. As avea totusi o intrebare. Cam pe la cat se da treapta a 5 ? N-am reusit sa gasesc prin manual (sau poate mi-a scapat).
              A 5-a trebuie sa o dai minim pe la 80-90 de km pe ora ca sa nu iti scada prea mult turatia. E motor pe benzina si se preteaza la mers mai turat.

              Daca ti se pare motorul zgomotos poti folosi un ulei full sintetic si se va reduce simtitor zgomotul motorului fata de Dacia Oil.
              Logan GPL 1.4

              Comment


              • #22
                O sa schimb atunci uleiul la prima revizie pentru ca intr-adevar mi se pare cam zgomotos. CUm pana mea aleg uleiul asta full sintetic?

                Comment


                • #23
                  Originally posted by Bodanel View Post
                  O sa schimb atunci uleiul la prima revizie pentru ca intr-adevar mi se pare cam zgomotos. CUm pana mea aleg uleiul asta full sintetic?
                  Sunt multe discutii in legatura cu cat de sintetic este un anumit ulei. Producatorii adauga si ei partea lor de ceata ptr a zapaci clientii

                  Deocamdata din ce stiu eu Valvoline SynPower 5w40 si Mobil 1 0w40 sunt sigur full sintetice. Restul marcilor ba sunt, ba nu sunt.

                  Eu am Valvoline SynPower 5w40 si iti spun sigur ca s-a redus zgomotul motorului. Eu am dat 180 de RON pe 4 litri.

                  Din cate am auzit Mobil 1 0w40 esti si mai bun decat SynPower insa este si mai scump. Costa peste 200 RON 4 litri si nu iti pot garanta din experienta proprie ca reduce zgomotul motorului.

                  Acuma, daca iti cumperi un ulei mai scump trebuie sa fii sigur ca ajunge in motor si ca nu cumva nea Caisa de la service baga tot Dacia Oil si pastreaza uleiul ptr el. Poate e doar paranoia dar e bine de asistat la schimbul uleiului.
                  Logan GPL 1.4

                  Comment


                  • #24
                    Originally posted by Bodanel View Post
                    Mie nu mi s-a parut deloc lipsita de putere. Am dat a5 pe la 90 si am calcat-o si am lasat TIR ul in praf .
                    Ia sa dai a 3-a la 90 km/h si sa faci o depasire pana la 120 km/h (tinuta in a 3-a) sa vezi atunci ce bine depasesti.

                    A 5-a o poti da si de la 60 km/h daca vrei dar vei fi subturat insa in mod normal pentru mersul de baba se da de la 80 km/h.
                    4 pistons + GPL + tuningu' casei = km multi & 1.5 dCi 85 BoiP

                    Comment


                    • #25
                      Daca vrei sa mergi economicos eu zic treapta a5a e ok sa o schimbi pe la 70km/h daca nu doresti acest lucru o poti schimba de la 100 in sus.

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google