Cum Ne Reglam Instalatia GPL?Cu Ce Softuri?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ce valori ai la LTFT dgrazvan?

    Comment


    • Originally posted by i860 View Post
      Ce valori ai la LTFT dgrazvan?
      nu stiu. ma uit si revin.

      Comment


      • Monitorizeze pe benzina și vezi ce valori ai. Dacă este ok pe benzina (cel puțin 100km)atunci este de la setarea gaz. Dacă este tot sărac sa nu fie de la lambda.

        Comment


        • Dgrazvan...de ce ai temperatura gaz 72 si temperatura apa reductor 90?sa nu fie si de aici o problema.la mine este cam la jumatate temp gaz fata de temp apa.

          Comment


          • Originally posted by i860 View Post
            Monitorizeze pe benzina și vezi ce valori ai. Dacă este ok pe benzina (cel puțin 100km)atunci este de la setarea gaz. Dacă este tot sărac sa nu fie de la lambda.
            Pe benzina nu-mi da amestec sarac. Doar pe gaz. setarile prezente sunt asa de la autocalibrare si la cum s-a facut curba de gaz cred ca este normal sa-mi dea amestec sarac. ma interesa o parere cum sa ajustez ca sa nu ma apuc sa adaug si sa mut punctele inainte de o parere de la cineva care este mai familiarizat.

            O sa revin cu LTFT

            Comment


            • Originally posted by dgrazvan View Post
              Pe benzina nu-mi da amestec sarac. Doar pe gaz. setarile prezente sunt asa de la autocalibrare si la cum s-a facut curba de gaz cred ca este normal sa-mi dea amestec sarac. ma interesa o parere cum sa ajustez ca sa nu ma apuc sa adaug si sa mut punctele inainte de o parere de la cineva care este mai familiarizat.

              O sa revin cu LTFT
              Dar de diferentele de temperatura intre gpl si apa ??

              Comment


              • Originally posted by i860 View Post
                Ce valori ai la LTFT dgrazvan?
                am pus 2 poze cu ltft si stft dar sunt putin bagat in ceata ca sunt mai multe valori care se modificau in timp ce mergeam si la ltft si stft. singura valoare care a ramas constanta este acel 0.392%. cred ca o sa mai incerc si cu alt tester

                Originally posted by VIORE_L View Post
                Dar de diferentele de temperatura intre gpl si apa ??
                nu stiu care e treaba cu temperaturile. in fiecare poza sunt valori schimbate (in crestere) pozele sunt facute dupa ce am venit din traseu si cu motorul la relant
                Attached Files

                Comment


                • Valorile sunt mergând pe benzina sau lpg?
                  Ltft este 14%
                  Stft este - 3%
                  Eu la a mea am avut o problema asemănătoare de la lambda însă la mine făcea figuri și pe benzina și pe gaz. A trebuit sa îmi bat capul o luna pana lambda a dat eroare, în cazul meu a fost cea după catalizator.
                  În cazul tău Stft este bogat deci compensează pentru ltft sărac. Teoretic ltft ar trebuit sa scadă în timp. Opiniile sunt împărțite se zice ca +/-10% este acceptabil.
                  Plus înseamnă că poți arde supapele, minus poți strica catalizatorul. Ideal este 0%.
                  Eu am ltft - 0.78%

                  Comment


                  • Salut. In cea mai mare parte pe GPL. Adica vreo 200 km dupa ce am mers 60km pe benzina (dupa care am facut autocalibrarea). cum am zis in primul post al meu. Este normal ca ltft sa oscileze in timpul mersului? Am inteles ca asta se modifica in timp.

                    oricum acum nu ma plang de valori pentru ca nu am facut nici o ajustare dupa autocalibrare. rugamintea mea era daca mi se poate da un sfat de unde sa incep ajustarile de la stadiul in care era in pozele postate prima oara. ca sa nu ma apuc sa fac niste ajustari dupa ureche.

                    ms de raspuns. Macar m-am lamurit care sunt valorile reale din programul ala

                    Comment


                    • Revin cu noi date,dupa ce am mers pe benzina 2 zile am comutat pe gpl si am mai mers o zi pe gpl dupa care am pus laptopul si cu interfata gpl si cu ddt2000 dar softul gpl nu lucra ok nu citea senzori bine asa ca am lucrat cu ddt-ul si am observat ca daca eram pe gpl aveam solicitare de saracire 65(cu fluctuatii) iar cand schimbam pe benzina aveam solicitare de imbogatire 155(la fel cu fluctuatii) si am coborat multiicatorul pana am ajuns pe gpl la o corectie de imbogatire de 128(in ddt) si ciudat dar sa micsorat si MAP-ul in schimb pe benzina tot solicitare de imbogatire am

                      Comment


                      • Originally posted by Augustin-Yng View Post
                        Salut.
                        Te pot ajuta eu cu firmware-ul.

                        Numai bine.
                        schimba extensia din doc in hex
                        cum poat face si eu sa mearga am instalatie de uzina dr202045g24

                        am intalatie de uzina logan 1.4 model ECU LC02_ECU FRW DR202045G24 nu am gasit nici un program care sa mearga doar cu un program SW LR Renault care are DR202042G24 dar nu merge sa modif nimik doar sa vad eu vroiam sa modific temp la plecarea pe gaz imi trece pe gaz când apa ajunge la 2liniute
                        Last edited by mihai_m4; 11 March 2015, 22:06. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Originally posted by mihai_m4 View Post
                          dar nu merge sa modif nimik doar sa vad eu vroiam sa modific temp la plecarea pe gaz imi trece pe gaz când apa ajunge la 2liniute


                          lua program PLUS 4.0.3 şi schimbare firmware, calibrare apoi deblocat

                          Comment


                          • O parere despre setarile de mai jos?! Masina este 1,6e3 cu Stag200+.
                            Attached Files
                            Mai este mult pana departe ...sigpic

                            Comment


                            • Suna daca vrei amanunte...pe site/infotehnic
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • Originally posted by Tek_ids View Post
                                O parere despre setarile de mai jos?! Masina este 1,6e3 cu Stag200+.
                                Difererenta temperatura antigel si temperatura gaz 83 la24 nu este bine.este prea mica temperatura gpl...nu tremura cand trece pe gpl???

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google