Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Daca te referi la air fuel ratio ramane acelasi...
    La o putere x dezvoltata, motorul va necesita y debit de GPL...debitul e dat de presiune care e constanta si de sectiunea prin care "curge" GPL...
    La injectoarele rampa monobloc ai piesa separata , diuza, ce are sectiune z , iar la injectoare individuale gen INNO, Keihin "diuza" e inclusa in injector...
    Functie de presiunea recomandata de producator acesta iti da un tabel putere/sectiune(injector) de unde alegi sectiunea corecta...

    Dupa cite stiu duce pina la 100kW...de la 100-140kW e altul...
    Tu ai 92kW parca...
    Mai multe amanunte vezi :
    Leader nella produzione di impianti metano e gpl per auto, BRC ha creato il primo sistema di iniezione gassosa italiano. Scopri perché BRC conviene!

    pe la pagina 8-9...
    Last edited by moog; 29 August 2012, 18:03. Reason: Automerged Doublepost
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • Eu ma refeream la ce ai spus tu ca la gpl conteaza puterea nu cilindreea

      Honda s2000 2.0 240 cai

      Bmw E34 3.0 v8 215 cai

      sau Nissan murano 3.5 245 cai

      Care are nevoie de debit mai mare ?

      Sent from my LG Optimus Net using Forum Runner

      Comment


      • Teoretic ar fi aceleasi injectoare...
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • @eugenmanea, toate sistemele GPL pe care le cunosc eu cer sa introduci la setarile caracteristice motorului cel mult capacitatea cilindrica, in nici un caz puterea. Pentru marimea injectorului conteaza puterea per cilindru si eventual mari presiunea (reductor de presiune mai mare). Pentru dimensionarea reductorului conteaza puterea motorului, poti folosi unul de putere mai mare sau doua. La BRC avem combinatiile: injectoare albastre, portocalii, galbene iar ca reductoare Genius MB de 800 mbar, 1200 mbar, 1500 mbar sau Genius MAX care livreaza 1500 mbar dar ofera debit mult mai mare.
          La 126 CP merge si pe albastre cu 1200 mbar (la limita-trebuie reglata presiunea) si pe portocalii cu 1200 mbar.
          Daca la Honda aia ai 4 cilindri, clar ca cere injectoare cu debit mare, te avantajeaza turbo ca iti creste densitatea GPL, la Murano am pus injectoare mari - e 6 cil aspirat.
          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

          Comment


          • S2000 este 2.0 aspirat 4 in linie 240 cai

            oricat de turat ar fi motorul, tot cred ca nu necesita debit mai mare de GPL decat 3,5 ul de pe Murano

            Comment


            • Puterea are stransa legatura cu consumul, adica un motor cu putere mai mare are nevoie de mai mult combustibil, dar asta livreaza reductorul. Cand insa vorbim de puterea pe piston, cu cat este mai mare cu atat injectorul GPL trebuie sa aiba un debit mai mare. Si ca tot zisesi ca nu e turbo si deci e foarte turat, atunci injectorul de GPL a cam pus-o fiindca trebuie sa bage mult GPL intr-un timp foarte foarte scurt (la 8300 rpm are 14msec la dispozitie sa livreze GPL cat pentru 60 CP pe cilindrul respectiv, dupa care incepe urmatorul ciclu motor).
              La Murano, ai maxim 7000 rpm dar puterea se imparte la 6 cilindri deci injectorul livreaza GPL pentru 41 CP in maxim 17 msec. Deci pe Murano are viata mai usoara ).
              Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

              Comment


              • Am si eu o intrebare pt cei care au montat gpl brc si tomasetto stag 200, cum se aude la relanti injectoarele de gaz am inteles ca sunt mai zgomotoase.

                Comment


                • Va salut,
                  Am facut update de firmware la instalatia de gpl si am uitat sa ma uit ce tip de injectoare gpl am.
                  acum imi cere sa selectez tipul de injectoare si nu mai stiu care sunt.
                  Am Tomasseto STAG-200-4 , injectoarele sun rosii.

                  Comment


                  • Valtek de 3 ohm.
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Ce aleg din lista??!!!
                      Va rog.
                      Instalatia este stanndard, nu am schimbat nimic la ea.
                      Multumesc
                      Attached Files

                      Comment


                      • Valtek 3 ohm fara BFC ...
                        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                        Comment


                        • Iti multumesc din suflet.

                          Comment


                          • O instalatie gpl buna la cat mai ajunge acum?

                            Comment


                            • depinde de ce instalatie ai dori sa optezi ele sunt intre 2150-si 2700 ron adica landi ,tomaseto sau brc este strict alegerea ta un sfat avind in vedere ca esti aproape ai putea alege pentru montaj pe cei din Vernesi ,Buzau

                              Comment


                              • Mersi mult ma interesa in mod special preturile si marca,aproape nui deloc am 250km pana la buzau eu)

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google