Probleme Gpl: Consum Mare Si Nu Are Putere

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Gpl: Consum Mare Si Nu Are Putere

    Salut!

    Am un Logan din 2005 1.6 mpi, in anul 2011 in luna iulie la 320.000km am montat gpl-ul, pana la luna martie 2012 nu am avut nici un fel de probleme nici cu motorul, nici cu gpl-ul.
    Dar din martie, cand mergeam cu gpl: nu mai are putere, abia pot sa urc pe un drum in panta, consumul a urcat la 12l-gpl, si cand ascult motorul in relantin se aude ca ceva nu-i ok, se balbaie motorul.
    Dupa asta am mers inapoi la service-ul (Dacia-Reanult Service- service autorizat) unde mi-a fost montat gpl-ul, acolo mi-au schimbat un filtru gas, credeam ca asta era problema, dar dupa o saptamana iarasi au venit inapoi tot acelasi probleme: consum mare, nu are putere, balbaie motorul.
    Si turatie in relantina uneori urca la 1200-1300 ,2-3 minute si dupa aia revine la normal.
    Dupa asta nu mai mergeam pe gpl, mergeam cu benzina cam o saptamana, si nu mai balbaie in relantin, dar turatie mai urca la 1200-1300 2-3 minute.

    Mentionez ca masina functioneaza ca taxi, in momentul respectiv este in 420.000km.
    Motorul mergea perfect pana acum, nu aveam nici un fel de probleme cu el, schimbam uleiul in fiecare 10.000km.

    Acuma nu stiu ce sa fac, sa ma duc inapoi la service? Mi-au zis la un alt service ca poate instalatie gpl are ceva probleme..
    Problema e ca nici nu stiu cu motorul sau cu sistemul gpl am probleme?
    Daca cineva mai are sau a avut probleme de acest fel, va rog sa-mi dea cateva sfaturi...

  • #2
    Mergi 1-2 saptamini NUMAI pe benzina...daca incepe sa se comporte ok inclusiv consum atunci e de la GPL...
    Posibil filtre duse (sint 2 tu zici de 1), rampa injectoare infundate, vaporizator ce necesita kit de reparatie...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google