PRETURI Si CALITATE La Firmele De Montaj GPL - FEED-BACK-uri

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Voi santeti normali ?
    Cum naiba sa te duci la dracu sa montezi o instalatie GPL?
    Nu se poate sa nu gasesti un montator la Sibiu, Timisoara, Oradea, Baia Mare, Cluj...
    Un STAG 4 nu e cu nimic mai jos decat un BRC in functionare...
    Daca nu ai un montator cu experienta pe langa tine de BRC, ce faci cand ai sa ai probleme...pe garantie sau nu ?
    Voi santeti cu capul ?
    Pana la urma la STAG reviziile pe garantie le puteti face oriunde, iar dupa aia le faceti acasa...o interfata e 60RON, softul moca pe site, un laptop cred ca se gaseste prin casa sau vecini...
    Nu trebuie sa-ti dai doctoratul in mecanica sa schimbi filtrele, o rampa de injectoare...cam atat ai de facut pana pe la 100-140.000km...adica un minim de 5-6ani de utilizare...la o adica pe la 100k mai dai inca vreo 200RON in plus si schimbi vaporizatorul cu totul...si nici aici nu-ti trebuie cunostiinte de inginer...
    Ar fi si Landi Renzo dar la ala tre sa cauti cam mult softul din pacate...in rest e acelasi lucru...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • @moog - unde ai dreptate, ai ! E departe, Vernesti e pentru judetele limitrofe, nu sa vii de la Sibiu, Deva sau Baia Mare.
      Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

      Comment


      • Originally posted by moog View Post
        Voi santeti normali ?
        Cum naiba sa te duci la dracu sa montezi o instalatie GPL?
        Nu se poate sa nu gasesti un montator la Sibiu, Timisoara, Oradea, Baia Mare, Cluj...
        Un STAG 4 nu e cu nimic mai jos decat un BRC in functionare...
        Daca nu ai un montator cu experienta pe langa tine de BRC, ce faci cand ai sa ai probleme...pe garantie sau nu ?
        Voi santeti cu capul ?
        Pana la urma la STAG reviziile pe garantie le puteti face oriunde, iar dupa aia le faceti acasa...o interfata e 60RON, softul moca pe site, un laptop cred ca se gaseste prin casa sau vecini...
        Nu trebuie sa-ti dai doctoratul in mecanica sa schimbi filtrele, o rampa de injectoare...cam atat ai de facut pana pe la 100-140.000km...adica un minim de 5-6ani de utilizare...la o adica pe la 100k mai dai inca vreo 200RON in plus si schimbi vaporizatorul cu totul...si nici aici nu-ti trebuie cunostiinte de inginer...
        Ar fi si Landi Renzo dar la ala tre sa cauti cam mult softul din pacate...in rest e acelasi lucru...
        Sa merg pe mana ta domnu moog?
        Stag 4 monteaza ekokraft deva la filiala din sibiu,adica la 500 de metri de unde stau eu.mai sant si parteneri garanti bank de poti cumpara cu card avantaj.adica in 12 rate egale fara DOBANDA.
        Experienta au si daca stau de capul lor la montaj nu cred ca fac montaj neingrijit ,cu rampa de injectoare atarnata fara suport ,conducte trase stramb pe sub masina ,etc.nu vad unde e problema,in afara de faptul ca se lungeste putin montajul,cu cel mult o ora .
        Eu zic ca toti pot sa monteze frumos daca au ce le trebuie si vor.

