Curatare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Curatare Instalatie GPL

    ce parere aveti despre curatarea instalatiei GPL.De curand am gasit un Spray aditiv curatare instalatia GPL,Oare isi va face treaba sau e ca si aditivii pt benzina.

  • #2
    si unde bagi solutia? cum se foloseste?

    Comment


    • #3
      Spray-ul respectiv are un furtun de dimensiune mica,il infiletezi la busonul de alimentare GPL atunci cand butelia este goala dupa care faci plinul.

      Comment


      • #4
        Daca e cel de la Arexon's e ok...chiar face treaba...curata injectoarele...
        Nu se merita decit pt injectoare capsulate si "smechere"...
        La cele gen Valtek mai degraba le desfaci si le cureti...
        Dureaza 20-30min daca ai tot ce iti trebuie...
        Pt benzina si nu numai folosesc produse de la "2+2" se gasesc prin benzinarii...
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • #5
          am umn stag200,deci de preferat sa-mi vad de treaba, operatiunea asta desfacutul si curatatul lor se face la un anumit interval de timp sau nr de km?

          Comment


          • #6
            Ar fi bine sa o faci cind schimbi filtrele...sau macar la 2 schimburi...
            Mai ales daca injectoarele au fost montate orizontal...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • #7
              Si care kit de curatare e mai bun? si chiar se recomanda? Multumesc. Respect.
              Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
              Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

              Comment


              • #8
                De "kit" de curatare nu a zis nimeni...
                Ori spray de pus in butelie ori dat jos injectoarele...
                Chiar se recomanda...Macar la 20-30.000km...depinde mult si de gazul folosit...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • #9
                  Scuze, am gpl-ul de curand, cer si eu un sfat de la cei mai "batrani", ce fel de spray se foloseste, va rog, mai multe detalii daca se poate. Multumesc. Respect.
                  Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
                  Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

                  Comment


                  • #10


                    Am sa incerc sa aduc ceva asemanator dar facut in colaborare cu un producator de instalatii GPL la un pret ~30-35RON...
                    Pt moment daca nu gasiti nicaieri va pot ajuta cu cel de sus de la Arexons 45RON fara transport...
                    Se recomanda la 10.000km...
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • #11
                      Multumesc, moog, o sa vreau si eu, deja am facut 1k km.
                      Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
                      Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

                      Comment


                      • #12
                        decat sa dai banii pe spray mai bine inlocuiesti filtrele odata la 15 000 de km!iti recomand gas numai de la agip sau in cel mai rau caz de la lukoil!cu ala de la agip merge de rupe!

                        nu te costa decat 80 de roni cu tot cu montaj si setare pe calculator daca e nevoie!si iti mai recomand sa reglezi supapele daca ai pus ags de curand!
                        Last edited by b25naf; 5 October 2012, 20:18. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • #13
                          E diferenta intre gazul de la agip si cel de la rompetrol? Cineva zicea ca toti aduc doar de la 2 firme....
                          Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
                          Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

                          Comment


                          • #14
                            B25NAF am vazut destule injectoare varza dupa 50-80.000km...cu filtre schimbate...
                            Daca ai bafta de gaz curat poti sa mai scapi...
                            Mai ales daca aveti Landi Renzo sau BRC pe masina unde injectoarele sint relativ scumpe atunci se merita folosit spray macar 1-2 pe an...
                            La Valtek sa zicem ca nu prea se merita...150RON kit de reparatii sau rampa schimbata la 250-300RON...
                            Asta daca nu ne gindim si la vaporizator ...
                            Eu unul as prefera sa-l intretin decit sa ajung sa-l desfac si sa-l curat...eventual schimbat membrane etc...
                            Mai sint si pistonasele de la electrovalve care se curata...
                            In fine daca faci 5.000km pe an deja vorbim discutii...
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • #15
                              Am facut 1000 in 10 zile; poate e o intamplare, dar daca o sa fiu nevoit sa circul in felul asta, trebuie sa ma gandesc si la intretinerea componentelor; in general, adica pana acum, nu am bagat decat de la un particular de linga lidl (de3X), si o data de la petromul de la iesirea din Pitesti.
                              Zona geografica dauneaza GRAV sanatatii!
                              Pentru sanatatea dv., evitati sarea, zaharul si Romania!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google