Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Diomet View Post
    Adica tie iti intra la plin in jur de 33litri. Da, iesi foarte bine.

    Astept sa vad dupa ultimele reglaje cum se comporta. Este montata recent, garantie, de aceea nici nu ma bag eu la reglaje. Mi-au zis sa nu mai alimentez de la Agip sau Lukoil ca e prost gazul si se consuma mult, sa pun "dintre blocuri" ca e mai bun si ca daca nu am un consum bun, sa revin cu rezervorul gol, pun 5 litri de pe acolo si mergem la reglaje in mers



    Simplu, cel mai mult mi-au intrat 46 litri, resetat unul din computere si mers pana s-a inchis instalatia au iesit 471km. Regula de 3 simpla = 10,24%.

    Ultima oara au intrat doar 42 litri (Agip), am fost la Braila, la plecare am pus inca 31 litri ---> 73 litri. S-a aprins aseara la 680km rosu cu care merg intre 50 si 70km de unde iese iarasi in jur de 10%. Din km aia maxim 150 sunt urbani.

    In oras nu ma plang. Pun de 50lei - 15-16 litri si merg intre 140 si 170km, depinde de aglomeratii.
    Cam asa si eu ca tine in oras
    Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

    Comment


    • eu am plecat ieri din braila cu plinul facut catre brasov,am fost pana in poiana,m-am plimbat prin brasov un pic si am plecat catre bucuresti.dupa comarnic s-a aprins ledul rosu si am continuat drumul pe DN1 pana la otopeni unde am gasit un lukoil.inca nu se terminase tot gazul,dar facusem 472 km cam cu 38L de gaz.data trecuta m-a tinut un plin 460 km,ceea ce mi se pare foarte rentabil.mi-a intrat gpl de 103.5 ron.

      Comment


      • Originally posted by leopardu View Post
        facusem 472 km cam cu 38L
        Adica ~8%, adica ceva ce mi-as dori si eu
        FIAT/Toyota, Linea/Yaris, 1.4/1.4, 77/90

        Comment


        • La noapte plec eu la bucureti si va voi spune si eu exact la drum lung ce consum am ,dar din trecut stiu ca undeva in jur de 8 dar sa nu depasesti de prea multe ori 2500-3000 maxim dar 3000 cam rar.
          Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

          Comment


          • Originally posted by tvstar1 View Post
            La noapte plec eu la bucureti si va voi spune si eu exact la drum lung ce consum am ,dar din trecut stiu ca undeva in jur de 8 dar sa nu depasesti de prea multe ori 2500-3000 maxim dar 3000 cam rar.
            3000 inseamna la mine 100km/h. Joia care vine am de facut 650km. Ar insemna sa fac mai bine de 8 ore si sa ma depaseasca toate Daciile 1300

            Daca altii pot scoate 8% (vezi colegul Leopardu) mergand cu 130-140km/h(~4000rpm), trebuie sa putem si noi gasind intr-un final reglajul bun
            FIAT/Toyota, Linea/Yaris, 1.4/1.4, 77/90

            Comment


            • Daca scoti 8% GPL mergind cu o V medie de ~100km/h eu ma las de 4 roti si trec la bicicleta...
              Cam asta inseamna 130-140 extern si 90-99 urban...
              La un mers din asta te duci la 9-9.5 minim, asta pe E85 unde nu ai foarte multe curbe strinse si localitati...
              ~8% scoti la mers lejer pina in 2800-3000rpm, cu 60-65 prin localitate si 90-100 pe extern...
              In cazul cind ia desenat treapta 6 pe schimbator si merge atunci imi retrag afirmatiile
              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

              Comment


              • deci eu am dreptate urcat lejer in ture si maxim 3000 .
                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                Comment


                • Originally posted by moog View Post
                  Daca scoti 8% GPL mergind cu o V medie de ~100km/h eu ma las de 4 roti si trec la bicicleta...
                  Cam asta inseamna 130-140 extern si 90-99 urban...
                  Cu toate astea, si de la service mi-au zis ca la 3500rpm ar trebui sa am maxim 8, ceea ce repet, inseamna ~120km/h. Am mai intrebat in stanga si in dreapta si pe altii si mi-au zis tot ceva de genul.

                  Deci, cine minte?
                  FIAT/Toyota, Linea/Yaris, 1.4/1.4, 77/90

                  Comment


                  • Poate consumul instantaneu ai 8% ...si asta pe drum drept fara incarcare mare...facind media cu consumul pe zonele de accelerare consumul sare binisor in sus...spre 8.5-8.7%
                    Dar la 130-140 deja consumul se duce spre 10 la mers constant...ai deja 4000-4800rpm...
                    Iar consumul mediu (in localitate consumul scade) mai coboara ceva spre 9.5%
                    Cum o calci peste 3000 nu te mai uiti la consum...
                    Vrei economie mergi constant in zona 2500-2800rpm pe pilot automat urban sau extra...
                    Risti sa adormi... eu nu am rezistat asa mai mult de 40-50km
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Confirm si eu : peste 120km/h tinde clar spre 10% consumul pe gpl. Ar trebui sa te ghidezi dupa calculatorul de bord. Ce indica ? In cazul meu se aplica indicatia calculatorului de bord+20% imi da consumul de gpl . Imi iese cu precizie de 0,2-0,5% consumul calculat in felul asta.

                      Comment


                      • Am ajuns la bucle mers lejer azi noapte soseaua libera nu am depasit de multe ori 3500 ture doar la depasire in rest aici 2500-3000 r/m din 4 lini la rezervor sau golit 3 acum sa vad pana unde ma duce asta si cu rezerva si va spun miine cand ajung acasa.salutare.
                        Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                        Comment


                        • Inca nu v-ati lamurit cu liniutele ca nu prea au treaba cu consumul si cit mai ai in rezervor ?
                          De la gol la gol e cea mai buna masuratoare...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • stiu ca de la gol la gol ca am deja gpl de un an jumate si 40.000km facuti cu gpl consumul in oras si afara amestecat 10-11%
                            Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                            Comment


                            • Originally posted by cro84 View Post
                              Confirm si eu : peste 120km/h tinde clar spre 10% consumul pe gpl. Ar trebui sa te ghidezi dupa calculatorul de bord. Ce indica ? In cazul meu se aplica indicatia calculatorului de bord+20% imi da consumul de gpl . Imi iese cu precizie de 0,2-0,5% consumul calculat in felul asta.
                              Pe bord am consum mai bun si decat aveam pe benzina.

                              Adica un 5-6% plus 20%, da un 7 virgula ceva. As vrea eu
                              FIAT/Toyota, Linea/Yaris, 1.4/1.4, 77/90

                              Comment


                              • eu am facut 402km cu 36/L gpl drum intins maxim 3000 nu ma grabeam ca si asa am plecat la drum cam devreme.Deci concluzia o trageti voi.
                                Duster 4X4 1.5 dci 110 magarusisigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google