Ulei Castrol Pentru GPL

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Ulei Castrol Pentru GPL

    salut. am hotarat sa trec recent la un ulei mai bun pentru ca m-am "dotat" cu gpl si din ce am citit pe forum am ales castrol. am fost la un magazin si am cerut castrol sintetic, iar tanti de acolo mi-a dat castrol magnatec 5w40( pe care mai scrie si C3). am intrat pe site-ul astora de la castrol si la descrierea uleiului scrie in felul urmator: "CASTROL MAGNATEC C3 5W-40

    Ulei de motor realizat pe baza unei tehnologii total sintetice
    Potrivit pentru utilizare in motoarele diesel, incluzand motoarele cu turbo-suflanta, inter-racire, cu injectie directa, common rail sau cele echipate cu sisteme de evacuare dupa tratare, inclusiv filtre de particule diesel (DPF), unde producatorul recomanda un ulei cu specificatiile ACEA A3/B3, A3/B4, C3 sau API SM/CF 5W-40

    Performante / Aprobari

    ACEA A3/B3, A3/B4,C3
    API SM/CF
    MB-Approval 229.31
    VW 502 00/ 505 00"

    Va mai spun ca NU e magnatec 5w40 diesel
    Deci e bun sau trebuie sa cumpar altu'?

  • #2
    Eu zic ca e bun. Numai sa nu-l tii mai mult de 15 000 de km prin motor.
    Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

    Comment


    • #3
      pai mi-ar putea creea ceva probleme la motor? ca pana la urma la asta se reduce totul..

      Comment


      • #4
        Salut.
        Poti folosi orice ulei care respecta specificatiile producatorului de autoturisme.
        Sau chiar ceva mai bun,nu are ce rau sa-i faca.
        Si eu am gpl pe masina,montat after-market si folosesc valvoline syn power 5w40
        Stai linistit ca e destul de ok,uleiul.
        Multi km in continuare.
        Numai bine.
        Un Logan----YNG-----
        Numai bine.

        Comment


        • #5
          pe mine m-a bulversat faza aia din descrierea uleiului in care spune "potrivit pentru motoare diesel" si faptul ca nu scrie nimic de motoare pe benzina

          Comment


          • #6
            alea pentru diesel mie mi se par putin mai groase, ca sa nu fie "mancate". diferenta e totusi asa mica, incat nu conteaza. eu voi urca in motor Q8 sport 5w-30 c2, pentru motoare frantuzesti benzinare , "doar" 48 lei/litru, mai scump ca motul 5w40....

            Comment


            • #7
              Eu utilizez castrol pe masina a doua aceasta fiind un Cielo dohc16v ,pe logan am utilizat uleiul de la reprezentanta deoarece se mai aflan garantie instalatia de gpl fiind montata tot de ei.
              Parerea mea ca uleiurile Castrol sunt mult mai bune decat cele de la ei desi inclin sa cred ca bp era cel mai potrivit dar de pretul.
              Sper sa nu i-ti afecteze gartantia ca si ulei este bun.Am mers cu castrol la un a4 5 ani si in jur de 150.000km nu am avut cei reprosa.Dupa care un metabon si nu se plange nici proprietarul acesteia.

              Comment


              • #8
                Originally posted by razvanamza View Post
                alea pentru diesel mie mi se par putin mai groase, ca sa nu fie "mancate". diferenta e totusi asa mica, incat nu conteaza. eu voi urca in motor Q8 sport 5w-30 c2, pentru motoare frantuzesti benzinare , "doar" 48 lei/litru, mai scump ca motul 5w40....
                Pai daca e norma C2 e pentru dieseluri..... si de fapt se numeste Q8 formula elite. Tu pune, ca rau nu face, doar banii ii dai degeaba.

                Un ulei sintetic bun pentru motoare pe benzina e suficient.
                Last edited by einstein1984; 17 August 2011, 10:40. Reason: Automerged Doublepost
                Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                Comment


                • #9
                  am avut bidon de 4 l castrol magnatec si era API SM / CF am bagat la un schimb 3 l si acum am cumparat doua bidoane de 1 l si este API SN /CF amandoua tot 5w-40 c3 . merg combinate sau mai cumpar un bidon de 1 litru

                  Comment


                  • #10
                    Recomand ceva mai scump pentru benzinare/gaz de la Castrol. SLX 5W-40. 1L ~ 50 lei. L-am dat afara dupa 12.000 km de mers cu motorul turat si arata impecabil. La Carrefour nu-l au, aduc doar Magnatec.

                    Comment


                    • #11
                      eu am aral si nu ma plang pana acu. merge bine masina in orice conditii
                      Ce noroc nemaipomenit ca roata a fost inventata inaintea automobilului ; in caz contrar , iti dai seama ce scartaituri am fi avut de suportat.

                      Comment


                      • #12
                        castrol magnatec 10w40 api A3B4

                        acum am 123000km,gpl fabrica
                        Last edited by narcisclement; 24 September 2011, 12:56. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          salut! ce spuneti este bun elf 5w40 sintetic? are multi km masina...dar merge ok..pana acum am avut 10w40 tot de la elf

                          Comment


                          • #14
                            La 170k am incercat si eu sa trec de la 10W la 5W...contrar asteptarilor dupa vreo 3000km nu a consumat ulei ...inca...
                            Daca o sa tina regim pana pe la 7-8000km e super ok...raman pe ulei mai subtirel...
                            Deci incercarea moarte nu are
                            BTW eu merg pe Valvoline Durablend...cica e ambalat in Olanda...nu am auzit sa se faca pe la turci, la noi etc...
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • #15
                              cu 10w40 nu a mancat deloc ulei...sau foarte putin ca sa se vada...si am aproape 12.000 cu el...masina are mai mult de 170k dar motorul a fost refacut

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google