Probleme Logan 1.2gpl 2012

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Probleme Logan 1.2gpl 2012

    Salut la toata lumea! Sunt nou aici pe forum am niste probleme cu masina de cand am luat o de noua de la bucuresti am adus o pe platforma pana in franta si cand sa realizez ca volanul se misca foarte greu ca si cum n ar avea servo(in giratoriu sau in viraj cand iau volan dupa nu tinde sa revina la normal daca nu trag de el pur si simplu ramane cum e virat ..), pedala de ambreiaj "scartaie" ca si cum s ar auzi fier pe fier iar de vreo cateva zile atunci cand merg pe liber,dau un exemplu cobor o panta si reduc viteza pana sa ajung sa i dau a doua moare motoru pur si simplu..Stie cineva daca pot sa i fac serivice u la 10mii aici sau trebuie numai in romania? Primele doua probleme le am avut de cand era noua avea 4km in bord, are pompa de servo, vasul are lichid in el tot..daca a mai intalnit si altcineva si are vreo idee.. multumesc

  • #2
    Pai in primul rand da un print cu cartea de garantie la GPL, sa vedem cine ti-a montat GPL pe ea si ce instalatie ai, ca din fabrica e putin probabil sa fie la motorul de 1.2.
    In ceea ce priveste problema cu servo, daca esti sigur ca are, du-te la un service Renault de pe acolo ca doar nu te-or da afara, si daca iti cer bani de constatare, poate iesi mai ieftin decat sa te tarasti pana in Ro in speranta ca ai garantie.
    Oricum, daca GPL-ul este pus de dealer (in mod sigur fara acordul Dacia) - cunosc eu cativa care fredoneaza melodia: "Nu iese din garantie doar daca montati L.R. la noi ca asta monteaza si Dacia", se poate spune ca nu mai ai garantie la anumite componente, sa nu fi demontat ceva pe la servo ca sa puna ei gaz. La cat sunt de meseriasi autorizatii pe L.R. de la dealerii Dacia, pe 1,2 16 v am gasit injectoarele prinse de un surub de la AC care etansa circuitul de freon.
    Daca faci si cateva foto la motor, poate ne luminam putin.
    Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

    Comment


    • #3
      @sdc6 - Tocmai am fost plecat in Franta o saptamana si cateva zile si gasesti reprezentanta Dacia cam pe unde gasesti si Renault, adica peste tot. Din cate stiu eu garantia dacia se aplica si in alte tari daca e o problema de garantie si mergi la service autorizat. Din cate am observat eu francezii isi trateaza total diferit clientii fata de cum ii trateaza romanii, acolo chiar se vede ca aplica regula clientul nostru stapanul nostru, au o rabdare nemaintalnita de mine nicaieri. S-ar putea sa rezolvi mult mai ok in fr decat in ro. Parerea mea ar fi sa cauti un service si sa mergi cu masina la ei sa le explici problema si sa vezi ce raspuns iti dau. Tine-ne la curent si pe noi.
      @ alexys - Exista logan 1.2 cu gpl de fabrica. Eu personal am montat ulterior in reprezentanta si mi-au spus ca nu am pierdut garantia, oricum garantia in Ro e un mare fas, merg sapt asta la revizie si vreau sa le expun anumite problemute sa vad cum le rezolva...

      Comment


      • #4
        Ar insemna sa aiba un Logan foarte nou ) - adica cel care vine "fabricat" deja cu GPL de pe banda de montaj nu adaptat ulterior de L.R.. Am dat de bosaje pentru racordarea GPL doar la ultimul model, dar e cam ciudat daca face probleme si in cazul asta. Ma refer la faptul ca ma astept ca un sistem GPL "integrat" pe banda de montaj ar trebui sa ofere siguranta ca si franele sau directia - (de care se plange). Probabil e ceva uitat neprins pe la motor, nu neaparat de la GPL. Si in cazul respectiv, o vizita la o reprezentanta Renault nu strica.
        Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google