Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Sa nu generalizam...
    Si Skoda e in grupul VAG/VW
    Eu mai misun pe aici de dragul tau sa zic asa, esti printre putinii ce stiu ce e la a GPL, plus ca mai vad ce probleme sint pe Loganuri cu gaz...si eventualele rezolvari...
    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

    Comment


    • D-le moog, ce-ar fi sa lasam apelativele gen "meserias" deoparte.

      Eu cred ca pozitia mea a fost destul de clara pe forum. Am postat la vedere produsele pe care le vand, asa ca nu isi au rost comentariile dvs.

      Multumesc.

      Comment


      • "" ai pus tu...eu nu...culmea este ca parerea mea era fara ghilimele...
        Te-ai simtit cu musca pe "injectoare" ?

        As dori sa stiu pina la urma pozitia CLARA apropo de durata medie de viata a injectoarelor(nu electrovalve ) vandute/promovate de site-ul din reclama, ma refer la cele BRC ...a fost o discutie si aici despre ele dar nu ati considerat necesar sa fiti "clar"...
        Eu nu am avut nimic de obiectat apropo de reclama produselor ci a unor "amanunte" din discutiile pe seama unor produse...

        Pt aducere aminte:


        "Injectoarele sunt intradevar scumpe, dar va rog sa-mi spuneti cat costa un injector de benzina OEM? Injectoarele BRC au acelasi principiu de functionare ca un injector de benzina, se deschid mai mult sau mai putin in functie de nevoie, spre deosebire de cele cu bobina care doar se deschid si se inchid, calibrarea facandu-se din duze."
        "Injectoarele BRC sar bine de 250k, iar pretul lor se reflecta in calitate. "

        Pina la urma cum e cu "se deschid mai mult sau mai putin in functie de nevoie" si cu fiabilitatea lor ?
        Asigurati garantie macar 200.000km la acele injectoare?
        Cum se face aceasta "deschidere" revolutionara...?
        Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
        Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

        Comment


        • nu ma simt in nici un fel, grandomania pe care o aveti pe forum ma face sa nu va bag in seama...

          se deschid mai mult sau mai putin ca si perioada de timp

          instalatiile BRC au garantie 2 ani fara limita de km, nu cred ca mai ofera cineva asa ceva

          oricum ati debitat destule ineptii pe forumul asta, bineinteles, de multe ori in necunostinta de cauza, dar nu vreau sa ne masuram sculele aici, nu are rost

          Originally posted by tiptil View Post
          spre deosebire de cele cu bobina care doar se deschid si se inchid
          trebuie sa recunosc ca aici am gresit si cele cu bobina se deschid variabil, adica mai mult sau mai putin in functie de timpii de injectie, dar viteza lor de reactie este mult mai mica

          sper ca acum sunteti multumit
          Last edited by tiptil; 11 October 2012, 09:21. Reason: Automerged Doublepost

