Consum Logan GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by bGy View Post
    Cum ai calculat ca sunt 70 sau aproximativ 70 litri? specifica și asta dacă vrei...

    Trimis de pe al meu GT-I9300 folosind Tapatalk
    7,35+26,6+28,16+ 7,43 = 69,54 L

    Originally posted by Drogas View Post
    Da-l in masa de consum, e inuman sa mergi cu 90 maaaxximm, in conditiile in care real e 80km/h.

    Mai bine faci mai putini km dar mergi decent sau te mai storci de niste bani si mergi mai tare.
    Pe defileul Jiului am mers chiar cu 50 Km pe ora. Am facut calatorie de placere, fiecare etapa avand oprire de 1-2 zile. Am ales cele mai pitoresti drumuri...

    Originally posted by eugenmanea View Post
    Mie mi se pare de-a dreptu' periculos sa mergi cu 80 la ora...mai ales pe autostrada. Risti sa fii luat din plin de un conducator care se retrage in spatele tau de pe banda 2 pe banda 1 avand un 130 la ora si neapreciind ca tu mergi 'la consum'.
    Cand a fost cazul, am mers mai zdravan, normal.......

    Originally posted by autom View Post
    bucuresti-sibiu-deva-petrosani-straja-petrosani-bucuresti

    1070 km aprox 70 l Gpl consum in medie 6,5%

    Mers calm, maxim 90 la ora, gaz NUMAI de la MOl

    Motor de 1,4, pinion normal, instalatie Tomasetto

    Comment


    • Intentionez sa montez o instalatie gpl pe Loganul meu (1.6), dar in prealabil vreau sa ma informez cu privire la cateva lucruri.Din ce am citit ,am inteles ca, consumul de gaz este in medie cu 10/20 % mai mare decat pe benzina.Azi am facut un drum de 214 km, cu un consum afisat de cb de 5.2 l/%, la o viteza de 100-105 in afara si 60-70 in localitati.Am incercat si am anticipat la maxim traficul, folosind destul de mult frana de motor.
      Acum, pe gpl la un calcul cu 20% mai mult ar rezulta un consum de circa 6,5 l gpl, ceea ce este mult mai putin decat scrieti dvs. pe aici.Ca sa ajung la circa 9 litri in afara, cum am inteles ca ar fi consumul, ar insemna sa consume cu circa 70-80% mai mult decat acum, ceea ce este inacceptabil.In cazul in care, consumul consumul pe gpl va fi cu acel 10-15 % mai mare decat pe benzina se va merita investitia, altfel nu are rost.Voi ce parere aveti?

      Comment


      • Incearca sa faci o data consumul la pompa, nu dupa cb, cu siguranta va f mai mare. Consumurile de gpl descrise mai sus de fiecare in parte sunt facute la pompa, de la plin la plin.

        Consumul de 9 pe gpl in exterior mai rar ( la viteze de peste 100 -110). Eu 3 pers plus bagaje full 90-100 cca 8,5 %, 200km ploaie tot drumul
        Last edited by pedroo; 18 October 2014, 03:40. Reason: edit

        Comment


        • Irinel eu am 1.6 mpi cum ai si tu si am avut intotdeauna un consum mai mare decat posta lumea pe aici. In oras pe benzina consuma foarte rar sub 10, pe gaz variaza intre 10,5 si 12. In afara merg foarte rar, si niciodata nu am apucat sa fac consumul exact dar la mers spre buzau cu 100km/h si 50-80 in localitatile in care se poate, cu ac, se invarte pe undeva la 8l/100km.

          Comment


          • Originally posted by irynel View Post
            Intentionez sa montez o instalatie gpl pe Loganul meu (1.6), dar in prealabil vreau sa ma informez cu privire la cateva lucruri.Din ce am citit ,am inteles ca, consumul de gaz este in medie cu 10/20 % mai mare decat pe benzina.Azi am facut un drum de 214 km, cu un consum afisat de cb de 5.2 l/%, la o viteza de 100-105 in afara si 60-70 in localitati.Am incercat si am anticipat la maxim traficul, folosind destul de mult frana de motor.
            Acum, pe gpl la un calcul cu 20% mai mult ar rezulta un consum de circa 6,5 l gpl, ceea ce este mult mai putin decat scrieti dvs. pe aici.Ca sa ajung la circa 9 litri in afara, cum am inteles ca ar fi consumul, ar insemna sa consume cu circa 70-80% mai mult decat acum, ceea ce este inacceptabil.In cazul in care, consumul consumul pe gpl va fi cu acel 10-15 % mai mare decat pe benzina se va merita investitia, altfel nu are rost.Voi ce parere aveti?
            1. Cred ca mai mult ai incurcat decat ai anticipat traficul asta daca ai scos real asemenea consum(de altfel, consum chiar mai mic decat cel al 1.4 mpi)
            2. Eu personal nu prea stau sa calculez consum strict urban/extraurban, ci doar consum mediu mixt(bag de 100 lei GPL si merg X kilometri pe unde apuc pana se termina si fac consumul).
            3. In cazul meu(1.6_16v), consumul GPL este exact cum "spune cartea" si anume cu 15-20% mai mare decat cel de benzina (inainte aveam consum mediu de aprox. 7,2-7,5% afisat pe CB la o medie de 40 kmh, acum am aprox. 8,5-9% GPL la aceeasi medie)
            4. Cel mai mic consum mixt GPL a fost de 8%(partial extraurban) si cel mai mare a fost undeva la 9,7%(5 persoane, AC non-stop, masina full, mers tare, mai mult extraurban)
            5. Un prieten cu 1.6 mpi (BRC 24.11 montat de curand) a scos 8% cel mai mic consum mediu mixt, in rest aceleasi consumuri ca si mine(a avut si peste 10% extraurban mers tare, uneori si cu 160 kmh).
            Last edited by andreyi; 18 October 2014, 09:50.

