Indicator GPL Interior

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Indicator GPL Interior

    Salut pe toata lumea.
    Cine stie raspunsul la urmatoarea intrebare la care nu i-am gasit inca raspunsul :
    Mi-am montat de curand o instalatie model BRC - Instalatie GPL secventiala Sequent 24.11.
    In interiorul masinii am indicatorul de gaz ca figura alaturata :



    Cine stie gradatia in litri a celor 4 leduri de indicare ?

    Multumesc pentru raspuns.
    Butea Aurel Laurentiu
    fara linkuri externe in semnatura
    BR - 21 - CNB

  • #2
    De cat ai rezervorul?
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      Asta am uitat intradevar sa trec - 58 Litri si am inteles ca ar incapea in el undeva la 42 de litri
      Butea Aurel Laurentiu
      fara linkuri externe in semnatura
      BR - 21 - CNB

      Comment


      • #4
        De fapt vreo 56 ar trebui sa intre in el.
        De pe forum am aflat ca ledurile nu indica exact exact.
        Daca ar fi sa zic ca indica bine fiecare liniuta ar veni 11-12 l cred.
        sigpic
        !

        Comment


        • #5
          Cand nu te pricepi, de ce vorbesti ?
          Rezervorul de gpl este umplut la 80% din capacitatea lui maxima din motive de siguranta prin intermediul electrovalvei.
          Daca ai de 52 intra ~42 litri, daca ai de 58 intra aproximativ 46 litri.
          Litrajul fiecarui led ce indica afisajul respectiv poate fi setat prin soft sa indice cati litri vrei. Montatorul poate seta asta dar niciodata nu-ti va arata la fel de exact ca un rezervor de benzina sau motorina.
          Last edited by 827sam; 22 October 2012, 15:50.
          Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

          Comment


          • #6
            Indicatiile de pe buton sint pur informative, si orice asemanare cu realitatea sint pur intimplatoare...
            Reglezi azi, dupa 1 saptamina/1 zi arata altceva...
            Aici ai 4 gradatii +1 rosie...
            La rezervor benzina cite ai ? abaterile sint altele/precizia la fel...asta pur teoretic in situatia ca ar fi stabile...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • #7
              Pai 46 am vrut sa zic mai greseste omu'.
              Ma rog, nu conteaza.
              Last edited by vdmihai; 22 October 2012, 16:34.
              sigpic
              !

              Comment


              • #8
                la rezervor de 58 de litri incap efectiv cam 46 litri, limitarea se face de catre multivalva, nu de electrovalva, din motive de siguranta

                indicatia ledurilor este informativa, datorita faptului ca gazul se misca in rezervor nu poate fi precisa; teoretic fiecare led inseamna 25% din rezervor

                Comment


                • #9
                  Teoretic 25%..dar practic nu e asa.

                  Ultimul led o sa te tina cel mai mult..mie chiar incepuse sa licare si sa semnalizeze ca e pe rezerva si dupa am mai mers 150km.

                  Fa un plin...dai reset la km din bord si vezi cam cati km poti merge cu gaz

                  Comment


                  • #10
                    Originally posted by RoArcasu View Post
                    Salut pe toata lumea.
                    Cine stie raspunsul la urmatoarea intrebare la care nu i-am gasit inca raspunsul :
                    Mi-am montat de curand o instalatie model BRC - Instalatie GPL secventiala Sequent 24.11.
                    In interiorul masinii am indicatorul de gaz ca figura alaturata :



                    Cine stie gradatia in litri a celor 4 leduri de indicare ?

                    Multumesc pentru raspuns.
                    Salut, gradatia e orientativa, vei descoperi in timp ce si cum indica, BRC am si eu , acelasi buton dar am rezervor toroidal de 42 litri din care intra doar 33 de litri maxim. deci despre ledurile de pe buton primul se stinge mai repede si ultimul spre exemplu sta cel mai mult pana incepe sa clipeasca (atunci e pe rezerva). cand bipuie butonul deja esti pe benzina. in rest cat mai multi km fara probleme iti doresc. o zi buna
                    sigpic

                    Comment


                    • #11
                      Am tot BRC si indicatorul ala nu prea are treaba cu realitatea . Singura chestie care te intereseaza este atunci cand ultimul led se aprinde intermitent si la mine indica ca mai am cam 11 litri de gaz (rezervor de 56 l) . In rest consumul il faci de la plin la plin
                      In viaţă risipim ani, iar la moarte cerşim clipe...
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by CataLiNNN View Post
                        Teoretic 25%..dar practic nu e asa.

                        Ultimul led o sa te tina cel mai mult..mie chiar incepuse sa licare si sa semnalizeze ca e pe rezerva si dupa am mai mers 150km.

                        Fa un plin...dai reset la km din bord si vezi cam cati km poti merge cu gaz
                        Asa face si la mine, cu toate ca nu am brc
                        Eu am mers aproape 200 cu ultimul led
                        Cel mai bine e cu plinul.
                        sigpic
                        !

                        Comment


                        • #13
                          eu am un tomaseto stag 200 si butonul este patrat si la fel ca si la baieti cand se aprinde pe rosu fac cam 150 km .si la plin cand toate sunt aprinse pe verde primul led se stinge dupa 50 maxim 70km aici variaza . cel mai bine resetezi de fieare data km partial si-l verifici mai mereu

                          Comment


                          • #14
                            Ai in total 6 indicatii de nivel pe acel comutator, care se prezinta cam asa:
                            un led verde palpaind, 1, 2, 3, 4 leduri verzi aprinse constant si 4 led-uri palpaind.
                            Ultima varianta este de evitat deoarece indica supraumplerea rezervorului la peste 80 % din capacitate.
                            Impartind 80% din capacitatea rezervorului la 5, ai avea cam 16% din capacitatea totala a rezervorului pe fiecare indicatie normala, dar de obicei e bine ca pe indicatia de rezerva sa faci minim 100 km, de aceea, in principiu daca faci intre 80 si 150 km pe indicatia de rezerva si deasemeni indica 4 leduri cand este plin, este in regula... Totodata datorita sectiunii rezervorului, vei avea de regula mai mult de parcurs cu 2 si 3 led-uri verzi.
                            Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

                            Comment


                            • #15
                              Cu gradatia aveti dreptate,
                              Am observat ca in momentul cand se stinge primul led, daca alimentezi poti baga pana la full (46 litri in cazul meu ca am rezervor de 58 ), aproximativ 11,5 litri de gaz.

                              Multumesc tuturor!
                              Butea Aurel Laurentiu
                              fara linkuri externe in semnatura
                              BR - 21 - CNB

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google