Sfat achizitie Logan

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sfat achizitie Logan

    Salutare.Vreau sa cumpar un logan mcv 2017 motor benzina si sa ii pun eu gpl.
    intrebare:care este cea mai buna instalatie?
    Cu ce difera modelul pe benzina de cel cu gaz din fabrica?
    in afara de montajul instalatiei de gaz se mai face ceva reglaje la motor?
    Recomandari de firme care monteaza instalatii gpl in Bucuresti?
    cea mai fiafila instalatie de gaz?
    multumesc.

  • #2
    Salut. Eu am cumparat in vara un Logan 1.0 SCE73 benzina, pe care am montat o instalatie GPL Fratelli cu rampa de injectoare Rail si conexiune la ODB. Am ales aceasta instalatie pentru ca e printre cele mai folosite in Cluj de catre taximetristi care au Logan.
    Diferenta intre modelul pe benzina si cel cu gaz de fabrica este puterea motorului: modelul standard pe benzina are motor de 1L, 73 de cai fara turbo; motorul cu gaz de fabrica este cel TCE100, de 100 de cai. La mine in afara de montajul si reglarea instalatiei, la motor nu s-au facut reglaje.
    Instalatia pe care o am eu merge normal, nimic special de spus despre ea, dupa 7000km pe gaz.
    Firme din Bucuresti nu stiu, locuiesc in Cluj.

    Comment


    • #3
      Motoarele sunt diferite. Cel de 73 cai are admisie si evacuare variabile. Cel de 100 e derivat din 0.9tce. Sunt reprezentante care accepta sa iti dea garantie si dupa montarea de GPL la un montator indicat de ei. Garantia va fi acordata in continuare de acea reprezentanta. Trebuie vorbit cu ei inainte de achizitie.

      Comment

      Working...
      X
      Anulare DPF
      Politica de Securitate Google