Poate Loganul Gpl Sa Tracteze O Rulota Dupa El? Ce Ziceti?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Poate Loganul Gpl Sa Tracteze O Rulota Dupa El? Ce Ziceti?

    Salutare. Am revenit dupa ceva timp si imi pare rau ca nu am mai putut intra pe forum sa va mai " vad ". Dar de acum s-a rezolvat. Ok, acum sa trecem la treburi mai serioase.
    De la un timp incoace ma tot roade o idee: sa-i agat o rulota Loganului mau Gpl. Idea e ca nu prea stiu daca motorul suporta aceast " upgrade " si daca da cam ce fel de rulota ar putea accepta. Daca exista cunoscatori , astept sugestii, opinii si chiar sa-mi spuneti ce experiente aei avut . Ms anticipat.
    Ps: Am uitat sa zic ca e de 1.4

  • #2
    Pai rulota cat cantareste?
    Eu zic ca ar trage-o.
    Am mai vazut Loganuri cu rulote dupa ele dar din acelea usoare de 500-700 de kg,cam asa aratau.
    sigpic
    !

    Comment


    • #3
      Dar o sa fie o uzura prematura a kitului ambreiaj
      laureate 1.5l, albastru marin

      Comment


      • #4
        Eu zic ca ar merge, dar o rulota mai micuta, nu din aia mare, dotata cum vezi dupa jeep-urile alea cu motor de 4000 cm... Ca doar nu circuli tu cu 160 cu rulota dupa tine, o iai asa mai usurel.
        niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

        Comment


        • #5
          Rulota normala pana la o 750 kg va trage fara probleme, mai mare doar daca ii faci modificari in sensul de a putea sa comanzi franele rulotei.
          In cee ce priveste forta motorului n-ai nici o problema, pentru ca nu faci "liniute" cu rulota dupa tine. Cand eram copil vedeam polonezii care se duceau la bulgari la mare cu rulota agatata de Polski-Fiat de 850 cmc si mergeau lejer la 80-100 cu o rulota de trei ori mai mare decat masina.
          sigpic
          Ambition 1.5 dc

          Comment


          • #6
            Uitati-va mai oameni buni in talon si va spune acolo cat aveti voie sa trageti cu masina. Ce daca e pe gpl? O avea 25 de cai, ca un trabant? Hai sa fim seriosi...
            Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

            Comment


            • #7
              [QUOTE=dani030669;201971]Rulota normala pana la o 750 kg va trage fara probleme, mai mare doar daca ii faci modificari in sensul de a putea sa comanzi franele rulotei.

              NU se pot face modificari la instalatia de franare a rulotei. Sub nicio forma.
              Nici nu exista rulote unde sa ai posibilitatea de a comanda frinele rulotei. La rulote exista sistemul de frinare inertial.
              In certificatul masinii ai sarcina remorcabila cu franare.
              Rulota nu trebuia sa aiba Masa Maxima Autorizata mai mare decit scrie acolo. De fapt, rulota trebuie sa aiba 75-85% din cit scrie acolo. Sa nu se chinuie motorul prea mult si sa ai o rezerva de putere pentru o rampa, o depasire, etc.
              Chiar daca nu am Dacia Logan, consider ca informatiile de pe orice forum auto sunt folositoare si utile.

              Comment


              • #8
                Poti sa remorchezi 1100 cu franare sau 600 kg fara sistem de franare . Deci o sa functioneze sa tractezi dupa Loganel o rulota medie cu sistem de franare - 2 paturi frigider + aragaz si ce mai e p-acolo , dar recomandabil sa alegi motorul de 1.6 daca vrei sa si pleci de pe loc in timp util )
                1.6 MPi Icy White

                Comment


                • #9
                  Daca Loganul poate sa tracteze 1100 kg cu frinare atunci poate sa traga fara mari probleme o rulota care are MMA 900-950 kg. Adica o rulota echipata cu absolut tot ce are nevoie.

                  Cele bune,
                  Chiar daca nu am Dacia Logan, consider ca informatiile de pe orice forum auto sunt folositoare si utile.

                  Comment


                  • #10
                    In Top Gear au facut astia o plimbare prin tara cu un Hyundai Accent 1.4 care tragea dupa el o rulota . Nu depasea 50 km/h. Si nu mai zic de consum ca a crescut cu 50 %.
                    sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                    Comment


                    • #11
                      Depinde de greutatea rulotei. Nu trebuie sa fortezi mergind pina la limita superioare, adica 1100 kg.

                      Consumul creste indiferent de masina si de rulota. Este o chestie foarte logica, nu ai cum sa consumi la fel.
                      Chiar daca nu am Dacia Logan, consider ca informatiile de pe orice forum auto sunt folositoare si utile.

                      Comment


                      • #12
                        Totusi la un cuplu de 112 n/m condusul va deveni un chin....
                        sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

                        Comment


                        • #13
                          Nu te contrazic, dar exista multi rulotisti care au ansamblul format din LOGAN + Rulota.
                          Multi dintre ei au facut inclusiv turul europei.

                          Cum spunea un rulotist cu experienta :"nu exista masina ideala, totul depinde de greutatea rulotei"
                          Chiar daca nu am Dacia Logan, consider ca informatiile de pe orice forum auto sunt folositoare si utile.

                          Comment


                          • #14
                            ..Nu incerca sa urci dealul.. Mai intai urca bagajele, apoi rulota
                            http://images.spritmonitor.de/248421.pngPrestige1.5dci

                            Comment


                            • #15
                              Cu o remorca de 600 kg ar putea face fata.
                              Mergi incet dar tot acolo ajungi
                              sigpic
                              !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google