Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Originally posted by Gius View Post
    @danelm cat te costa cu totu la buzau? si la ce baieti te duci? cumva o locatilate langa oras numita spataru?
    Sti ceva ce nu stiu eu?

    Merg la cei de pe DN10 din Vernesti. Din ce am tot citit pe forum ar fi buni si profi cei de acolo.
    - Landi Renzo cica ar fi undeva la 2500 RON (toroidal de 58l)
    - BRC 2650 RON (toroidal de 58l)

    Originally posted by moog View Post
    Cantitatea de GPL introbagata variaza functie de temp/presiune/calitate gaz etc...adica poti avea 1-2-3l in plus sau minus...
    Faci plinul la o statie mergi 50km si faci iar plinul si intra 2l...OAAAAUUU ce consum tare am
    De la BV cobori spre Buzau...la intoarcere urci...
    Se duce la Vernesti-Buzau...Progaz parca...
    Mda...ma gandisem si eu la aspctul asta cu coborare/urcare dar no...greu sa faci testul in aceleasi conditii. Am zis ca incerc ceva cat mai aproape de adevar.

    Eventual testul la benzina ramane valabil, cand plec din Buzau fac plinul la GPL si apoi iar plinul cand raman fara GPL (nu va fi acelasi traseu dar cat de cat). Plus ca va dura ceva pana voi putea sa dau si aici un rezultat comparativ.
    Last edited by danelm; 10 May 2012, 19:00. Reason: Automerged Doublepost

    Comment


    • Originally posted by danelm View Post
      Salut,
      de ceva vreme vreau sa montez si eu o instalatie GPL pe loganul meu de 1.4.

      Variantele din Brasov nu m-au convins (nu vorbesc de modele ci de montaj):
      - kit achizitionat din praktiker TOMASETTO (~2500 RON cu rezervor toroidal) - musai mers la montatorul agreat de ei (http://www.autogpl.ro/index.php?opti...id=1&Itemid=96).
      - cei de la Landi Renzo ~2500 RON (http://www.proecogas.ro/portofoliu.html ) instalare facuta la MARTAX

      Ma tenteaza si sa dau o fuga pana la Buzau unde am inteles ca sunt foarte profesionisti baietii (nu stiu inca pret pt instalatie)

      Orice sugestie este binevenita.
      Daca nu ti-e prea departe Bucurestiul gasesti niste baieti foarte buni si la montaj si reglaje in Colentina.Eu am montat-o la ei si cat am stat acolo am vazut o gramada care veneau la reglaje la ei desi aveau garantia in alta parte dar nu le daduse de cap.Eu sunt foarte multumit de ei.

      Si am uitat sa-ti spun pretul.Eu am montat Landi pe 1.2 euro 5 2400Ron cu rezervor toroidal 52 litri
      Last edited by pelicanu; 11 May 2012, 09:21. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • Originally posted by pelicanu View Post
        Daca nu ti-e prea departe Bucurestiul gasesti niste baieti foarte buni si la montaj si reglaje in Colentina.Eu am montat-o la ei si cat am stat acolo am vazut o gramada care veneau la reglaje la ei desi aveau garantia in alta parte dar nu le daduse de cap.Eu sunt foarte multumit de ei.

        Si am uitat sa-ti spun pretul.Eu am montat Landi pe 1.2 euro 5 2400Ron cu rezervor toroidal 52 litri
        Nu e vorba de distanta. Daca sunt dispus sa ma deplasez pana la Buzau as putea sa ma deplasez si pana la Bucuresti


        Cei de care zici au un site ceva? Eu sunt din Bv...Colentina nu imi spune prea multe

        Comment


        • eu am montat un Landi renzo acum 1 an si sunt foarte multumit, am preferat sa montez o instalatie de fabrica(adica cu care lucreaza dacia) dar nu cred ca are vreo importanta, si iti dau un sfat pe care sper sa-l urmezi inainte de montare cumparati T-urile din metal, eu am patit-o am montato pe T-urile masini care sunt din cauciuc si pierd lichid de racire cam un bidonas la 2 luni, si mai bine previi, am montato in pitesti, au lucrat bine, nu stiu daca sa-ti dau siteu sa nu zica cineva ca fac reclama

          Comment


          • Originally posted by cata89ro2000 View Post
            eu am montat un Landi renzo acum 1 an si sunt foarte multumit, am preferat sa montez o instalatie de fabrica(adica cu care lucreaza dacia) dar nu cred ca are vreo importanta, si iti dau un sfat pe care sper sa-l urmezi inainte de montare cumparati T-urile din metal, eu am patit-o am montato pe T-urile masini care sunt din cauciuc si pierd lichid de racire cam un bidonas la 2 luni, si mai bine previi, am montato in pitesti, au lucrat bine, nu stiu daca sa-ti dau siteu sa nu zica cineva ca fac reclama
            Ce T-uri? Asta nu o auzisem pana acum. Nu ma pricep prea bine deci daca poti detaliaza un pic.
            Din partea mea poti sa dai site..cine stie filtreaza reclama ascunsa :P

            Comment


            • Danelm din BV du-te la Buzau...e cea mai buna solutie...
              In Bucuresti stiu si eu pe cineva...daca ai fi din Bucuresti te-as trimite la el...
              T-urile sint puse pe traseul de apa al masinii pt a "lua" antigel si incalzi vaporizatorul...
              Nu sint de cauciuc ci sint de plastic...intradevar daca sint montate tensionat au tendinta sa crape/rupa...de preferat sa se puna de metal...
              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

              Comment


              • Originally posted by moog View Post
                Danelm din BV du-te la Buzau...e cea mai buna solutie...
                In Bucuresti stiu si eu pe cineva...daca ai fi din Bucuresti te-as trimite la el...
                T-urile sint puse pe traseul de apa al masinii pt a "lua" antigel si incalzi vaporizatorul...
                Nu sint de cauciuc ci sint de plastic...intradevar daca sint montate tensionat au tendinta sa crape/rupa...de preferat sa se puna de metal...
                La Buzau ramane stabilit!
                Acum legat de t-rui stie cine cod ceva pentru ele? Si unde as putea gasi asa ceva ca pp ca cele de la producator vin tot de plastic.

