Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by leopardu View Post
    incepand de ieri fordul meu a inceput sa se hraneasca cu gpl,si asta datorita domului Radu (Alexys),care mi-a montat o instalatie BRC cu injectoare INO3 de care sunt foarte multumit,iar cu aceasta ocazie tin sa-i multumesc pentru rabdarea si profesionalismul cu care am fost tratat atat de dansul cat si de intreg personalul din acel service. a meritat intru totul drumul de la braila la pitesti pentru ca montajul a fost profi. am observat cateva diferente chiar de la primul drum intre Stag-ul pe care il am pe logan si Brc-ul de pe ford,si anume ca la Brc nu se simte nici un fel de diferenta de putere intre benzina si gpl,chiar si in depasiri,trece mult mai frumos de pe benzina pe gpl decat la stag,iar ca si design,Brc-ul mi s-a parut mai robust si mai modern fata de Stag. eu zic ca merita sa montezi un Brc pe o masina si sa nu te doara capul,chiar daca este un pic mai scumpa fata de celelalte tipuri de instalatii pe care trebuie sa le tratezi cu multa atentie si cu timp pierdut din viata. Recomand ALEXYS !!! Recomand BRC !!!
    Multivalva e tot BRC ?
    Montaj mascat (sa nu se vada componentele instalatiei gpl si furtunele de gpl ) sau la vedere?
    Last edited by maurice2001; 13 March 2014, 23:48. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by ursamajor View Post
      Reclamă multă, sărăcia omului!
      La Vernești/Buzău sunt renumiți pentru profesionalismul lor. Când mi-am montat eu instalația, plecasem chitit pe BRC 24.11, cu Inno3 (apropo, n-am auzit de BRC, LR, Tomassetto contrafăcute, toate-s originale, asta ar mai lipsi să le copieze chinezii și p-astea!). Amicii de acolo mi-au spus că toate-s o apă și-un pământ... și să aleg după criteriul economic. BRC era cu 450 lei mai scumpă decât Landi Renzo. Întreținerea postgaranție e mai ieftină și, în consecință, am optat pentru LR. Pentru Logan, alegerea înțeleaptă este făcută folosind DOAR criteriul economic. Așa că, lasă entuziasmul lucrului nou avut, că merg și alte instalații de GPL exact ca pe benzină.
      Sunt atat de profesionisti incat mie nu stiau unde sa-mi puna instalatia.
      M-au pus sa fac poze pe sub masina, desi se jurau ca au mai pus
      M-au pus sa fac poze motorului si sa le trimit o caruta de date.
      Dupa care mi-au zis ca-mi pun BRC sau Tomafleoshc, ambele la pret de Prins. 7000 vs 7800.
      Exceptionali, ce sa zic.

      Comment


      • Originally posted by cosmin1978 View Post
        john_faraonu
        mai bine te duci la buzau la vernesti
        sunt cei mai seriosi si fac cea mai buna treaba
        Daca locuiam mai aproape de Buzau sau Pitesti, as fi mers la ei, dar din Bucuresti pana acolo e cam mare distanta.
        Sau daca trebuia sa merg doar pentru montare, poate faceam un efort si trageam o fuga pana acolo, dar mai sunt si reviziile plus eventualele reglaje...

        Comment


        • Originally posted by Cezar View Post
          Sunt atat de profesionisti incat mie nu stiau unde sa-mi puna instalatia.
          Păi, dacă tu ai "2 boi", e atipic atelajul, trebuiau să studieze preliminar problema.
          Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
          Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

          Comment


          • @ Cezar

            Probabil urmareau sa-ti pozitioneze instalatia cat mai bine.
            Banuiesc ca nu este vorba de Logan.
            Se mai intampla din cand in cand ca aceeasi masina sa aiba si versiune de motor cu injectie directa, cred ca ti-au cerut acele date ca sa fie siguri ce tip de instalatie ai nevoie. Tipic ca lumea sa arunce cu rahat fara sa cunoasca...

            Comment


            • Originally posted by maurice2001 View Post
              Multivalva e tot BRC ?
              Montaj mascat (sa nu se vada componentele instalatiei gpl si furtunele de gpl ) sau la vedere?
              multivalva e tot BRC,iar pe furtune era scris MADE IN USA.nu a fost nimic mascat.totul a fost la vedere.

