Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • ei bine baieti a venit si ziua mult asteptata: astazi am programare la vernesti sa imi pun un EVO ONE pe al meu POLO
    va tin la curent

    Comment


    • Originally posted by 77ACE View Post
      Ar fi ceva nou! Nu stiu sa fi pus din fabrica gpl pe motorul asta! Eu mi-am pus de curand si am cam 1000 km,consum undeva la 7.5,e drept ca 60-70% inafara orasului si fara sa o fugaresc. Avantaje? Consum pe cb 6.8*6,17(benzina) ,7.5*3.18(gpl) ,masina merge neasteptat de bine,revizie la instalatie la 30000 km(cam 200lei din cate am inteles),bujii la 15000 km( 60 lei setul) ,oricum reviziile difera ca pret de la instalatie la instalatir,banuiesc ca si costurile!
      Spui tu ca scoti 7.5 la 100 km consum pe GPL cu 1.6 16V? Eu extraurban scoteam aproximativ 7 la 100 km benzina (in medie), iar mixt scoteam undeva la 8.7. Aceste cifre sunt conform CB.
      Pe gaz, situatia e diferita, si anume: consum extraurban 9 litri la 100 km, iar mixt (cu preponderenta in oras 70-80%) aproximativ 13.5 litri - metoda calcul: plin-plin.

      Comment


      • Astazi am facut un drum de la Campina la Mamaia prin Bucuresti (centura) Rezervor gpl gol alimentat 50 l mers fix 600 km. Singur in masina medie 85km/ora (am meres incet pe centura Bucuresti ca era aglomeratie si fatait o ora prin Mamaia) Pe autostrada am mers normal intre 100 si 120 adica nici nu am mers incer nici nu am dat in ea. aer oprit ca oricum era cam racoare. Vant din lateral care m-a omorat cu zile iar cand coteam si il aveam din spate parca zburam iar din fata parca ma oprea un zid.
        Evident sunt multumit de consum.
        De fapt sa fiu sincer as fi mers mai tare dar cand depaseam tirurile la peste 110 nu puteam sa tin masina pe directie din cauza vantului.

        In concluzie recomand instalatia frateli care ma multumeste ca pret si performante pana acum. La urma urmei nu costa decat 1900 ron iar revizia la fiecare 10.000 km costa 60 de lei.
        Last edited by citro; 16 September 2014, 19:35.

        Comment


        • Originally posted by dantesro View Post

          Spui tu ca scoti 7.5 la 100 km consum pe GPL cu 1.6 16V? Eu extraurban scoteam aproximativ 7 la 100 km benzina (in medie), iar mixt scoteam undeva la 8.7. Aceste cifre sunt conform CB.
          Pe gaz, situatia e diferita, si anume: consum extraurban 9 litri la 100 km, iar mixt (cu preponderenta in oras 70-80%) aproximativ 13.5 litri - metoda calcul: plin-plin.
          Eu asa zic si iti si demonstrez! Am scris doar ca nu o fugaresc,merg 80-90 ,fara sprinturi si alte figuri. Mi-am pus gpl nu de dragul de a avea,ci sa se cunoasca si la buzunar! Si ce ti se pare imposibil? Consumul e undeva cu 10% mai mare decat pe benzina,nu? Si parca,cam pe acolo ar trebui sa fie...

          Comment


          • asa cum am spus mai sus acum 2 zile mi-am montat un lr evo-one asa acum sa revin si cu primele informatii despre consum:
            alimentat aproximativ 17 litri la Vernesti si am facut 220 km dintre care 70% au fost exterior
            va tin la curent

            adica undeva la 7.2 consum
            Last edited by cosmin1978; 17 September 2014, 20:37. Reason: Automerged Doublepost

            Comment


            • Eu nu ma fac consumul merg cam pe 10% oricum e bine la 2.85 gazul fata de 6.25 benzina .instalatia e tomasetto.

              Comment


              • VIORE_L
                depinde foarte mult si de conditiile de mers:trafic,stil etc

                Comment


                • Asa este ai dreptate dar eu nu prea o "alerg" nu sar de 100 ...km/h

                  Comment


                  • pai atunci ar trebui sa ai un consum mai mic de 10%...

                    Comment


                    • Exterior am cam 8% si 10% mixt .

                      Comment


                      • Stați așa că vine iarna acușica...
                        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                        Comment


                        • asta iarna cosnumul nu a fost prea mare fata de cel de acum
                          a crescut undeva cu 1 litru

                          Comment


                          • Mi-am pus GPL aproape de casa, in Galati, la Killtec si am ramas surpins cand m-au chemat dupa doar 4 ore, pentru ca terminasera treaba.

                            Am deja 500 de km, fara probleme, si sunt multumit deocamdata ca nu am mers pana la Buzau, mai ales ca am inteles ca trebuie sa ma duc de mai multe ori pentru revizii, cel putin cat este in garantie.

                            Ca si pret, am platit 2450 lei pentru Lovato cu rezervor in locul rotii de rezerva.

                            PS: nu stiam ca omologarea RAR costa 170 de lei, ca sa se uite un Dorel pe o lista si sa bifeze niste chestii. Mi se pare jaf la drumul mare. Profesorii predau la clase 3-4 zile pentru banii astia.

                            Comment


                            • Originally posted by costy81gl View Post
                              Profesorii predau la clase 3-4 zile pentru banii astia.
                              Și când îi meditează copiii lu' Dorel îi iau 30-40 lei pe oră. În 4-5 ore (2 ședințe) i-au scos. Măgăriile sunt tipic românești, de unde ar veni. Sau, altfel spus, ne furăm unul altuia căciula, da' avem impresia că noi suntem cinstiții, ceilalți, nu.
                              Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                              Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                              Comment


                              • costy81gl
                                ce masina ai?
                                tu ai vrut Lovato sau mai aveau si altceva?

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google