Logan 1.4 GPL...sau 1.6 Benzina

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Logan 1.4 GPL...sau 1.6 Benzina

    Vreau sami iau logan si ma gandesc pe de'o parte la performante...Dar si la un consum redus. Aqma nu stiu...Am vazut loganul facelift si ma gandeam la un 1.4 preferance gpl...Sau o alta versiune 1.6 doar benzina...Am mers cu un logan modelul vechi p gpl 1.4...Dar nu il avea din fabrica. Mi s-a parut un pic lenes...Mai ales in depasiri si pante. Tipu' mia zis ca face km 800 km cu un plin de gpl. Ma gandesc aqma ca ar fi setat pe economic...Se poate seta cumva instalatia(economic sau normal)??? C imi recomandati? 1.4 GPL sau 1.6?(tinand cont ca nam decat un salariu de 7.5 mil p luna...:|:|:|:|)

    nu posta mirc!
    Last edited by Seba; 18 August 2008, 15:35.

  • #2
    Fara suparare, in primul rand iti recomand sa citesti regulamentul forumului, sa nu postezi in limbaj mirc ca sa dau "premii" pt asta...
    performante si consum redus? Pai se cam bat cap in cap...Consum redus ai cu 1.4gpl si performante cu 1.6_16v sau 1.5dci de 85 de cai, chipuit la 105cp
    in alta ordine de idei, mergi tu la un dealer dacia si spune-i sa-ti faca 3 variante de finantare pt logan. 1.4, 1.6_16v sau 1.5dci85. Atunci o sa vezi ce-ti permiti in primul rand, dupa aia o sa te uiti la performante, consum, etc...
    nu vreau sa te dezamagesc, eu mi-am luat loganul cu avans 0 si platesc lunar 650 ron (rata + casco). Pe langa asta pune benzina, cauciucuri, revizii...Masina a costat 9800 euro. Nu stiu de cati bani dispui tu sa dai avans si cat o sa imprumuti (daca nu cumva o iei cash), dar la salariu de 750 ron (banuiesc ca net, in mana), nu m-as baga la o masina cu rata de 650ron/luna...
    Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

    Comment


    • #3
      Eu iti recomand un 1.6 desi e maiscump sau daca nu un 1.4 dar pe benzina ca nu consuma asa mult!

      Comment


      • #4
        Poti incerca si 1.6 gpl, dar versiunea laureate nu preferance, cu abs si ac pe ea. Cu un plin nu ai cum sa faci 800km, in rezervor intra vreo 45l (la mine) cu care in conditii de mers 100-120km am facut 550km. Eu am 1.4 gpl
        sigpic

        Comment


        • #5
          1.4 gpl e foarte lenes...Comparabil cu un matiz.Parerea mea,1,4 benzina,sau 1,5 dci(pentru putere si consum redus,dar revizii mai scumpe).

          Comment


          • #6
            @vicol: parerea ta ca e puturos... De-abia dupa 3500de ture se simte puterea la 1.4gpl. Daca o sa mergi cu el in 2000 de ture sigur nu ai putere de o depasire sau sa urci o panta. tu cati km ai cu masina ?

            am fost cu golanul meu la turci si ai dreptate se simtea foarte putin cand venea o panta de la 165 scadea la 145. Dar masina era plina, 5 insi si 3 dintre ei chiar dolofani

            nu cred ca are rost comparatia golanului cu cutia de chibrituri.
            Last edited by gogoasha69; 18 August 2008, 16:24. Reason: edit
            sigpic

            Comment


            • #7
              Pt gogoasha69...Eu am mers cu ala cam 650 km(ploiesti-vama veche si intors) si inca mai avea gpl in butelie(tinand cont ca ii incap 42de l)...Deci daca nu face 800...Atunci 700-725 sigur. Si inca o problema...Poate fi reglat amestecul aer-gpl la instalatie????

              Comment


              • #8
                La GPL nu se poate seta modul economic sau normal, nu exista asa ceva. Nu se poate regla nici amestecul aer-GPL, asta o face UCE injectie.
                Eu as zice un 1,6 MPI fara GPL, dar cu minim de dotari pentru siguranta si confort (ABS, AC).
                Cel mai nou proiect auto din România!
                Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                Comment


                • #9
                  @gogoasha: n-a fost panta suficient de lunga sau de inclinata. 16v-ul se c...Ca pe el la panta si tu ne povestesti de cat de tare e 1.4 pe gaz...
                  @max-raul: n-are cum sa faca 750km cu 42 de l de gaz. Se stie ca pe gaz consumul e mai mare decat pe benzina, iar cu 50l benzina faci maxim 650-700km daca mergi normal. Daca mergi cu 70-80 in tr5, da, atunci poate faci 800km cu un plin, dar de benzina
                  Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                  Comment


                  • #10
                    Eu as alege clar 1.6mpi decat 1.4gpl. La gpl consumul e mai mare cu aprox 1 litru.

                    Comment


                    • #11
                      Da, dar pretul GPL-ului e la jumatate decat benzina...
                      Cel mai nou proiect auto din România!
                      Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                      Comment


                      • #12
                        Acum depinde si cati km face el pe an...
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Tinand cont ca l de benzina e 4.1lei....4.2...Si GPL-ul maxim 2lei...Clar e mult mai econoimic pe GPL. Dar GPL-ul dupa 60-70000 iti face motorul praf. Acuma mam hotarat sami iau preferance-ul GPL si sa comut evenual pe benzina cand am nevoie(spper ca merge).Multumesc pt sfaturi tuturor si daca o sa mai am neclaritati o sa va comunic.

                          Comment


                          • #14
                            eu am 50000km in 10luni aproape inseamna ca trebuie sa ma astept sa se strice in 10-15mii km (
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              @max-raul: Nu se strica motorul asa repede, dar pot aparea multe probleme in timp, asta e singurul dezavantaj.
                              Cel mai nou proiect auto din România!
                              Foarte curând şi teste cu modele Dacia.

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google