Recomandare Instalatie GPL

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Salutare.Si eu am aceeasi dilema...sa pun sau sa nu pun GPL.Din toate posturile astea nu rezulta decat ca GPL este foarte econom si nu chiar atat de daunator pe cat se zice.Am 7000 km cu masina si cred ca in maxim cateva zile montez un GPL Tomaseto pe masina.Cat despre instalatiile din fabrica...stati linistiti,sunt o gramada de voci care afirma raspicat ca sunt slabe,multi clienti schimband instalatia din fabrica cu una after market.Eu unul cred ca daca faci reviziile la timp,schimbi uleiul la timp chiar cu unul mai superior calitativ(metabond?)...nu ai probleme.Apoi altceva...chiar daca apar problemele,ele vor aparea dupa 200000 km,repet DACA ! vor aparea.La 200000 km....la cum sunt facute masinile astea pica usile,stergatoarele,scaunele....apoi motorul.Deci...PRO GPL.
    Marx tata..ai pus instalatia????din cate am vazut ai morcovu in c...r cu tot cu frunza;si eu la fel.In cazul asta te astept pe tine sa o montezi primul,imi spui impresii ..si apoi montez si eu.RESPECT !

    Comment


    • in principiu daca va montati o instalatie GPL la reprezentanta de la care v-ati luat masina sau faceti reviziile nu o sa va scoata masina din garantie, dar daca doamne fereste se strica motorul sau cutia ei nu isi asuma nici o raspundere, fiindca vin cei de la uzina sa verifice conditiile in care au cedat motorul sau cutia. Deci, avantaje si dezavantaje. Eu am facut un compromis, am renuntat la garantia mea de 5 ani (cu tot cu extindere,300 euro) si mi-am montat o instalatie de GPL Tomasetto la reprezentanta de la noi din oras, aveam atunci numai 30.000km parcursi. O am de vreo 10 luni montata pe masina si sunt foarte multumit de ea. Are intr-adevar forta mai mare decat pe benzina pt ca e dozata sa consume cu 10% mai mult decat pe benzina, dar se poate doza din calculator sa consume mai putin dar se pierde din putere si la urcare sau cu greutate va trage mai greu. Consumabilele sunt destul de ieftine, filtrele pt GPL m-au dus la 50 lei, dar mai mult m-a costat manopera 75 lei. Cam atat momentan. Drumuri une sa aveti colegii!

      Originally posted by vanilla2009 View Post
      Salutare.Si eu am aceeasi dilema...sa pun sau sa nu pun GPL.Din toate posturile astea nu rezulta decat ca GPL este foarte econom si nu chiar atat de daunator pe cat se zice.Am 7000 km cu masina si cred ca in maxim cateva zile montez un GPL Tomaseto pe masina.Cat despre instalatiile din fabrica...stati linistiti,sunt o gramada de voci care afirma raspicat ca sunt slabe,multi clienti schimband instalatia din fabrica cu una after market.Eu unul cred ca daca faci reviziile la timp,schimbi uleiul la timp chiar cu unul mai superior calitativ(metabond?)...nu ai probleme.Apoi altceva...chiar daca apar problemele,ele vor aparea dupa 200000 km,repet DACA ! vor aparea.La 200000 km....la cum sunt facute masinile astea pica usile,stergatoarele,scaunele....apoi motorul.Deci...PRO GPL.
      Marx tata..ai pus instalatia????din cate am vazut ai morcovu in c...r cu tot cu frunza;si eu la fel.In cazul asta te astept pe tine sa o montezi primul,imi spui impresii ..si apoi montez si eu.RESPECT !
      Mah tata, eu zic sa ii pui instalatie de GPL dupa primii 10.000km. Nu o recomand numai eu ci si cei de la reprezentanta si asa au facut toti taximetristii care si-au pus instalatie de GPL. Las-o macar primii 10.000 km sa isi fac rodajul bine motorul si apoi sa o treci pe GPL. La mine si-a dat drumul motorul dupa 12-13.000 km parcursi si in tot acest timp nu am depasit numarul de turatii si viteza maxima scrise in carte. Stiu pe cineva care are peste 250.000km si nu are nici pe naiba masina. Drumuri bune sa ai colegu!
      Last edited by MIHAI_MOL; 1 July 2010, 00:11. Reason: Automerged Doublepost

      Comment


      • hm!!!

        nu mai vorbiti prosti toate masinile logan de acelasi model sunt la fel daca 1.4 1.4; 1.6 1.6 ; 1.5 1.5 dar cine doreste gpl acea masina este scoasa de pe linia de fabricatie la fel ca celelalte si exista o firma care monteaza instalatii gpl intr-o anexa a SC. dacia pitesti care este practic reprezentanta centrala a LANDI RENZO. interesati-va si mai discutam pe acest sub.

