Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by romwinner View Post
    am desfacut interfata si m-am culpat la 3 fire gnd,tx si rx
    am schimbat si porturile dar acelasi rezultat ,ori interfata ori driverul nu e bun

    Ma poate cineva ajuta cu un driver de DKU-5

    ma poate ajuta cineva cu un driver pt. DKU-5
    Cabluri identice am observat ca sunt bazate pe cipuri diferite. Am trei CA42 doua dintr-o sursa si unul din alta. Cele doua sunt cu prolific iar unul cu ARK. Arata absolut la fel si totusi sunt diferite. Si inca ceva... la cele cu prolific nu a mers driverul de pe cd-ul lor. Se instala dar aparea cu semnul exclamarii in triunghi galben. Cel cu ARK aparea ca USB to UART asta pana am bagat driverul. Acum apare ARK MICRO... . Incearca mai multe versiuni de driver.

    Comment


    • Originally posted by tyby_82 View Post
      Am rezolvat intr-un final
      spune-mi si mie cum ai rezolvat problema ,si eu sufar de aceiasi bola

      Comment


      • marian posteaza te rog un link punele pe astea ale tale cu driverele astea pt ca42 te rog .
        am un cablu si nu vrea cu prolific.
        multumesc.

        ,,DE_TOATE,,

        Comment


        • Originally posted by kti View Post
          marian posteaza te rog un link punele pe astea ale tale cu driverele astea pt ca42 te rog .
          am un cablu si nu vrea cu prolific.
          multumesc.
          incearca unul din astea
          http://sharesend.com/ecrlu nu pot pune fisiere mai mari si de aia le-am incarcat aici.

          Comment


          • Originally posted by DB77AAA View Post
            Mai exact nu incarca driverul clonei de DKU5
            Problema cu driverul a fost rezolvata. Tin sa multumesc celor ce mi-au trimis driverele, si in special colegului @jagoman, deoarece el a avut solitia si mi-a oferit-o. Mare om. Mai rar pentru un "seller" un astfel de gest.

            Ca sa va spun altfel, am cumparat o interfata GPL-Stag de la cineva din RO, nu mai retin cine. Nu prea mergea. Am mai cumparat doua din PL, care mergeau relativ OK, insa softul cu care venise nu prea stia de Stag iar cu ACGas nu se impaca. Bine ca am pierdut interfetele Cheltuieli putin peste 200 lei. Astfel, am cumparat o clona de DKU5, cateva mufe sa fie acolo si gata problema.

            Acum caut un softulet de ACGas in Romana. Nu ar trebui sa fie postat la Agrom?
            sigpic
            Vectra C. 1,6i

            Comment


            • ca42

              Originally posted by marian_6777 View Post
              Cabluri identice am observat ca sunt bazate pe cipuri diferite. Am trei CA42 doua dintr-o sursa si unul din alta. Cele doua sunt cu prolific iar unul cu ARK. Arata absolut la fel si totusi sunt diferite. Si inca ceva... la cele cu prolific nu a mers driverul de pe cd-ul lor. Se instala dar aparea cu semnul exclamarii in triunghi galben. Cel cu ARK aparea ca USB to UART asta pana am bagat driverul. Acum apare ARK MICRO... . Incearca mai multe versiuni de driver.
              marian nu a mers pt ca42 albastra asta care este f pretentioasa niciun driver .
              este intradevar UARP si nu se impaca cu nimic, se pare ca este o clona.
              merci.
              DB77AA poti pune tu driverele daca tot ai reusit.

              ,,DE_TOATE,,

              Comment


              • La unul din cabluri, cel singur, pe cablaj este imprimat !!!!!!!!!! DKU5 cablul fiind CA42

                Comment


                • Originally posted by kti View Post
                  DB77AA poti pune tu driverele daca tot ai reusit.
                  Omul si-a vazut problema rezolvata si nu mai are treaba cu noi

                  Comment


                  • Marian si KTI, nu e chiar asa. Ba mai mult, am facut un tutorial si colegilor de pe ClubOpel aici. Insa corect ar fi sa primiti driverele de la cel care le am si eu la randul meu.
                    sigpic
                    Vectra C. 1,6i

                    Comment


                    • Salut. Cu cele cone DKU 5 ATENTIE : in special cele cu 5 fire trebuie sa desfaceti si usb-ul cablului si alimentati - in general- firul rosu de la pinul 1 usb +5 V . Nu driverul este problema ci PL2303 care este defapt o replica.

                      Comment


                      • Va salut! imi cer scuze, dar nu am stat sa citesc 8 pagini ...sunt la servici si nu prea am timp! am o intrebare! Daca fac o interfata din cablu de N... functioneaza si pe tomasetto?
                        ms

                        Comment


                        • Originally posted by ovi730 View Post
                          Salut. Cu cele cone DKU 5 ATENTIE : in special cele cu 5 fire trebuie sa desfaceti si usb-ul cablului si alimentati - in general- firul rosu de la pinul 1 usb +5 V . Nu driverul este problema ci PL2303 care este defapt o replica.
                          Trebuie sa verifici doar ce fire vin in conectorul de la telefon. Nu are rost sa mai deschizi si usb-ul. Folosesti firele coresponzatoare indiferent de culoare. Doar trebuie sa le identifici, iar asta se face usor, pentru ca tot tai acest capat.

                          DB77AAA, atat timp cat driverele sunt gratuite nu cred ca ar fi o problema. Intr-un post al lui jagoman, chiar el spune ca daca driverele si softul sunt gratuite, tot asa le da si el. Adevarat ca este o persoana cu un caracter mai rar intalnit si merita respect. Totusi ai putea sa-i ceri acordul pentru ca tu ai colaborat cu el.... Stai linistit ca a fost o gluma

                          Originally posted by firiss View Post
                          Va salut! imi cer scuze, dar nu am stat sa citesc 8 pagini ...sunt la servici si nu prea am timp! am o intrebare! Daca fac o interfata din cablu de N... functioneaza si pe tomasetto?
                          ms
                          Da, dar ai grija ce cablu folosesti. Recomandate sunt CA42 si DKU5. Dar merg si altele.
                          Last edited by marian_6777; 25 January 2012, 12:42. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Cred ca am pe acasa un DKU5...o sa incerc maine...daca nu mai ninge, sa vedem ce iese! ms

                            Comment


                            • Originally posted by firiss View Post
                              Cred ca am pe acasa un DKU5...o sa incerc maine...daca nu mai ninge, sa vedem ce iese! ms
                              Iese stai fara grija. Atentie cand identifici firele
                              Attached Files

                              Comment


                              • pai nu le identific dupa culori? am gasit un cablu dku5 la 15 lei...in caz ca nu am acasa

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google