          Comment


          • Daca a da si a cere niste informatii documentate inseamna "grandomanie" ma declar vinovat...
            Dar sa faci afirmatii SF de genul celei cu injectoarele, sau apropo de garantie, denota lipsa de documentare si/sau reclama pt prosti...
            Toata lumea da 2ani garantie ! ce e drept in limita a 100.000km adica media de 50.000km/an...99% din utilizatorii "particulari" sint inclusi in limita asta...
            Calculul asta l-a facut si BRC-ul...
            Dar sa scrii pe site ca durata medie de viata e 500.000km sau sa afirmi aici ca rezista peste 250.000km fara o argumentatie este o dezimformare totala...
            Daca sinteti asa siguri de ce nu dati garantie la ele 250.000km indiferent de ani sau 5-6 ani?
            Au fost destule persoane care cautau sa le schimbe dupa 85-100.000km...dupa cei 2 ani...
            Bineinteles ca nimeni nu le-a zis ca pretul post garantie la injectoare e mai bine de 1/2 de instalatie...
            Le spune cineva ca pe termen lung (peste 4-6ani) mai avantajos e cu injectoare mai ieftine ?Ca astea 4 din astea ieftine sint la ~1/2 din pretul unui injector BRC ?
            Intr-un final te-ai documentat putin si ai aflat adevarul...
            Asta cu viteza de reactie e adevarata, dar este utila numai pt cei care conduc sportiv, masini mai pretentioase...in rest fac acelasi lucru ca si o rampa de 4 injectoare ieftina de 50-60euro...consum si "prestatie" la fel, diferentele fiind minore...
            Nu trebuie sa pui injectoare de ~400euro sa mearga bine un Logan...
            Depinde de reglaj, de cit de priceput e montatorul...
            Cum e cu "BRC sint injectoare si restul sint electrovalve" ?
            Asta daca tot discutam despre ineptiile debitate pe aici...
            Eu te dadusem ca exemplu partial pozitiv in comparatie cu alex1980...
            Dar daca totusi vrei fii meserias (fara ghilimele) si clar in afirmatii, nu lasa loc de interpretari ...poate am inteles gresit cele de mai sus...
            Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
            Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

            Comment


            • garantia este data de producator, daca vreti sa va certati cu cineva, va recomand sa vorbiti la fabrica in Italia

              toata lumea da garantie 2 ani dar nimeni inafara de BRC fara limita de km, de ce oare? de ce nici macar Prins?

              deja discutam discutii, daca nu sunteti montator cum ati si afirmat, atunci imi permit sa cred ca vorbiti din auzite si nu din fapte reale

              dvs. ce argumente aveti ca injectoarele BRC nu rezista atat?

              nu cred ca a ascuns nimeni pretul unui injector vreodata, ma repet, calitatea si performanta costa

              tot faceti comparatie cu alte instalatii; eu nu am afirmat niciodata ca alte instalatii sunt proaste, dar una e sa compari Logan cu Audi. Ambele ne duc din punctul A in punctul B, dar detaliile fac diferenta

              Injectoarele Valtek sau Rail au un cu totul alt principiu de functionare; un pistonas este actionat de catre campul magnetic al unei bobine

              eu nu am intrat pe forum ca sa promovez o marca sau sa denigrez o alta, dar totusi ma irita cand se fac comparatii sau comentarii neadevarate

              daca tot va place sa va informati, atunci spuneti-mi la nivel mondial ce marca are cele mai mari contracte OEM, adica instalatii GPL montate in fabrica

              Comment


              • Incerc sa ma informez cit mai bine inainte de a face afirmatii...
                Mai ales ca esti macar formal reprezentant al unei firme ar trebui sa faci lucrul asta.
                " Lifespan at least 290.000.000 cycles or 240.000 km -> 2 year unlimited warranty! "
                The VSI system is the most advanced vapour injection system on the market. It was originally developed by Prins and has now been completely redesigned to suit advanced modern engines.

