GPL Motor 1.2 16V

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #46
    Originally posted by montator gpl View Post
    la pretul de 2800 montati brc pentru euro 5... instalatie adevarata nu poloneza

    autogaz romania monteaza o instalatie hibrid reductor tomaseto ecu polonez cu bobine nu cu injectoare si pretul este foarte mare avand in vedere economia din romania totusi inst este reusita dar pretul real al unei inst tomaseto stag 200 cu rez cilindric fara montaj e de 1650 cu tva plus montajul in functie de fiecare service
    Si injectoarele alea tot niste solenoizi sunt.
    Anul asta trebuie sa para si varianta cu gpl din fabrica pe D4F.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #47
      @cosmin5656,si eu am Milano pe 1.6 al meu si nu simt pierdere de putere ,hmmm...

      Comment


      • #48
        Originally posted by montator gpl View Post
        la pretul de 2800 montati brc pentru euro 5... instalatie adevarata nu poloneza

        autogaz romania monteaza o instalatie hibrid reductor tomaseto ecu polonez cu bobine nu cu injectoare si pretul este foarte mare avand in vedere economia din romania totusi inst este reusita dar pretul real al unei inst tomaseto stag 200 cu rez cilindric fara montaj e de 1650 cu tva plus montajul in functie de fiecare service

        -din curiozitate ....tu cu cat cumperi instalatia BRC de o recomanzi atat de mult (mai ales ca inj cu care se monteaza acum BRC-ul sunt cele mai proaste din cate au avut vreodata,.......si vor sa revina la modelul vechi)
        - la tine cat e o instalatie STAG 200 cu rez cilindric pentru logan cu tot cu montaj ?

        Comment


        • #49
          Toti montatorii de gpl mi-au recomandat sa pun BRC. Sa fie oare chiar atat de bune sau montatorii au un pret mai bun la ele? La Practikar ma costa 2300 (toroidala).Dar nu mi-au zis si ce tip de instalatie au(am uitat sa intreb). Voi ce-mi recomandati?

          Comment


          • #50
            stag 200 v4, injectoare 3 ohm si probabil toroidalul de 41 ai gasit tu acolo... eu recomand 300 plus, injectoarele de 1 ohm si toridalul de 52. daca vreti de la agrom, dati-mi sie mie un pm ca pentru mine (am montat deja alte 3 masini) este alt pretz.

            Comment


            • #51
              buuzgan

              merge de la 0 kilometri
              eu am pus deja gpl pe 50 de masini 1.2 16v merg bine consuma in jur de 8 gaz si 6 benzina nu e mai pretentioasa merg f bine iti recomand sa alegi landi renzo cu duze b nu a cum recomanda ei

              Comment


              • #52
                Salutare. Vreau și eu să-mi iau un Logan 1.2 și să-i instalez ulterior GPL. Cam după cîți km ar fi bine să o fac? Mulțumesc.

                Comment


                • #53
                  Dupa~ 20km...cit faci de la vinzator pina la montator...
                  Daca o iei noua pierzi garantia...asta daca te intereseaza...
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • #54
                    Cam ce consum de gpl aveti pe oras? Dar un raspuns realist nu ceva de genul 6 in oras si 3 afara.

                    Comment


                    • #55
                      Eu vreau sa cumpar un logan nou si sa-l trec pe gaz din start. Masina va functiona ca taxi.
                      Cei de la reprezentanta mi-au recomandat sa nu fac asta pentru ca e nou motorul si nu se stie daca rezista sau nu.

                      Sunt curios cine a facut cei mai multi kilometri cu motorul asta pe gaz si daca a avut vreo problema sau nu pana acuma.

                      Comment


                      • #56
                        consumul real de Bucuresti este 13-14% (cu aglomeratii, forje), exterior 7,5-8%. bineinteles ca poti scoate 11% bucuresti si 6,5% afara, dar sunt cazuri exceptionale.

                        Comment


                        • #57
                          Salut, sunt nou pe site, am un logan 1.2 din 2012 si am cu el aproximativ 6000 km, as dori sa-i pun instalatie de gpl. ce sfaturi imi dati si care ar fi cea mai buna instalatie gpl pentru acest motor?

                          Comment


                          • #58
                            Dupa cite stiu ai sa pierzi garantia daca montezi GPL.
                            Daca nu ma insel ai euro 5 motorul...ar fi bine sa pui Tomasetto ISA2 sau Landi Renzo...
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • #59
                              Un lucru bunicel la Loganul asta de 1200cc, 16 valve, azi mi-a venit un client la 114 000 km, (taxi parcursi in 14 luni !!!) spre deosebire de motoarele in 8 valve, nu necesita reglaj culbutori. Din pacate bujiile ar mai trebui schimbate, avea setul original!!! si se intreba de ce ii intrerupe inclusiv pe benzina-rateuri de combustie cilindrul 4 ).
                              Nu prea a trecut el pe la revizii, dar nici probleme nu prea a avut, iar instalatia nu este chiar varf de gama, dar si-a pastrat reglajele. Dupa parerea mea, merge bine orice sistem GPL omologat Euro 5, daca nu se pricepe la reglaj insa, e cam jale, ar fi de preferat ceva usor de calibrat in mers gen STAG 300 sau mai sus, ori BRC.
                              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                              Comment


                              • #60
                                Ce avea pe masina? Instalatie ...
                                300 din stocuri ca nu se mai produce... Este 4 Plus sau ISA2...
                                Pt taxi merge Plusul merg toata ziua oras acelasi regim...
                                Pt " particulari" as merge pe ISA...
                                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google