              Originally posted by ursamajor View Post
              Reclamă multă, sărăcia omului!
              La Vernești/Buzău sunt renumiți pentru profesionalismul lor. Când mi-am montat eu instalația, plecasem chitit pe BRC 24.11, cu Inno3 (apropo, n-am auzit de BRC, LR, Tomassetto contrafăcute, toate-s originale, asta ar mai lipsi să le copieze chinezii și p-astea!). Amicii de acolo mi-au spus că toate-s o apă și-un pământ... și să aleg după criteriul economic. BRC era cu 450 lei mai scumpă decât Landi Renzo. Întreținerea postgaranție e mai ieftină și, în consecință, am optat pentru LR. Pentru Logan, alegerea înțeleaptă este făcută folosind DOAR criteriul economic. Așa că, lasă entuziasmul lucrului nou avut, că merg și alte instalații de GPL exact ca pe benzină.
              vrei sa-ti spun ca durata medie de utilizare a injectoarelor Inno3 este de 500000 km?vrei sa-ti mai spun ca reviziile se fac la 20-30000 km fata de alte instalatii la care se fac la 15000?daca ai intra si pe alte forumuri ai vedea diferenta dintre un Brc si alte instalatii.uita-te la masinile cu gpl aduse de-afara si vezi ce instalatii au montate si apoi mai stam de vorba.eu am si tomasetto si pot sa fac o diferenta.

              eu am si tomasetto la logan si pot sa fac o diferenta.intretinerea la un BRC nu mi se pare atat de scumpa,dar daca te raportezi la pretul injectoarelor intr-adevar un injector Inno 3 este 300 si ceva de lei/buc,iar o rampa rail este 200 si ceva de lei (toate 4 injectoarele).calitatea se plateste,si asta nu doar in domeniul gpl-ului.una e sa schimbi injectoarele hai sa zicem la un 200-300000 km si alta e sa schimbi pistonasele la un 45000 km cum scrie in carte.

              eu am prefera sa dau un ban in plus si sa nu ma doara capul cu reglaje etc,decat sa dau cu 100 de euro mai putin pe instalatie si sa-mi bat capul cu ea.

              daca fac 200-300000 km cu masina pe gpl pot s-o dau la remat.nu trebuie sa o tin pana la adanci batraneti ca totusi lumea asta trebuie sa mai si evolueze,nu sa tina pasul pe loc.
              Last edited by leopardu; 14 March 2014, 17:50. Reason: Automerged Doublepost

              Comment


              • Lol, da, și la altele injectoarele țin (atenție, TEORETIC!, e valabil și pentru BRC) 100.000-150.000 km, pe care îi faci în ani buni. Așa că, dintr-o dată, contează mult mai puțin că, TEORETIC, Inno3 duc 1 milion de km. Două milioane, dacă vrei...
                Te anunț când îmi pică primul injector. Tu, nu, că ale tale sunt veșnice.
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • La calitatea gazului din romania plus ca nu se poate alimenta intotdeauna din acelasi loc nu cred sa tina injectoarele mai mult de 100.000 km , orice firma.
                  o/____\o
                  (i)
                  .........

                  Comment


                  • Originally posted by ursamajor View Post
                    Lol, da, și la altele injectoarele țin (atenție, TEORETIC!, e valabil și pentru BRC) 100.000-150.000 km, pe care îi faci în ani buni. Așa că, dintr-o dată, contează mult mai puțin că, TEORETIC, Inno3 duc 1 milion de km. Două milioane, dacă vrei...
                    Te anunț când îmi pică primul injector. Tu, nu, că ale tale sunt veșnice.
                    ok.cum zici tu.eu am vrut o instalatie compatibila cu fordul pe care il am,iar ceea ce am ales e ok. nu stiu in cati ani fac 100-150000 km.cert este ca la logan i-am pus gpl in 2009 si aveam atunci 80000 km,iar in 2013 cand am cam renuntat sa merg cu el avea cam 153000 km.poti sa faci un calcul sa vezi in cat timp pot face 100-150000 km daca vrei fiindca pe mine chiar nu ma intereseaza.tot ce ma intereseaza este sa ma bucur cat mai mult timp de masina si sa-mi fac treaba cu ea decat sa o bibilesc tot timpul.sunt prea "batran" ca sa mai bibilesc masini,gpl etc si sincer sa fiu vreau sa ma bucur mai mult de plimbari,peisaje etc.e prea scurta viata asta ca mi-o petrec cu nasul sub o capota de masina.la o adica la un anumit numar de ani imi pot schimba masina,asa ca nu vreau sa ma stresez prea tare cu instalatiile gpl.a plecat toata discutia de la multumirea mea fata de instalatia gpl pe care mi-am montat-o la masina si de echipa de la pitesti careia ii multumesc in continuare pentru tot si despre care am numai cuvinte de lauda.in rest fiecare monteaza pe masina lui ce instalatie vrea si unde vrea.
                    Last edited by leopardu; 15 March 2014, 02:43.

