Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Perfect de acord cu faptul ca nu e ok sa nu dai SW-ul free plus update-uri, iar pe chestia asta cred ca au pierdut cota de piata si pierd in continuare.

    Legat de varianta de SW BRC eu folosesc variante 3.07 de acolo de pe site si este aceeasi varianta care a folosit-o si montatorul meu.

    Comment


    • nu ma ajuta si pe mine nimeni cu schema pieselor pentru BRC?

      am consum cam mare si nu a fost calibrata niciodata de cand am montat-o si nici nu dispun de bani s-o duc la service.
      Last edited by Madalinrm; 17 February 2013, 13:09. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by moog View Post
        Parca aveai BRC sau ai dat-o jos si ai pus Tomasetto?
        da, mi-am pus tomasetto ca e mai buna

        Comment


        • @Madalinrm: Era greu sa scri "k-line interface" pe google:



          Oricum daca nu esti electronist sau nu ai pe cineva electronist sa te ajute nu merita sa te chinui sa o faci (f. posibil sa gresesti si sa nu-ti mearga). Vezi ca sunt de vanzare pe forum.

          Comment


          • E buna faza cu nu dispun de bani s-o duc la service, s-ar putea sa se investeasca timp si bani in interfata si apoi sa se constate ca de fapt mai trebuie si cheia hardware. Si din cate am spus, referitor la problema, inca nu s-a demonstrat ca ii consuma din reglaj. In plus, nu exista sistem GPL care sa se deregleze singur, cel putin nu remediabil din butonare. Un BRC necesita aceleasi reglaje si peste 10 ani, daca se umbla la reglaj, va fi un lucru de remediat in plus...
            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

            Comment


            • mi-am construit o interfata dintr-un cablu de nokia 7210 cu prolific pl 2303, pe care l-am achizitionat cu 10 ron din piata.
              am reusit sa ma conectez cu ea la ecu gpl. acum mai ramane sa buchisesc programul de diagnosticare.

              -pt programul Plus max 2010 trebuie inversate firele rx si tx astfel:gnd/rx/tx pentru a se putea conecta la ECU.
              - Pt SW_R_D_PLUS403 inversezi din nou rx si tx astfel: gnd/tx/rx
              Last edited by bubuleanu; 21 February 2013, 12:55. Reason: Automerged Doublepost
              fost 1.4 MPI / GPL
              actual 1.0 SCE

              Comment


              • Originally posted by bubuleanu View Post
                mi-am construit o interfata dintr-un cablu de nokia 7210 cu prolific pl 2303, pe care l-am achizitionat cu 10 ron din piata.
                am reusit sa ma conectez cu ea la ecu gpl. acum mai ramane sa buchisesc programul de diagnosticare.

                -pt programul Plus max 2010 trebuie inversate firele rx si tx astfel:gnd/rx/tx pentru a se putea conecta la ECU.
                - Pt SW_R_D_PLUS403 inversezi din nou rx si tx astfel: gnd/tx/rx
                Deci sa intelege de aici ca astia de la L.R. sunt cei mai tari, fiecare program cu interfata lui? Ciudat ca eu folosesc aceiasi interfata in aceiasi pozitie a pinilor, atat pentru LCSA, IGS, Omegas, PLUS, PLUS Max 2010 si din cate am inteles nici ONE nici EVO nu schimba nimic.
                Si cum s-a mai spus pe aici, important e sa stii unde e alimentarea, Rx si Tx se pot proba. Nu se intampla nimic daca pui o interfata de Tomassetto in loc de L.R., doar nu se conecteaza. Dar atentie la Intergas sai EasyJet ca astea ard interfetele de Tomassetto sau L.R.
                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                Comment


                • Daca cu plus Max 2010 am reusit sa ma conectez pentru plus 403 mai trebuie schimbata pozitia pinilor?

                  Comment


                  • poate la tine functioneaza interfata cu ambele softuri.
                    la mine nu a vrut; prima oara m-am conectat cu plus max;
                    cand am incercat cu 403, nu a vrut sa se conecteze pana nu am inversat rx cu tx!
                    nu mai spun cat timp mi-a luat pana am incercat si varianta asta!
                    Last edited by bubuleanu; 25 February 2013, 09:44.
                    fost 1.4 MPI / GPL
                    actual 1.0 SCE

                    Comment


                    • unde gasesc si eu o interfata si programul pentru tomasseto stag 200.
                      pe agrom imi cere o parola pe care nu o am.
                      sanatate

                      Comment


                      • Nu stiu ce ai gresit tu acolo, dar eu pot presupune urmatoarele:
                        1. Te-ai conectat la 2 sisteme diferite, iar unul dintre ele avea Rx schimbat cu Tx fiindca nu au avut interfata la montaj -cel mai probabil fiindca nu prea ai de unde sa faci rost de ECU diferite
                        2. Ai schimbat din greseala pinii intre ei intre conectari - de intalnit la interfete improvizate
                        Acum problema ta e urmatoarea: - Care este configuratia corecta a pinilor )
                        Mafolte, daca te-ai conectat cu un LR, oricare din seria de mai sus, va functiona cu oricare dintre ele (interfata) fara sa o modifici fizic. Landi Renzo si Landi au aceiasi interfata, in oferta se pomeneste de interfata seriala sau USB, in nici un caz interfata Omegas, interfata Plus si alte dracii..... Doar daca intervine cineva in mufa de conectare poti sa ai probleme...
                        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                        Comment


                        • Eu m-am conectat cu o interfata confectionata din cablu de date nokia DKU 5, si cu PLUS MAX 2010 a mers,intrebarea este daca pentru plus 403 este aceeasi configuratie a pinilor pentru acelasi ecu de la aceeasi masina (pentru plus max 2010 nu am licenta si nu pot face nimic)

                          Comment


                          • Exista mai multe variante de ECU L.R., si fiecare se poate calibra si regla cu programul ei. Intr-adevar te poti conecta si cu PLUS si cu PLUS max la versiunile de hardware 2 si 3, dar nu poti regla nimic daca nu sunt imperecheate PLUS e pentru ecu cu hw2, Plus max pentru hw 3.
                            Ca sa simplificam, daca pe ecu scrie ceva de genul AM.......G24, se regleaza cu PLUS, daca e cu ....G34, se regleaza cu PLUS max. Teoretic exista un firmware compatibil pe amandoua utilizabil cu PLUS max, dar iti trebuie licenta la program, iar acum toate update-urile sterge fisierele din program obligandu-te sa faci reprogramare.
                            Ca si concluzie, daca ai G24 te poti juca cu PLUS 403, iar daca ai G34, ori ai licenta, ori te duci la cineva care are.
                            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                            Comment


                            • Eu am LR 200100G24 (deci ma pot conecta fara probleme fara sa modific nimic daca m-am conectat cu plus max 2010)

                              Comment


                              • Mda, mare concluzie. Ca-n bancul vineri-64=8. Probabil daca vei incerca sa te conectezi cu PLUS 403 vei si putea sa modifici ceva. Asta doar daca vrei. Daca nu, poti folosi in continuare Plus max 2010 cu sau fara licenta, doar ca sa te conectezi si sa nu poti modifica nimic. Sau mai bine spus daca programul iti spune ca e ceva la capatul celalat al interfetei, e o mare realizare, ai o interfata functionala.
                                Eventual daca e cu licenta poti incerca o schimbare a firmwareului, ca asta se poate, ca sa fim siguri ca ajungi la un service GPL apoi, fiindca pe cel original nu-l vei mai gasi sa-l pui la loc.
                                Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google