        Comment


        • Originally posted by gogufm View Post
          nu mai vorbiti prosti toate masinile logan de acelasi model sunt la fel daca 1.4 1.4; 1.6 1.6 ; 1.5 1.5 dar cine doreste gpl acea masina este scoasa de pe linia de fabricatie la fel ca celelalte si exista o firma care monteaza instalatii gpl intr-o anexa a SC. dacia pitesti care este practic reprezentanta centrala a LANDI RENZO. interesati-va si mai discutam pe acest sub.
          Salut
          Stie cineva daca sunt bune instalatiile comercializate de la Praktiker si ce model sunt ca am vazut ca sunt din italia,olanda si polonia.

          Comment


          • Salut.
            Eu zic sa mergi la un centru specializat(poti alege tipul rezervorului si mai multe altele)in practiker iei kitul asa cum e prevazut in oferta.
            Asa la centru(oricum vei merge la ei pt. montaj)poti alege din mai multe piese.
            Numai bine.
            Un Logan----YNG-----
            Numai bine.

            Comment


            • -instalatiile din practiker sunt Tomasetto si poti sa-ti alegi ce fel de butelie vrei iar cei de la magazin suna la reprezentanta si fac comanda de instalatie si tot de acolo iti face si programarea pt montaj la unul din serv. cu care colaboreaza ( service pe care poti sa-l alegi)

              Comment


              • Eu am Milano, e mai ieftina, costuri mici de intretinere si e foarte ok.

                Comment


                • Am tomaseto de 1 an si am mers aprox 25.000km cu ea. Merge ok, se poate regla cu computerul foarte simplu (spre deosebire de Landi Renzo care sunt un dezastru), nu se simte nici o diferenta la mers pe gaz sau benzina. Singura problema pe care o am pare a fi senzorul de temperatura de pe vaporizator care face figuri. Sunt momente cind nu masoara temperatura corect si astfel nu trece pe gaz. Va trebui sa il schimb, daca il gasesc. O alta posibila precautie trebuie avuta cu reglajul culbutorilor, care la mine s-au strins pina cind am pierdut compresia la un cilindru. Motorul a inceput sa mearga prost, sa tremure la ralanti. Dupa ce i-am reglat, totul e ok. Motivul ar fi ca temperatura GPL e mai mare si duce la apasarea scaunelor de supapa in chiulasa, astfel disparind jocul de la supape.

                  Originally posted by mike_mocy View Post
                  nu ma ajuta si pe mine nimeni cu nicio informatie?
                  Nu pune Landi renzo!!! am vazut-o pe un Logan GPL de fabrica, saracu mecanicul care se ocupa de ea s-a chinuit 2 ore sa se lege de ea cu computerul si n-a reusit! Injectoarele sunt mecanice, tzacane ca o masina de tocat carne..., per total din ce am aflat eu (si am studiat ceva problema inainte sa aleg) asta e cea mai proasta afacere. Eu am Tomaseto cu stag 200. E ok! Daca o gasesti cu calculatorul mai performant stag 300 e si mai bine! Succes.
                  Last edited by ftitus; 10 August 2010, 16:32. Reason: Automerged Doublepost

                  Comment


                  • Originally posted by Augustin-Yng View Post
                    Salut.
                    Eu zic sa mergi la un centru specializat(poti alege tipul rezervorului si mai multe altele)in practiker iei kitul asa cum e prevazut in oferta.
                    Asa la centru(oricum vei merge la ei pt. montaj)poti alege din mai multe piese.
                    Numai bine.
                    Salut
                    Pai cei de la Praktiker iti permit achizitionarea instalatiei prin CardAvantaj cu 12 rate fara dobanda si pe urma tot la service la Agrom pe str Toporasi treb sa ajungi si cred ca acolo poti sa le zic cum sa iti regleze instalatia .
                    Din ce am inteles pina acuma e ca daca vrei sa ai aceeasi putere pe GPL trebuie setata sa consume cu 1L mai mult decat la benzina sau gresesc ?
                    Se simte cumva miros de gaz in masina ?
                    O zi buna

                    Comment


                    • Nu nu se simte miros de gaz in masina daca este coresct montata.

