Probleme 1.2 GPL De Fabrica: Nu Mai Sta Pe Gaz

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • #61
    La Victor Gpl din start mi-au zis ca nu au posibiliate (nu se ocupa de astfel de instalatie). Au recomandat sa merg doar la Dedeman. (Simpatia mea pentru Dedeman am expus-o la inceputul topicului). La Adigpl ma tot amana de pe o saptamana pe alta („sunati spre sfarsitul saptamanii, poate facem rost de soft)....
    Am inceput sa ma intreb: masina asta a fost facuta de extraterestri???
    Asadar chiar nu are nimeni idee unde pot face diagnoza si reparatie pentru aceasta instalatie GPL LR euro 5, montata de fabrica pe Logan 1.2 in 2011?

    Comment


    • #62
      Salut bitz, dacă ai timp și treci prin bucurești treci pe la autogilex care se află pe șoseaua vita nr 242, au și soft și filtre de logan de origine, la mașina mea filtrele la Dacia ar fi costat 250 lei și am fost și mi le-am luat de la băieții ăsta și au costat 120 lei tot de origine filtrele, aceleași coduri ca alea care le-am dat jos de pe mașină. La voi acolo nu stați lângă mașină când îți umbla la ia? La mine nu umblă la mașină decât în prezenta mea și eu sa văd ce ai face altfel nici nu o mișcă din parcare

      Comment


      • #63
        Revin cu un update rapid. In cele din urma am dus masina la Iasi, unde s-au constatat urmatoarele: bujiile puse de cei de la Automoldova Piatra Neamt nu sunt pentru GPL; injectoarele parca nu au ars acelasi gaz si parca nu au fost pe aceeasi masina (2 „afumate”, 2 ca noi), fapt pentru care mirosea a gaz la esapament. @nassicu: cei de la Automoldova iti cheama gratis un taxi pentru ca tu sa nu cumva sa ai tentatia de a sta langa masina cat timp „umbla” la ea...
        Concluzie: La cei de la Automoldova Piatra Neamt nu mai merg nici cu gandul.
        Acum intampin urmatoarea situatie. Dupa ce am schimbat injectoarele am cel putin 5 plinuri doar la MOL, unde de fiecare data au intrat 40,12 maxim 40,32 litri (rezorvorul golit pana trece instalatia singura pe gaz), iar ca distanta parcursa 371,1-375,4km pe acelasi traseu Oituz-Roman si retur. Ce parere aveti? Ultimul plin l-am facut la Lukoil (de nevoie) unde au intrat exact 36,23 l gaz, pe care inca nu am avut ocazia sa il consum... Din nou intreb: e normal asa?
        Rezervorul e de 53 l.
        Last edited by bitz; 7 December 2015, 13:43.

        Comment


        • #64
          @ bujiile puse de cei de la Automoldova Piatra Neamt nu sunt pentru GPL; ... nu exista bujii speciale pentru GPL e doar o chestie de reclama si de scos niste banuti in plus ..
          @ referitor la cantitatea de GPL care incape in Butelie .. poate varia de la o statie GPL la alta ( doarece fiecare statie incarca cu o anumita presiune ) si mai conteaza si cand a fost ultima data dat golit rezervorul de GPL respectiv eliminat tot aerul din acesta
          @ nu stiu cati km are masina dar daca au schimbat injectoarele consider ca s'au grabit ori e vorba de $$$.. parere personala
          Last edited by 77sky; 20 May 2018, 19:09.
          sigpic

          Comment


          • #65
            Bujiile erau cu gapul de 2mm minim ...
            Nu erau pentru motorul lui, a văzut și omul diferența față de cele originale puse noi...
            Cât despre injectoare, 2 din ele erau din altă poveste, murdare și uzate... Amestecul foarte bogat pe GPL la ralanti care s-a rezolvat după schimbare...
            Cât despre consum, încearcă și alt furnizor GPL...
            Cât intră în butelie variază de la stație la stație, compoziție etc...
            Cam asta e povestea pe scurt...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • #66
              dupa o calibrare la instalatia mea de pe logan AC stag200(AC Stag 11.1.0.14 software), mi a aparut urmatoarea eroare. "This system is not supporting this area and the controller has been locked. Please kindly contact to authorized distributor of AC products"
              daca v ati lovit de asa, ceva rog ajutor! multumesc anticipat!

              Comment


              • #67
                Pai ori ai greșit topicul ori softul...
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • #68
                  Salutare .Am un vecin care are un logan cu motor de 1.2 16V .Am pus diagnoza GPL i am vzut ca are timpii de injecie la benzina 4.7 cei de gaz 6.8 i MAP ul 42.Daca o trec pe benzina are la fel timpii 4,7 -5.2 .Precizez ca s au reglat culbutorii ,s au schimbat bujiile ,fisele ,am facut proba cu alta bobina i am curat clapeta .
                  Attached Files
                  Last edited by 77sky; 20 May 2018, 19:09.

                  Comment


                  • #69
                    Bun...si de la ce te-ai luat ?
                    Ce nu merge ?
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • #70
                      Merge cam bâlbâit ...
                      Last edited by 77sky; 20 May 2018, 19:09.

                      Comment


                      • #71
                        Verifica Culbutori la alt mecanic... Sunt puțini care le au cu tigaile de 1.2l.
                        Citi km are mașina?
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • #72
                          OK.Masina are vreo 420k .Multumesc
                          Last edited by 77sky; 20 May 2018, 19:09.

                          Comment


                          • #73
                            Salutare .La un logan de 1.2 a inceput motorul sa se bâlbâie .A reglat omu culbutorii ,a mers vreo luna bine i iar a început bâlbâiala .A schimbat bujiile ,fisele ,a pus o bobina de la alta maina i la fel merge prost ,i pe GPL i pe benzina .Am pus un tester i arat rateu pe cilindrul 4 ...Ce mai poate fi de vina?
                            Multumesc!
                            Attached Files
                            Last edited by 77sky; 20 May 2018, 19:08.

                            Comment

                            Working...
                            X
                            Anulare DPF
                            Politica de Securitate Google