Alimentare GPL - Probleme

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Alimentare GPL - Probleme

    Salut, am o nedumerire. Am o instalatie BRC, cu rezervor toroidal de 43L (deci 80% inseamna 34,4 L).

    1) Cand se umple butelia, incepe sa caraie pistolul de alimentare al pompei? Ideea e ca pt prima data a huruit (carait) pistolul de alimentare, desi am mai alimentat de 3 ori, la alte pompe si nu a huruit. Drept test, am mers la Lukoilul la care am facut primul plin (si unde nu a huruit atunci) ca sa raman surprins ca acum huruie.

    2) Mi se pare ciudat, ieri am alimentat si au intrat doar 23 de litri, in conditiile in care am mers 320 km, iar ultimul led clipea deja de vreo 40 km. Am zis ciudat pentru ca data trecuta cand mi se golise rezervorul, am bagat 35 de litri, (fara sa huruie pistolul de alimentare, ci pur si simplu s-a oprit pompa). Poate sa ramana presiune (sau aer) in rezervor si sa pacaleasca pompa?

    Am sunat la Buzau si mi-au zis ca sigur mai aveam gaz in rezervor. E inexplicabil cum mai aveam eu sa zicem 10L de gaz si am mers 320 km, cu 23-24 litri, avand in vedere ca am mers 360 km cu 35 de litri (e vorba de primul plin, facut la Lukoilul sus-mentionat).

  • #2
    si la mine "caraie" cand e plina butelia.
    fost 1.4 MPI / GPL
    actual 1.0 SCE

    Comment


    • #3
      as vrea si eu sa carae
      ar insemna sa am rezervorul plin...

      ,,DE_TOATE,,

      Comment


      • #4
        treaba cu caraitul sigur e de la pompa. si la mine cand termina de bagat gaz pana sa inchida pompa caraie rau de tot.

        Comment


        • #5
          gluma gluma dar mai bine sa caraie la 80% ca daca alfel intram la griji.
          la mine o singura data nu a dat afara (carait) noroc ca am fost atent si am zis atat...

          ,,DE_TOATE,,

          Comment


          • #6
            Lasa ca pana la urma tot caraia
            niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

            Comment


            • #7
              da ca este plina ochi si nu mai intra.
              dar sa vezi atunci cum mergi cu masina stai cu un ochi in ceafa ,pe butelie pina mai scade din ea si atunci ii ai pe amandoi in fata .

              ,,DE_TOATE,,

              Comment


              • #8
                Acel zgomot, " carait " care apare cand rezervorul de gpl se umple, se datoreaza unui sistem de siguranta aflat in interiorul buteliei, care nu da voie sa fie umpluta mai mult de 80% din capacitate .

                Comment


                • #9
                  al naibi sistem de siguranta (un plutitor, o parghie, o supapa de inchidere)
                  sau mai simplu (exact ca in rezervorul de la wc)
                  asa ca 80% sunt numai cand masina este este pe un plan drept

                  ,,DE_TOATE,,

                  Comment


                  • #10
                    La mine a "carait" la 34,5 l GPL. Am rezervor de 52 l toroidal. Presiune GPL la pompa 10 atmosfere.

                    Comment


                    • #11
                      Salutari, am vorbit la service, au zis ca imi schimba rezervorul. Intre timp am golit rezervorul si au intrat numai 26 de litri deci, nu e bine.

                      Comment


                      • #12
                        In rezervor toroidal de 54L, prima alimentare full a intrat 50L, am intrebat la service si au spus sa mai fac un plin sa vad cat intra.

                        Comment


                        • #13
                          Nu stiu ce s'a intamplat, insa dupa ce alimentez, cred ca bila de la supapa de alimentare nu etanseaza prea bine si pierde gaz, exista o solutie simpla, sau trebuie sa ajung neaparat in service?
                          Am incercat sa apas cu o surubelnita putin sa vad, poate a prins ceva, un gunoi, insa nu am apasat prea tare!
                          ''Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm'' Mark Twain.

                          Comment


                          • #14
                            la mine(am un landi renzo after market) cum ajunge la 80% incepe sa caraie
                            depide si de presiunea cu care ati alimentat

                            Comment


                            • #15
                              adryanys incearca sa nu mai alimentezi cand este foarte frig afara(bila nu se va mai bloca)cel putin la mine a functionat.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google