                Comment


                • Cei din Buzau cred ca pun din proprie initiativa de Al ...
                  Daca nu sigur au...aluminiu sau eventual bronz...cele de bronz sint ceva mai scumpe...
                  Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                  Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                  Comment


                  • Originally posted by moog View Post
                    Cei din Buzau cred ca pun din proprie initiativa de Al ...
                    Daca nu sigur au...aluminiu sau eventual bronz...cele de bronz sint ceva mai scumpe...
                    Sa inteleg ca cei din Buzau pun tot ce trebuie odata cu noua instalatie?

                    Just to be on the safe side am programat loganul la o revizie/schimb filtre/schimb ulei saptam viitoare inainte de montaj

                    Comment


                    • De unde si pana unde sa puna o firma de instalare GPL altceva decat le vine in cutii de la producator ? Stati linistit ca un montaj adecvat este suficient si nu pierde antigel din instalatie. Din cateva montate aiurea nu trebuie sa fie general valabil ca T urile din pvc nu sunt bune.
                      Daca prostii ar zbura, ar fi intuneric.

                      Comment


                      • Originally posted by danelm View Post
                        Sa inteleg ca cei din Buzau pun tot ce trebuie odata cu noua instalatie?

                        Just to be on the safe side am programat loganul la o revizie/schimb filtre/schimb ulei saptam viitoare inainte de montaj
                        astia din Vernesti sunt cei mai profi din cati am cautat eu. urmeaza sa fac si eu modificarea asta si tot la ei ma duc. cel de la BRC din Italia mi au raspuns si mi au spus sa ma duc acolo ca este cel mai ok.

                        P.S. mergi pe BRC. e prea mica diferenta de bani incat sa nu se merite

                        Comment


                        • Samy asta la care mi-am pus eu a trecut pe Aluminiu ...cel putin pt masinile non-taxi/Logan...mai ales dupa ce i-am "spart" capul anul trecut
                          Taxiurile nu ies din oras si chiar daca apare o problema nu-i bai... iar la Loganuri ai loc de intors la pus T-urile...Sint masini unde inghesuiala e mare, furtunele pline de coturi si pui T-urile tensionate...acolo e probabilitatea mare sa crape...
                          Kiturile se pot personaliza, nu sint batute in cuie...unii mai schimba functie de pret altii de calitate...sint multe variabile...cel putin la montatorii mari sau mijlocii...sau mai bine zis aia buni/care isi dau interesul...
                          Multi sint neinformati/neinstruiti...de multe ori e de vina importatorul/distribuitorul ce nu organizeaza cursuri...
                          Intradevar cei din Buzau sint cei mai buni din cite am auzit...mai stiu pe cineva in Bucuresti care si-a deschis atelier solo...era cel mai bun la o firma mare...
                          Mai era unul prin Bacau dar a murit stupid intr-un accident acum vreo 2 ani...
                          Si ar mai fi o firma in Pitesti distribuitor in Ro la Landi Renzo care au meseriasi foarte buni...cine e prin zona recomand...si instalatia LR mai ales ultimele modele...
                          In rest cam slab ...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • va salut as dori sa va pot lamuri in a lua o decizie dreapta si buna referit in a alege instalatia de GPL .D-LE :danelm:NU te mai gindi in a face alegeri mergi direct la PROGAS din Vernesti ,Buzau ai sa ramai placut surprins de calitate si surprinderea ca masina nu va avea nimic de suferit bafta ..

                            Comment


                            • Originally posted by danelm View Post
                              Ce T-uri? Asta nu o auzisem pana acum. Nu ma pricep prea bine deci daca poti detaliaza un pic.
                              Din partea mea poti sa dai site..cine stie filtreaza reclama ascunsa :P
                              uite aici am montat-o eu http://www.prosperanta.ro/ probabil ca nu se intalneste problema mea la toate masinile ma refer la T-uri, dar masina merge super bine si au lucrat frumos, acuma mai citeste sfaturile colegiilor si te hotaresti, dar merita investitia chiar sunt niste bani dati cu folos, cel putin deocamdata pana nu ajunge gazu ca benzina )

                              Comment


                              • Originally posted by Costyk View Post
                                va salut as dori sa va pot lamuri in a lua o decizie dreapta si buna referit in a alege instalatia de GPL .D-LE :danelm:NU te mai gindi in a face alegeri mergi direct la PROGAS din Vernesti ,Buzau ai sa ramai placut surprins de calitate si surprinderea ca masina nu va avea nimic de suferit bafta ..
                                Multumesc de confirmari. Am terminat cu ganditul. masina este programada la Vernesti saptamana viitoare.
                                Mi-ai confirmat ca nu am citit pana acum tot forumul si ca deductia mea ca acolo este cea mai buna alegere sta in picioare.

                                O sa revin cu detalii despre pret total / model instalatie/ consum dupa montaj.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google