                    Comment


                    • Si pretul instalatiei a fost.....?

                      Comment


                      • Originally posted by zedus View Post
                        Mi-am montat si eu in sfarsit instalatie GPL. Am optat pentru Tomasetto STAG 300-4 ISA2, cu rezervor cilindric de 90l. Montajul a fost facut la Botosani la Gaz Auto International (ACR). Sunt multumit de felul in care au lucrat. Astept sa vad si consumul...
                        Un pret? Impresii privind functionarea, consumul?

                        Comment


                        • Originally posted by sergiu2010 View Post
                          Si pretul instalatiei a fost.....?
                          Pretul instalatiei a fost 2750 ron.

                          Comment


                          • Originally posted by zedus View Post
                            Mi-am montat si eu in sfarsit instalatie GPL. Am optat pentru Tomasetto STAG 300-4 ISA2, cu rezervor cilindric de 90l. Montajul a fost facut la Botosani la Gaz Auto International (ACR). Sunt multumit de felul in care au lucrat. Astept sa vad si consumul...
                            Ai fost acolo la reglaj ? Sant curios daca e reglata ca STAG 200 sau ISA2

                            Originally posted by leopardu View Post

                            vrei sa-ti spun ca durata medie de utilizare a injectoarelor Inno3 este de 500000 km?vrei sa-ti mai spun ca reviziile se fac la 20-30000 km fata de alte instalatii la care se fac la 15000?
                            Domnu' s-a mai discutat despre asta ...inca mai crezi in Duhul Apelor, Mos Craciun, Iepurasul de paste ?
                            Apropo de revizii, asta e o chestie de marketing...cum dreacu vinzi o instalatie mai scumpa/piese mai scumpe ??
                            Revizii la interval mai mare
                            Injectoare care tin juma' de milion (mai trebuie si garantata asta...scrie undeva coane ? )

                            In mod normal la Tomasetto si Landi ce e uzual pe aici la TAXI, schimba la 20k iar unii si la 40-50k sau cand nu mai merge tigaia...
                            Repet in regim de taxi...adica cantitate aproape dubla de gaz filtrata fata de o masina normala...
                            Dar daca vinzi instalatia ieftin te scoti de la revizii...
                            MARKETING...

                            Tu esti un exemplu clar la regula ...2009-2013 70k in 4 ani...
                            Dupa atitia ani sant curios ce garantie mai ai la injectoarele BRC daca pica...
                            Sau la vaporizator care in 4-5 ani nu mai are membrane de cauciuc si de carton...
                            Dar deja "vorbim discutii" fara rost...poate ne auzim peste vreo 4-5 ani cand ajungi pe la 80-100k ...daca nu mai devreme...
                            Last edited by moog; 15 March 2014, 23:07. Reason: Automerged Doublepost
                            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                            Comment


                            • am citit de exemplu aici http://www.instalatii-gpl-auto.ro/in...g-&-drive.html si pe alte forumuri despre instalatiile gpl BRC.http://crcgrup.ro/instalatiigpl/2013...-brc-dedicate/ ce zici? sunt suficient de convingator?

                              Last edited by vitriol; 16 March 2014, 12:24. Reason: Automerged Doublepost

                              Comment


                              • Marketing, mon ami. Uite ce frumos scriu și despre a mea, de nu-mi vine să cred: http://www.instalatii-gpl-auto.ro/La...o_one_evo.html Doar ei le vând, trebuie să-ți ia piuitul, nu? Iar pe forumuri (încă nu te-ai, convins?), ca și aici, "fiecare cioară își laudă puiul".
                                Dar nu ne înțelege greșit: BRC e o instalație bună. Cum sunt și altele. Cam scumpă, totuși. Însă e făcută tot din fier, plastic și alte astea. Care, din păcate, se mai și defectează în timp.

                                Și, apropo, nu mai cita mesajul anterior, conversația e mai cursivă astfel.
                                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google