Cum Sa Ne Confectionam Singuri O Interfata Pentru G.P.L

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • avem firmware-ul original
    Attached Files
    fost 1.4 MPI / GPL
    actual 1.0 SCE

    Comment


    • Vai ce saritor esti!
      -Numai ca daca bagi un firmware cu PLUS MAX, trebuie sa-i dai tu calea la fisier fiindca isi cam face curatenie singur si pastreaza doar firmwareurile care l-au pus italienii. Si e putin probabil ca dupa un schimb din asta de firmware sa nu fie afectata si calibrarea. Iar pe aia o vei incarca numai cu PLUS, caci MAX-ului i s-a scos functia respectiva din prima pagina -accepta schimbare config doar dupa conectare. Daca o ai salvata. Tot cu PLUS simplu. Puteti incerca, unele ateliere vor spune ca ECU este ars, altul nou...
      Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

      Comment


      • Asta e sunt un incepator.Am reusit sa ma conectez si am salvat vechea configuratie,dar nu am gasit manualul de utilizare versiunea in romana

        Comment


        • Salut.Am si eu un cablu usb pe care scrie KQ-U8A.La jumatatea lui are o cutie dreptunghiulara unde este un cip pe care scrie FL2303HX.Intrebare.Se poate folosi ca interfata la gpl.Daca DA, cu ce fire ca are 6.Si cum procedez tai cablu de linga mufa care intra in telefon,sau cum.Rog explicatii.Multumesc tuturor care ma poate ajuta.

          Comment


          • interfata gpl

            Salut!
            Am instalatie stag 4plus pe masina si as vrea sa imi confectionez o interfata gpl. in casa am gasit un cablu de nokia, care are pe mijlocul lui un cip, pe care l-am pozat care fire trebuie sa le folosesc pt conectare?
            Acesta este cablul pe care l-am gasit prin casa, este de nokia, si cipul este pl 2303hx. in poze in partea spre calculator sunt 4 cabluri, iar in cea spre telefon sunt acele 7 cabluri din care 2(maro si negru sunt conectate la GND. Eu la care din ele trebuie sa conectez interfata? Pe partea dinspre telefon am urmatorii pini ORG-cablu portocaliu, yel-cablu galben, GRE- cablu verde, BLU-cablu albastru, RED cablu rosu, GND- cablu maro+cablu negru.
            Attached Files

            Comment


            • Pin-ul 1 (TX) si pinul 5 (RX) de la integrat. (si masa GND bineinteles)

              Comment


              • imi poti zice si ca si culori? ma refer in principal pt pinul 5, ca acolo sunt mai inghesuite...in felul acesta imi va fi mult mai usor si voi fi mai sigur

                sau te referi la faptul ca as putea sa conectez direct la iesirea din cip la pinul 1 si 5 pe partea cu acel punct in cip?
                Last edited by paul91; 29 March 2013, 19:43. Reason: Automerged Doublepost

                Comment


                • Ma refeream la faptul sa vezi la ce culori merg pinii aia (verifici cu un aparat de masura) dar daca nu te-ai prins de asta mai bine o lasi balta si rogi pe altcineva sa te ajute.
                  Last edited by Johnny_L; 31 March 2013, 00:00.

                  Comment


                  • daca interfata de tomasetto merge cu 3 fire GND, TX si RX, atunci de ce interfata originala are 4 fire?

                    Comment


                    • Am un cablu de date CA-42 cu chip ArkMicro ARK3116, am instalat driverul, in Device Manager recunoaste.
                      Am identificat Tx, Rx si masa.
                      Am testat cu cu Hyper Terminal si imi trimite raspunsul.
                      Cand ma conectez la masina cu AC Stag 200, in momentul conectarii calculatorul se restarteaza cu ecran albastru.
                      Multumesc pentru ajutor.

                      Comment


                      • Windows-ul e de vina. Puneti un soft de virtual machine si incearca asa (incearca vmware - instalezi in virtual machine ce windows vrei plus programul de la Stag si incerci sa faci de acolo). Alstfel trebuie sa-ti reinstalezi win-ul (eventual alt win).

                        Comment


                        • Multumesc frumos. Am incercat cu doua laptopuri si acelasi lucru.

                          Comment


                          • am un cablu usb DKU-5 cu cipul capsulat si are 5 fire colorate rosu, galben, albastru, alb verde.Rugamintea mea,care din ele se folosesc pentru interfata.Multumesc

                            Comment


                            • Ma puteti ajuta si pe mine va rog frumos cu driver pentru DKU-5 ca nu pot sa il instalez.Imi arata USB-UART TX LINE.Multumesc

                              Am masurat si eu firele de la un cablu DKU-5 si daca pun negru cu alb albul are 3V daca pun negru cu restu nu indica nimica.Daca pun rosu cu alb nu am curent deloc.Vreo idee ceva?
                              Last edited by claumedel; 16 April 2013, 18:17. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Originally posted by bzoli View Post
                                Am un cablu de date CA-42 cu chip ArkMicro ARK3116, am instalat driverul, in Device Manager recunoaste.
                                Am identificat Tx, Rx si masa.
                                Am testat cu cu Hyper Terminal si imi trimite raspunsul.
                                Cand ma conectez la masina cu AC Stag 200, in momentul conectarii calculatorul se restarteaza cu ecran albastru.
                                Multumesc pentru ajutor.
                                Acelasi lucru am patit si eu cu doua tipuri de cablu si acelasi chip ARK3116. Nu mi-a mers, imi dadea ecran albastru. Solutia, mi-am cumparat un cablu cu chip "Prolific".

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google