                Dupa cum incercam sa subliniez si in postul anterior "fara limita de km" este o gaselnita de marketing...majoritatea covarsitoare a utilizatorilor nu fac in 2 ani mai mult de 45-50.000km...
                Nu montez intradevar, dar in schimb fac diagnoza si calibrari...si imi place sa ma informez foarte bine, iar la rindul meu informez "clientii"...
                Nu sint implicat in vanzare/promovare etc...
                Argument: 3 masini anul asta cu probleme de injectoare (BRC)...si aveau sub 120.000km ...poate s-au nimerit la mine alea mai proaste...dar si pe forumurile de specialitate din Germania si Polonia, unde GPL e mult mai utilizat decit la noi, fiabilitatea nu trecea de 150-200.000km , pareri atit din partea utilizatorilor cit si a montatorilor...
                Calitatea si performanta costa...dar sa consideri injectoarele BRC la fel cu cele Keihin mi se pare lipsa de modestie si o crasa supraevaluare...
                Calitatea si performantele lor se pot inscrie in zona MED, Matrix, Lovato care sint cel putin la 1/2 de pret... apropo de ascuns...e ascundere prin omisiune...fraierul de client nici nu-i trece prin cap ca injectoarele pot pica la sub 100.000km...el crede ca sint ca cele de benzina...care intretinute duc linistit 3-400.000km...si ca toata distractia il va costa o caruta de bani...nu cred ca informati clientii pretul tuturor "consumabilelor" ...
                Comparatie ar trebui sa faca toti clientii intre variantele disponibile...
                Spui ca detaliile fac diferenta. Pina acum din spusele tale singurul "detaliu" e viteza de reactie...
                In rest argumentele nu stau in picioare.
                De ce de exemplu firmele de taxi, distributie monteaza altceva decit BRC ? Cel putin pe aici...sint printre putinii utilizatori ce se informeaza apropo de costurile REALE/km...
                Principiul de functionare e acelasi aproape la toate...mici exceptii gen Autronic, Matrix...
                Nici eu nu promovez o marca anume...
                Daca ar exista montatori profesionisti multe din instalatii ar fi ok dpmdv...
                Dar din pacate asta nu se intimpla, si atunci as recomanda una "user-friendly" cu posibilitatea de diagnoza/calibrare rapida de catre un utilizator mediu de PC...
                Pt cei ce nu vor sa "se implice" deloc si prefera o cheltuiala in plus cu deplasarile recomandam Vernesti/BRC...a ramas numai Vernesti ca recomandare deoarece monteaza si altele acum)...mai ales pt cei din relativa apropiere...
                Dar nu neaparat ca instalatia e mai buna ci montatorul...
                Apropo de OEM parerile sint impartite...e ca si la pasta de dinti "cea mai recomandata" de x sau y...mai multi se lauda cu colaborarile OEM...
                In zona noastra colaborarea BRC cu Daewoo nu a fost din cele mai fericite...ca si LR cu Dacia...
                Last edited by moog; 11 October 2012, 18:41.
                Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                Comment


                • Stiam ca autogaz are limita de km la instalatiile prins, dar poate ma insel...

                  cele 3 masini cu probleme la injectoare aveau facute reviziile la timp? cum ati identificat ca aveau probleme la injectoare? sa inteleg ca stiti limbile germana si poloneza? )

                  mie nu mi se pare deloc lipsa de modestie, pt. ca stiu foarte bine cate injectoare se schimba pe garantie, adica sub 1%

                  sa comparam injectoarele brc cu cele med care pica in draci mi se pare malitiozitate (kituri de inlocuire a injectoarelor med cu valtek am vazut la vanzare, dar kituri de inlocuire a injectoarelor brc nu)

                  nu stiu de ce tot insistati ca, clientii sunt pacaliti; daca va duceti sa cumparati o masina din showroom va da cineva lista de preturi la cureaua de distributie, amortizoare, parbriz, etc?

                  a intrebat vreun client cat costa o piesa sau o revizie si nu i s-a spus?

                  s-a montat brc si pe flote si pe taxiuri, daca nu le-ati vazut dvs. nu inseamna ca nu exista

                  de ce nu a fost fericita colaborarea cu daewoo?

