Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • @vitriol - Felicitari, ai intrat in clubul Vernesti ! Nu cred sa-ti para rau. De consum vorbim pe la 300 - 400 litri consumati.
    @ rac Nu e corect ce se intampla vizavi de nivelul de benzina. Nu ar trebui sa scada asa rapid. Nu stiu cum e la Dokker, la masina mea pot afla nivelul de benzina din rezervor tinand apasat butonul de reset si punand contactul. Dupa ce baleiaza acele de la turometru & vitezometru, apas de doua ori butonul si imi apare nivelul benzinei. O seara buna tuturor.
    Dacia Duster 1,6 16V - benzina & Gpl

    Comment


    • Asa au incercat azi cei de la service.Nimic relevant !Se pare ca nu mai este ca la Logan I

      Comment


      • Hackerii de la Renault au rezolvat problema.
        Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
        Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

        Comment


        • @Rac, ai presupus ca vei ajunge cu rezervorul plin, dar nu e asa. Exista un procent de variatie a nivelului de benzina. Cand nivelul este marit, adica ai alimentat cu cantitatea respectiva, c.b.-ul isi actualizeaza cantitatea de benzina si recalculeaza autonomia. Adica daca esti pe zero iar in realitate ai 20 lt in rezervor si alimentezi cu 5, se considera ca ai alimentat cu toti 25 si rezulta autonomia reala. Aceasta se va reduce la 0 si implicit nivelul de benzina va scadea dupa cateva sute de km. Deci doar drumurile lungi sunt cu efecte mari asupra nivelului de benzina.
          La mine in setarea cb (opel) am gasit procentul respectiv, dar nu m-am complicat sa aflu codul de acces fiindca fac drumuri scurte de obicei.
          Last edited by alexys; 11 October 2013, 21:58.
          Din 13.09.2014 cea mai puternica masina cu sistem GPL BRC (571CP) din Ro este Bentley Continental GT. Asteptam replica concurentei...

          Comment


          • Am uitat sa va spun ca atunci cand discutam cu "big boss-ul" de la Vernesti, care este un om absolut exceptional si care stie sa-si vanda marfa si produsele (in comparatie cu cei din Bucuresti cu care am incercat sa am un dialog constructiv dar am dat gres), am aflat ca injectoarele AEB, cu care vine noua instalatie Landi Renzo, se pot reconditiona (spre deosebire de Lovato), iar un kit de reparatie costa 150 de lei. Mi-a confirmat faptul ca injectoarele AEB costa in jur de 400 de lei.
            Partea care mi-a placut mie cel mai mult a fost ca, spune el, sunt cele mai silentioase injectoare, mai silentioase chiar si decat cele de la BRC.
            Last edited by vitriol; 12 October 2013, 12:59.
            sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

            Comment


            • Originally posted by alexys View Post
              @Rac, ai presupus ca vei ajunge cu rezervorul plin, dar nu e asa. Exista un procent de variatie a nivelului de benzina. Cand nivelul este marit, adica ai alimentat cu cantitatea respectiva, c.b.-ul isi actualizeaza cantitatea de benzina si recalculeaza autonomia. Adica daca esti pe zero iar in realitate ai 20 lt in rezervor si alimentezi cu 5, se considera ca ai alimentat cu toti 25 si rezulta autonomia reala. Aceasta se va reduce la 0 si implicit nivelul de benzina va scadea dupa cateva sute de km. Deci doar drumurile lungi sunt cu efecte mari asupra nivelului de benzina.
              La mine in setarea cb (opel) am gasit procentul respectiv, dar nu m-am complicat sa aflu codul de acces fiindca fac drumuri scurte de obicei.
              Am inteles sistemul.Intr-adevar fac drumuri lungi ,masina ruleaza foarte mult.Ai avut dreptate.Am alimentat 8-9 litrii si mi-a aratat 25 in rezervor.Dar ma deranjeaza al dracului......
              Am inteles ca CB-ul percepe eronat informatia provenita de la indicatorul de nivel si indica cum simte el !
              @ursamajor: Cum au rezolvat problema ?
              @vitriol: Asa este cu injectoarele,nu mai sunt MED ,nu mai exista senzor de presiune pe rampa si costa 400-450 ron toate 4.M-am informat inainte de montaj.
              Se pare ca au mai imbunatatit "inventia".Momentan la rabla mea injectoarele nu se aud deloc spre deosebire de Valtek ce clantane mai tare decat culbutorii.
              Last edited by Rac; 12 October 2013, 22:07.

              Comment


              • Lol, au "rezolvat-o" de nu se mai poate, cum se putea la Logan v. 1. ;)
                Somnul adânc ajută la prevenirea îmbătrânirii, mai ales dacă dormi la volan.
                Nu goni mai tare decât poate îngerul tău să zboare!

                Comment


                • vreau sa instalez o instalatie gpl BRC plug&drive la Ro Service International Arad. Sunt ok baietii de acolo? Poate ma ajuta cu ceva feedback cei care au avut de-a face cu aceasta firma.

                  Comment


                  • Ce ati auzit de instalatia Cangas De la Buzau ?
                    am un var care vrea sa-si puna gaz, si ma intrebat de instalatia respectiva !

                    Comment


                    • @leutzul
                      eu unul nu am auzit nimic despre aceasta instalatie
                      dar daca vrea sa isi puna ceva bun si este din Buzau sa se duca la vernesti
                      acolo gaseste si landi Renzo si brc

                      Comment


                      • Originally posted by leutzul View Post
                        Ce ati auzit de instalatia Cangas De la Buzau ?
                        am un var care vrea sa-si puna gaz, si ma intrebat de instalatia respectiva !
                        cangas este o instalatie turceasca; de obicei dupa montaj se aprinde checkengine-ul in bord mai ceva ca o instalatie de pom de craciun
                        Last edited by tiptil; 14 October 2013, 09:35. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • pai daca se apropie Craciunul ar fi tocmai bine ca ai pomul de craciun cu tine mai mereu
                          glumeam........
                          ca o concluzie hai sa ramanem la cele care sunt ok fara problem de acest gen:landi brc
                          Last edited by vitriol; 14 October 2013, 11:31. Reason: Automerged Doublepost

                          Comment


                          • Litrometru la logan 2 variaza si cu debitul de benzina (chiar daca e "imaginar"). Se reseteaza insa dupa joja la fiecare punere de contact.
                            Nu contraziceti moderatorii, iti iei ban daca ai dreptate.

                            Comment


                            • @RAC
                              unde ti-ai montat gazul?

                              Comment


                              • Chiar așa de mare diferenta dintre landi renzo evo și stag 4 la zgomot?
                                Apropo vitriol de ce ai optat pentru LR?

                                Sent from my GT-I9300 using Forum Runner








                                Nu mai scrie "mirc", te rog!
                                Last edited by vitriol; 14 October 2013, 20:15.
                                sigpic

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google