Motor Turat

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Motor Turat

    Salutare tuturor ,,
    acum 2 zile am mersu cu masina ( 1.4 gpl ) cam 5-6 ore ( am plecat pe la 18:00 si beleaua a aparut pe la 22:00 ) , sa va explic :
    in treapta 1 pleaca fara probleme de pe loc , bag a doua treapta iar daca apas mai mult de jumatate pe acceleratie motororul se tureaza aproape instantaneu pana la 3500-3800 rpm dupa care revine usor in functie de cat apas acceleratia ( se simte ca si cum ar patina ambreiajul - m am gandit si am intrebat pe diferiti prieteni care mi au spus ca nu e de la discul de ambreiaj ) este valabil pt vitezele 2-3 si 3-4 ...
    am trecut-o pe benzina crezand ca nu prea mai am gaz si din pacate la fel imi face ...
    daca o las sa se raceasca putin nu se mai intampla asta , acum c-a venit tata nu m am mai plimbat cu ea sa vad daca mai face asa .
    nu stiu ce temperatura are apa insa in seara aia nu depasea 4-5 liniute .

    conduc de foarte putin timp , am doar o saptamana , drept sa fiu am "bagat" piciorul in ea de cateva ori ( am dus o pana in 4500-4700 ture in treapta 2 si a 3-a ... sa nu ma cicaliti ! ) .. in rest schimbam undeva la 2900-3100 ture ,, maxim am mers cu ea 110km/h in treapta a 5-a in pasaj la baneasa pt ca era liber , coboram panta si nu prea mi am dat seama ca am viteza ce i drept sa va zic ..


    revenim la problema ,, ce la ce ar putea sa imi faca asa ?
    masina are 2 ani ( cumparata noua in iulie 2008 cu gpl din fabrica ) , tata nu a alergat-o mai deloc . are 19750 km rulati .
    Last edited by trazuu; 25 September 2010, 02:33.

  • #2
    cred ca ar vrea si ea sa fie turata... de aceea face asa

    Comment


    • #3
      daca ai 5 liniute la temperatura de la apa vezi ca nu este bine.

      Comment


      • #4
        nu ai cum sa ai 5 liniute. 2.4.6 , daca ai 6 e grav
        " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

        Comment


        • #5
          nu stiu cate liniute erau exact pt ca n am stat sa ma uit atent , mai mult de 5 nu cred ca indica ..

          poate n ati inteles , apas pe acceleratie dupa ce dau drumul la ambreiaj si se comporta de parca nu a cuplat ,,daca apas mai mult de jumatate pe acceleratie acul "sare" pana la 4000 si apoi coboara usor , daca nu apas prea mult acelereaza usor fara sa "sara" acel ac ..

          cred ca e de la discul de ambreiaj , patineaza usor cand e cald motorul - i think
          am mers putin azi cu ea . cam 30 de min si n-a mai facut asa , erau 2-3 linute la marotorul din bord al apei ... am testat in trapta a 2-a si a 3-a ..

          maine dupa masa o iau putin la alergat sa vad cum se comporta .. daca imi face tot asa e clar - discul de ambreiaj

          n am prea multe cunostinte de mecanica , dar cred ca s-a ros partea aia de ferodo de la disc .. am cautat pe google iar un kit de ambreiaj ajunge undeva la 300 lei ..

          daca e in garantie si ma duc cu ea la service ( adras parca ) undeva in militari pe la gorjului , or sa ma puna sa platesc reparatia cumva ? . intreb si eu pt ca nu stiu cum sta treaba .. conduc de o saptamana abia

          Comment


          • #6
            si eu tot pe varianta discului de ambreaj merg. mergi la un servis si povestestele si vezi ce zic si cei de acolo. numai bine

            Comment


            • #7
              asa am patit si eu, mie mi se tura in sarcina cand acceleram de la 1.700 la 2.500 rpm in treapta a 4-a, si dupa aceea scadea imediat.Problema era cablu de ambreaj care era putin mai strans decat trebuia
              Taria unui barbat nu consta in a iubi mai multe femeiā€¦.ci in a ramane fidel unei singure femei

              Comment


              • #8
                nu mi se tureaza aiurea , "sare" acul cand apas pe acceleratie . mai mult ca sigur e de la discul de ambreiaj care l am tocit in cele 4 zile de rasfat pt ca tata n a fost acasa si am cam bagat piciorul in ea ..
                nu cred ca o sa si dea seama prea curand caci el merge usor , probabil cand o sa fie nervos in trafic ,,,

                Comment


                • #9
                  e stai dragule linistit ca nu rupi tu ambreiaju in 4 zile

                  verifica mpp - de acolo e
                  sigpicMy ride

                  Comment


                  • #10
                    n am zis ca l am rupt , am zis ca poate l am tocit ..
                    cand e cald motorul simt cum patineaza ... in rest merge super ok


                    mpp - fiind ? nu le am cu termenii astia

                    Comment


                    • #11
                      motoras pas cu pas ...

                      daca ppatineaza, patineaza oricand

                      mersu pe gaz dauneaza

                      dat cutia de la filtru de aer jos -> corpul clapera jos -> in stanga spate e o mufa -> o scoti ... device-ul cilindric din care a ieist mufa prins cu 2 torx de 20 e mpp

                      cauta pe forum la sectiunea how to tutoriale

                      succes
                      sigpicMy ride

                      Comment

                      Working...
                      X
                      Anulare DPF
                      Politica de Securitate Google