                  Comment


                  • 2 din ele erau superintretinute, erau "like new" dupa 4 respectiv 5 ani... a3a o stiam deja...sa raspund ca purtatorii de cuvint la TV "prin metode specifice"
                    Vorba unui clasic in viata "Prost, prost dar nu incult" (tehnic) ...crezi ca prin Moldova nu s-a auzit de laptop, interfete etc ? Sa mai zic ca unii au si citiva neuroni pe care ii folosesc ?
                    Sesizez o urma de ironie in intrebarea cu "limbile"... daca Vanghele a auzit de "Goagal", pe aici unii au auzit de "Goagal Translait" ce functioneaza super ok in engleza...iar engleza se invata de la gradinita pe vremuri...
                    Iar vorbim de 2 lucruri diferite...eu vorbesc de POSTGARANTIE !!!
                    Si la alte marci se schimba putine pe garantie...
                    MED ca si Valtek sint majoritare pe piata...normal ca din 10.000 sa pice 100, si sa spui ca 100 sint multe...la BRC din 1000 pica 10...eti ce putine numai 10 au picat la altii au picat 100...am dat un exemplu oarecum aleator....cred ca diferenta e mai mare...
                    MED-urile in conditii de intretinere ok duc linistit 2 ani de garantie ...deobicei pica pe la 100.000km...
                    Apropo de kiturile de inlocuire...nu ai auzit de inlocuitor la BRC pt ca nu sint...ori pui BRC ori Keihin...la modele vechi...la cele noi pui RAIL sau Zavolli parca (Vindeti si voi din astea...)
                    Spre deosebire de alte marci unde softul e mult mai putin restrictiv...ai zeci de posibilitati de inlocuire a injectoarelor...
                    Clientul stie de consumabilele din exemplele tale : curea de distributie, amortizoare dar nu se gindeste niciodata ca odata cu amortizoarele tre' sa schimbe si alte "consumabile" : injectoarele
                    Se inscrie in aceeasi categorie cu vreo 2 marci de masini care sint ieftine la cumparare dar scumpe postgarantie...
                    Last edited by moog; 11 October 2012, 20:29.
                    Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                    Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                    Comment


                    • Originally posted by moog View Post
                      2 din ele erau superintretinute, erau "like new" dupa 4 respectiv 5 ani... a3a o stiam deja...sa raspund ca purtatorii de cuvint la TV "prin metode specifice"

                      ...crezi ca prin Moldova nu s-a auzit de laptop, interfete etc ?
                      sunt curios cu ce soft ati facut diagnoza, cum se numeste? si de unde ati luat cheia usb? ca daca nu sunteti montator BRC nu puteti sa aveti o astfel de cheie necesara diagnozei si nu puteti sa va conectati prin metode specifice cu laptopul si interfata

                      parerea mea e ca sunteti in stare sa spuneti orice doar ca sa aveti dreptate pe forum

                      Comment


                      • salutare
                        am vazut ca topicul este "recomandarea instalatiei " asa ca din aceasta cauza am intrat aici
                        in momentul de fata am un logan dar vreau sa imi iau un duster
                        intrebarea mea este urmatoarea:sa ii pun gaz inainte sau dupa rodaj si ce instalatie ati auzit ca se comporta mai bine
                        mersi si astept raspuns

                        Comment


                        • @Tiptil Sesizez iar o urma de ironie in postul tau
                          Ca si in intrebarea cu limbile vorbite...
                          Cuvintele: Goagal, engleza,search, buy, PayPal, download iti spun ceva?
                          @Cosmin Ce motorizare vrei sa iei ? Dupa cite stiu unele din cele noi sint euro5...
                          Cel mai important e montatorul , unde iti vei face reviziile si ce gaz bagi in ea...
                          Degeaba spunem noi sa-ti pui BRC de ex daca montatorul e bun pe Tomasetto sau Landi , si nu are experienta cu BRC...
                          Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                          Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                          Comment


                          • salut moog
                            as vrea sa un 1.6 16 valve,euro 5 si 4x4
                            ce zici merge?

                            Comment


                            • Masina merge pusa pe GPL.
                              Poti sa mergi pe Tomasetto, Landi Renzo, BRC...
                              Eu unul cel putin as merge pe STAG ISA2...dar montata si reglata ca un ISA2 nu STAG 200 cum am mai vazut...
                              Diagnoza-reparatii-montaj instalatii GPL
                              Contact pe site-ul din Profil- infotehnic

                              Comment


                              • salut mog
                                poti sa imi dai niste avantaje si dezavantale pentru aceste tipuri de instalatii?
                                intre timp o sa vorbesc si la reprezentanta sa vad daca au masina pe stoc si daca pot sa ii pun gaz
                                mersi

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google