                      Comment


                      • Originally posted by irinell24 View Post
                        Nu nu se simte miros de gaz in masina daca este coresct montata.
                        Originally posted by ftitus View Post
                        Am tomaseto de 1 an si am mers aprox 25.000km cu ea. Merge ok, se poate regla cu computerul foarte simplu (spre deosebire de Landi Renzo care sunt un dezastru), nu se simte nici o diferenta la mers pe gaz sau benzina. Singura problema pe care o am pare a fi senzorul de temperatura de pe vaporizator care face figuri. Sunt momente cind nu masoara temperatura corect si astfel nu trece pe gaz. Va trebui sa il schimb, daca il gasesc. O alta posibila precautie trebuie avuta cu reglajul culbutorilor, care la mine s-au strins pina cind am pierdut compresia la un cilindru. Motorul a inceput sa mearga prost, sa tremure la ralanti. Dupa ce i-am reglat, totul e ok. Motivul ar fi ca temperatura GPL e mai mare si duce la apasarea scaunelor de supapa in chiulasa, astfel disparind jocul de la supape.



                        Nu pune Landi renzo!!! am vazut-o pe un Logan GPL de fabrica, saracu mecanicul care se ocupa de ea s-a chinuit 2 ore sa se lege de ea cu computerul si n-a reusit! Injectoarele sunt mecanice, tzacane ca o masina de tocat carne..., per total din ce am aflat eu (si am studiat ceva problema inainte sa aleg) asta e cea mai proasta afacere. Eu am Tomaseto cu stag 200. E ok! Daca o gasesti cu calculatorul mai performant stag 300 e si mai bine! Succes.
                        cea mai buna instalatie este brc care este foarte fiabila cu putere mare si consum mai mic...dar chestia cu consumul este in functie si de talpa soferului...am o solenza cu instalatie brc si vreau sa va spun ca am parcurs cu ea in jur de 180 000 km fara ai face ceva cu exceptia unei singure revizii dupa 120 000 km....si un logan de 1.6 pe care am tot un brc km parcursi pe gaz 65000 fara probleme...iar alte persoane se pling de tomassato sau landi ca le pica injectoarele....Brc este acum undeva pe la 2200 - 2500 ron cu butelie toroidala de 54l in care intra cam 43lgpl la pompa...asa ca voi alegeti dar eu nu as da BRC -ul pe nici o alta instalatie....

                        O instalatie care este prost montata si are scapari de gaz cum ziceti in mod normal nu ar trebui sa functioneze deoarece senzorul de presiune ar trebui sa sesizeze o presiune mai mica pe conducte si ar intrerupe automat gazul direct din butelie.....iar daca ar avea scapari mici de gaz intre injectoare si diuzele din galerie ar merge intrerupt de parca ar fi in 3 pistoane....
                        Last edited by 44MIN; 13 August 2010, 08:16. Reason: Automerged Doublepost

                        Comment


                        • Eu am Landi Renzo din fabrica si inca nu a patit nimic !!!!!! In 40.000 km, in afara de faptul ca imi mai curgea lichid de racire pe la colierele ale puse de romani , nu am avut probleme cu ea .... Tacanitul ala de injectoare nu este deranjant !!!

                          Comment


                          • despre BRC nu stiu mai nimic. Sper sa nu inceapa sa pice injectoarele... Ce imi face figuri pare a fi senzorul de temperatura de pe vaporizator!! sunt momente cind nu cupleaz pe gaz, chiar daca e cald motorul, am pus calcu pe ea si arata temp. undeva pe la -25grade!!

                            Comment


                            • Originally posted by givali View Post
                              Eu am Landi Renzo din fabrica si inca nu a patit nimic !!!!!! In 40.000 km, in afara de faptul ca imi mai curgea lichid de racire pe la colierele ale puse de romani , nu am avut probleme cu ea .... Tacanitul ala de injectoare nu este deranjant !!!
                              Pai daca ai cumparat masina romaneasca credeai ca romanii vor aduce cativa nemti sa iti puna colierele?

                              Comment


                              • Salut.
                                Si eu am montat instalatia de gpl la o firma in pitesti si nu a curs nimicDoar am completat si a ramas asa de 2 luni.
                                Numai bine.
                                Un Logan----YNG-----
                                Numai bine.

                                Comment

                                Working...
                                X
                                Anulare DPF
                                Politica de Securitate Google