            Comment


            • Salut..am facut si eu un consum de la plin la plin.km parcursi 238 vreo 30 urban .viteza 50-60 in localitati. 100-120 max in afara am alientat 20 l gaz.un consum de ~8.5%. motor 1.6 8 v .instalatie tommasto.

              Comment


              • Cu 59 litri am mers 567km Urban București
                Rezulta un consum de 10,4%
                sigpic

                Comment


                • Rey91
                  pentru Bucuresti este un consum ok.
                  ce instalatie ai ?

                  Comment


                  • Tomasetto stag 200
                    sigpic

                    Comment


                    • De când s a răcit afara aproximez un consum de 11 sau chiar 12 pe Logan 1.4 cu instalație brc
                      www.loganclub.ro

                      Comment


                      • Originally posted by irynel View Post
                        Intentionez sa montez o instalatie gpl pe Loganul meu (1.6), dar in prealabil vreau sa ma informez cu privire la cateva lucruri.Din ce am citit ,am inteles ca, consumul de gaz este in medie cu 10/20 % mai mare decat pe benzina.Azi am facut un drum de 214 km, cu un consum afisat de cb de 5.2 l/%, la o viteza de 100-105 in afara si 60-70 in localitati.Am incercat si am anticipat la maxim traficul, folosind destul de mult frana de motor.
                        Acum, pe gpl la un calcul cu 20% mai mult ar rezulta un consum de circa 6,5 l gpl, ceea ce este mult mai putin decat scrieti dvs. pe aici.Ca sa ajung la circa 9 litri in afara, cum am inteles ca ar fi consumul, ar insemna sa consume cu circa 70-80% mai mult decat acum, ceea ce este inacceptabil.In cazul in care, consumul consumul pe gpl va fi cu acel 10-15 % mai mare decat pe benzina se va merita investitia, altfel nu are rost.Voi ce parere aveti?
                        In general consumul GPL este cam cu 15-20 % mai mare fata de benzina, procentul crescand odata cu viteza.
                        Eu scot 9% afara in conditii de mers alert- adica 60-70 localitati si peste 140 afara, dar am facut si incercari de mers la consum ce e drept pe 50 km.
                        Am mers odata pana la Corbeanca fix la consum- adica 90 maxim cu frana de motor la greu si am scos sub 6% consum GPL (in decursul a peste 40K pe GPL mi-am dat seama ca la consumul afisat de calculator mai pui appp 0.5-0.6% si iti da consumul de gaz).
                        Saab 9-5 Aero

                        Comment


                        • Originally posted by eugenmanea View Post
                          Eu scot 9% afara in conditii de mers alert- adica 60-70 localitati si peste 140 afara, dar am facut si incercari de mers la consum ce e drept pe 50 km.
                          Ai vrea tu 9% GPL la "peste 140"... poate dacă mergi din localitate în localitate.
                          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                          Comment


                          • Am mers 300 de km, dus intors(150 + 150) pe autostrada cu 140 km/h constant pe vitezometru.

                            Consumul a fost de 10 litri/100 de km.

                            Motor 1.4 mpi cu Landi Renzo 'din fabrica' si GPL de la LukOil

                            10 litri de GPL = 4.5 litri de benzina la bani

                            Consumul in bani este foarte bun zic eu
                            Last edited by stolniceanulucian; 29 October 2014, 19:28.
                            Logan GPL 1.4

                            Comment


                            • este un consum ok pentru viteza cu care ai mers
                              la cea de-a doua masina pe care o am tot cu landi renzo dar evo, am reusit un consum de 8.5 mixt(polo 1.2)

                              Comment


                              • nu face urat 1.4 la 140?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google