        Comment


        • Tu faci cum vrei.
          Dar daca esti pretentios (cum am fost si eu ) stai pe capul lor 4-5h (nu pe drum 20h si 1300km) ca mai mult la un Logan nu ai ce face, asta daca esti mocait...astia pe aici daca trag tare, inchid usa la service si nu fac revizii etc, de la 8-12.45 au montat 2 Loganuri...
          Revenind, daca montajul e ok dupa aia reglajul pana la urma il nimeresc fraierii...daca nu, ai sansa sa-l faci tu ajutat de unii de pe aici...
          De urmarit:
          1. butelie, daca pui toroidala nu prea au ce gresi...de grunduit gaurile date in caroserie
          la cilindrica unghiul gurii de alimentare...
          la toroidala poti pune in jurul ei spuma sau polistiren extrudat sa nu scapi ceva dupa inclusiv mizerie etc...
          2. sa nu se lege de sonda lambda...STAG 4 nu tine cont de ea...ISA2 si 300 Premium cica ar tine cont de semnal.
          3. vaporizator montat la vedere nu ca la cel de fabrica sub borcanul de expansiune...in principiu in stanga ai loc destul. Sa poti schimba filtrul in 2-3min nu sa demontezi 1/2 de masina...
          4. rampa montata vertical...o sa se streseze putin dar asta e...
          5.furtunele de la rampa la galerie cat mai scurte si aceeasi lungime.
          6. butonul la interior unde vrei tu...
          7.T-uri metalice nu kkturi de plastic
          Cam asta ar fi in linii mari...
          Autocalibrarea se face cu motorul la regim si cu instalatia de racire aerisita...se umbla la ea...temp gpl min 30-40grade nu cu apa la 50 si dai ca merge...
          Reglaj in mers, colectare curba benzina, colectare curba GPL si daca e cazul modificarea ei...colectarea curbelor se face in aceleasi conditii de mers...nu e mare filozofie daca stii ce faci...
          Ar fi bine sa citesti manualul...il gasesti pe site...macar ca titlu informativ.
          Daca ai un montator bunicel de Landi poti merge si pe asta...singurul dezavantaj ar fi ca nu se gaseste soft full pt acasa...vrei update-uri /modificari esti la mana montatorului...
          Aaaa si componentele ceva mai bune dar si mai scumpe...
          Bafta...
          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

          Comment


          • Subscriu si eu cu T-urile metalice dar trebuie sa le ai tu la montaj ca altfel iti pun de plastic (eu mi le-am schimbat din plastic in metalice ulterior).
            Se gasesc pe net de cumparat si nu sunt scumpe. Trebuie numai sa sti exact de care iti trebuie ca sunt doua tipuri cu 2 diametre diferite.

            Comment


            • eu unul mi-am montat la Vernesti un landi renzo si am fost foarte multumit
              atumci cand am fost la montaj pe acolo erau masini si de la brasov dar si de la hunedoara
              pana la urma fiecare alege unde vrea sa monteze dar cei de acolo merita toti banii

              Comment


              • Originally posted by moog View Post
                Tu faci cum vrei.
                Dar daca esti pretentios (cum am fost si eu ) stai pe capul lor 4-5h (nu pe drum 20h si 1300km) ca mai mult la un Logan nu ai ce face, asta daca esti mocait...astia pe aici daca trag tare, inchid usa la service si nu fac revizii etc, de la 8-12.45 au montat 2 Loganuri...
                Revenind, daca montajul e ok dupa aia reglajul pana la urma il nimeresc fraierii...daca nu, ai sansa sa-l faci tu ajutat de unii de pe aici...
                De urmarit:
                1. butelie, daca pui toroidala nu prea au ce gresi...de grunduit gaurile date in caroserie
                la cilindrica unghiul gurii de alimentare...
                la toroidala poti pune in jurul ei spuma sau polistiren extrudat sa nu scapi ceva dupa inclusiv mizerie etc...
                2. sa nu se lege de sonda lambda...STAG 4 nu tine cont de ea...ISA2 si 300 Premium cica ar tine cont de semnal.
                3. vaporizator montat la vedere nu ca la cel de fabrica sub borcanul de expansiune...in principiu in stanga ai loc destul. Sa poti schimba filtrul in 2-3min nu sa demontezi 1/2 de masina...
                4. rampa montata vertical...o sa se streseze putin dar asta e...
                5.furtunele de la rampa la galerie cat mai scurte si aceeasi lungime.
                6. butonul la interior unde vrei tu...
                7.T-uri metalice nu kkturi de plastic
                Cam asta ar fi in linii mari...
                Autocalibrarea se face cu motorul la regim si cu instalatia de racire aerisita...se umbla la ea...temp gpl min 30-40grade nu cu apa la 50 si dai ca merge...
                Reglaj in mers, colectare curba benzina, colectare curba GPL si daca e cazul modificarea ei...colectarea curbelor se face in aceleasi conditii de mers...nu e mare filozofie daca stii ce faci...
                Ar fi bine sa citesti manualul...il gasesti pe site...macar ca titlu informativ.
                Daca ai un montator bunicel de Landi poti merge si pe asta...singurul dezavantaj ar fi ca nu se gaseste soft full pt acasa...vrei update-uri /modificari esti la mana montatorului...
                Aaaa si componentele ceva mai bune dar si mai scumpe...
                Bafta...
                Moog,ce inseamna rampa montata vertical?Aidca cu injectoarele in plan vertical (axa ce trece prin duzele injectoarelor sa faca un unghi de 90 grade cu suprafata pe care sta masina??).In pozele cu montaje am vazut ca deobicei le aseaza culcat ,adica exact invers.
                La mine in partea drepata a motorului e loc gramada,poti baga un copil mic,linistit.Deci zici ca acolo sa aseze vaporizatorul si robinetel ala ,nu?
                Iar rampa de injectoare zici sa o aseze in spatele motorului sun filtrul de aer asezata vertical ,nu atarnata orizontal ,nu?
                La BRC gasesc soft cu update la "pachet pt acasa" sau numai stagurile au softul la indemana peste tot?
                Ieri am vb cu cineva la Pitesti(lpg expert) si mi-a zis ca el imi monteaza orice ,dar avand in vedere ca sant din alt oras si imi va fi greu sa ajung la el in caz de probleme imi recomanda brc.au si intervalul de service mare (30.000km ,daca tin eu bine minte) si sant fiabile in timp. SI eu cred la fel.Nu neg ca celelalte sant rele ,dar pica mai des decat BRC-ul.Binenteles ca un BRC montat prost si reglat aiurea iti da batai de cap mai mari decat o poloneza montata brci si reglata la meserie.
                Last edited by maurice2001; 18 September 2013, 12:11.

