Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • salut,baieti!

    astea sunt hartile mele.astept sfaturi sau pareri referitoare la unele schimbari.
    Attached Files

    Comment


    • @leopardu-deflectia ta este buna si mapa zic eu daca nu opservi nicio diferenta intre functionarea pe benzina si functionarea pe GPL poti sa mergi asa

      la mine dupa 500 de km de la ultima calibrare deflectia este putin eronata mapa este buna
      pun poze sa ne spuna colegii daca este ok asa

      pe langa mapa si deflectie am instalat programul ac gas versiunea 8.00.62 si mi-a cerut update si nu stiu ce sa fac sa nu stric ceva la ecu gpl , am facut print screen cu ce imi apare
      Attached Files
      Last edited by blackshaddow; 4 December 2011, 18:19.

      Comment


      • @blackshaddow da-i update,dupa aceea da-i din nou autocalibrare si vezi ce se mai intampla. Nu te teme ca nu ai ce sa strici. Eu am facut deja asta si merge brici. Eu am facut acum cateva ore o noua autocalibrare si o sa revin cu poze in scurt timp.

        Comment


        • salut

          nu uita ca inainte de autocalibrare sa selectezi optiunea double coil (bobina dubla),asa cum ti-am incercuit in poza cu rosu. mult succes! p.s. din moment ce ai primit un update inseamna ca softul vine cu unele imbunatatiri.
          Attached Files

          Comment


          • salut!

            Cam asa arata noile mele setari dupa noua autocalibrare. Cum vi se pare? Recunosc ca nu am mers foarte mult cu masina astazi dupa noile setari. Am facut mai multe poze cu noua deflectie pentru a se vedea evolutia ei.
            Attached Files

            Comment


            • salut

              Am montat instalatia Tomasetto stag200 in urma cu 3 saptamani, motor 1.6 16v -77kw.
              Am fost la un reglaj dupa 1300 km neavand probleme evidente, ma deranja consumul un pic cam mare (8.5-9%) si o usoara gatuire la 2500-3000 rpm. Meseriasu' a pus laptop-ul si a mai ridicat linia cu multiplicatorul. In principiu masina merge bine dar din ce am mai citit pe aici cred ca ceva nu e in regula totusi. Mi-am confectionat o interfata, m-am conectat la ecu gaz si am salvat niste pagini pe care le atasez - va rog sa-mi dati o parere cei care sunteti mai in tema. Inca ceva - duzele sunt de 1.75, asa scrie pe ele.
              Attached Files
              Ex-loganist Prestige 1.6 16v
              Mai nou, franțuzist: Peugeot 407 2.0i

              Comment


              • Ce inseamna "deflection map" ? Vad ca e o curba in functie de timpul de injectie pe benzina . Ms

                Comment


                • @bigdaddy74: la tine multiplicatorul este un pic cam sus. de regula se procedeaza la marirea duselor de la 1.75 la 2.00,ceea ce ar ajuta la micsorarea multiplicatorului si reglarea corecta a timpilor de injectie.de regula multiplicatorul trebuie sa fie intre 1.2 si 1.6. la tine este aproape 1.8. asa l-am avut si eu,dar am marit dusele,iar acum sta cam intre 1.2 si 1.4. Niciodata nu se mai duce in 1.6. si apropo de setari,ar fi bine daca ai creste un pic temperatura de trecere de la 20 grade la macar 30 sau 35 grade pentru ca este iarna si fortezi membranele si injectoarele de gaz. deflectia din cate m-am documentat trebuie sa fie intre -10 si +10. cam atat. sper ca ti-am putut fi de folos cu ceva. @jagoman se pricepe mult mai bine decat mine la toate chestiile astea si cred ca te poate ajuta cu siguranta cu niste sfaturi mai bune decat ale mele. incearca mai intai sa descarci softul ac gas syncro 8.0.0.62 sau cea existenta de pe ac.com.pl si sa-i dai update la soft,dupa care o autocalibrare,asa cum i-am recomandat mai sus lui blackshaddow.
                  Last edited by leopardu; 5 December 2011, 00:18.

                  Comment


                  • @leopardu
                    multumesc pentru sfaturile avizate
                    ma duc la meserias sa-mi schimbe duzele

                    numai bine!
                    Ex-loganist Prestige 1.6 16v
                    Mai nou, franțuzist: Peugeot 407 2.0i

                    Comment


                    • poate sa ti le modifice pe alea existente cu un burghiu mai gros de bormasina.eu asa le-am facut.

                      Comment


                      • duzele sunt cele care vin in admisie ?

                        @leopardu-daca ii dau doar update si nu mai fac autocalibrare merge si asa?
                        sau trebuie neaparat autocalibrare dupa update?
                        intreb pentru ca am pus azi testeru pe masina si vad ca s-a corectat deflectia si tare imi e ca iar ma chinui dupa ce fac autocalibrarea sa nimeresc deflectia cum trebuie
                        Last edited by blackshaddow; 5 December 2011, 22:51. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • salutare! am un logan din 2006 1.4 8valve si acum vreo 2-3 luni miam pus instalatie gpl tomasetto la o firma din sec 5 . Firma se numeste autogaz romania parca. De cand o am constat 2 probleme destul de serioase. In primul rand masina trece destul de greu pe gaz avand in vedere faptul ca eu locuiesc langa service-ul dacia de la diham iar masina trece pe gaz abea cand ajung la pasajul muncii. A doua problema este faptul ca consuma 12.9 in conditiile in care merg cat de cat economic cu ea. 12.9 este consumul mixt. Ma puteti ajuta? Stima!

                          Comment


                          • @blackshaddow:dusele sunt cele care ies din injectoare,nu cele care intra in galeria de admisie,dar la tine nu cred ca este cazul sa le maresti fiindca multiplicatorul se incadreaza intre 1.2 si 1.6. Iti recomand un update la soft,dar dupa update iti cere programul autocalibrare,asa ca nu ai incotro si trebuie sa-i dai autocalibrare.Nu e obligatoriu sa mai faci aceasta operatiune daca nu ti se pare necesar. Important este ca masina sa functioneze cum trebuie.
                            @gabitzu_boss:problemele tale se pot rezolva in doua feluri:fie iti achizitionezi o interfata de diagnoza si-ti faci tu singur setarile dupa cum doresti,fie te duci la aia unde ti-ai montat instalatia si le spui ce probleme ai.Nu e normal sa consume atat de mult,mai trebuiesc facute reglaje pentru a avea un consum optim de gpl,iar problema cu trecerea grea pe gpl se rezolva prin modificarea termperaturii de trecere de pe benzina pe gpl,care trebuie sa fie pe undeva pe la 30-35 de grade(fiindca este iarna).Interfete de diagnoza are @jagoman daca vrei sa-ti achizitionezi asa ceva.Eu mi-am achizitionat tot de la el si sunt foarte multumit. O zi buna!

                            Comment


                            • da masina merge ok asa ca nu am sa fac inca updateul

                              Comment


                              • mersi de sfat ! O sa sun azi la ei ca sa imi faca programare la reglare ca decat sa imi bag eu nasul prefer sa o faca niste "profesionisti" plus ca am inteles ca o fac pe gratis . Multumesc de ajutor! Inca o intrebare! Masinile voastre cat consuma in oras?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google