                Comment


                • Originally posted by maurice2001 View Post
                  La BRC gasesc soft cu update la "pachet pt acasa" sau numai stagurile au softul la indemana peste tot?
                  .
                  Salut. La BRC exista soft pe net. Iti mai trebuie o interfata, se construieste sau se cumpara. Si un cablu adaptare RS(serial)--> USB, pentru laptop. Daca esti interesat, iti dau schema interfetei construite de mine, cu care m-am conectat la ECU. Si e cineva chiar din Sibiu care m-a sfatuit. Trimite PM.
                  Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

                  Comment


                  • mersi cos123 de ajutor ,daca e nevoie cu schema o sa te apelez .raman dator.
                    mai am o intrebare: motorul 1,4 MPI EURO 4 are sezor MAP ,ca altfel am inteles ca e o mica problema cu interfata daca montez un BRC 24 ,ca timpul ala de instalatie nu are senzor MAP si daca nici masina nu are sezor MAP nativ ,n-am unde cupla interfata?

                    Comment


                    • Salutare,
                      Stiti pe cineva care monteaza in Bacau bun si ieftin?
                      Am fost la adigpl si vor 2850 pe tomaseto stag 4 cu toroidal,la victorgpl vrea 2000 lei pe frateli,2500 lovato si 2700 brc.eu as vrea una care sa consume putin si sa nu am treaba cu ea.
                      Ce ma sfatuiti sa montez?

                      Comment


                      • mergi pe stag 4 sau landi evo one daca exista la vreunu
                        Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                        Comment


                        • PASCARU IG
                          vezi ca mai este un montator de gpl la iesirea din bacau spre roman
                          poti sa incerci si acolo

                          Comment


                          • Acolo au doar landi.

                            Am sunat la trendo,cei dinspre Roman si monteaza doar landi evo one la pretul de 2450 cu toroidal de 50 litri parca era.Sa montez landi sau tomaseto?diferenta este de 400 ron.
                            Sunt foarte indecis.care din ele consuma mai putin si tine mai mult fara sa am probleme?
                            Last edited by PASCARU IG; 20 November 2013, 13:44. Reason: Automerged Doublepost

                            Comment


                            • Eu nu inteleg de unde este si daca este justificata diferenta asta de 400RON intre tomaseto stag 4 si landi evo one caci mi se par a fi aceeasi clasa. Pareri ?

                              Comment


                              • incearca un brc la victor gpl langa rar

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google