RUSIA Ne-a Taiat Gazul!!! Trecem Pe Benzina?

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • RUSIA Ne-a Taiat Gazul!!! Trecem Pe Benzina?

    Rusia a taiat gazul...ne influenteaza si pe noi? intreb pentru ca nu stiu ce proces exista intre gazul natural si gpl-ul ce il folosim..cine ne poate lamuri? multumesc!
    AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

  • #2
    din cate stiu eu avem si noi productie proprie 70%, gazul primit de la rusi este un procent de 30, 30 si ceva la suta, dar oricum este foarte ingrijorator
    laureate 1.5l, albastru marin

    Comment


    • #3
      Gpl-ul nu cred sa fie afectat ca nu are nici o treaba cu gazul natural.Pretul gpl-ului este dat de pretul titeiului.Cat despre gazul natural prefer sa nu fac nici un pronostic datorita jafului de tara in care ne aflam.Stiati ca populatia plateste gaz de import si industria se lafaie in gazul de la noi?????Si ne intrebam de ce o ducem tot mai rau.Pretul la 1000 m cubi gaz din Rusia este aprox 450 euro pe cand 1000 m cubi gaz romanesc costa 150 euro.

      Comment


      • #4
        La lumanare cu noi ... azi de firca sa nu iasa caldura din casa nici nu am mai deschis usile si geamurile

        Comment


        • #5
          Stati linistiti ca se va ajunge la un acord. Rusi daca nu vor mai da gaz la Europa ce vor face cu el, il va manca pe paine? Eu zic ca in economia lor, exportul de gaze e baza. Poate sa fie doar o strategie,ca sa mai il scumpeasca putin...
          niciodata sa nu contrazici o femeie......o va face ea singura dupa 5 minute...

          Comment


          • #6
            ... Si in plus sa demontreze ca Europa inca depinde de ei.... intr-un fel
            GL-22-TOF

            Comment


            • #7
              GPL=gaz petrolier lichefiat
              Chiar din denumirea lui se intelege ca gpl-ul este obtinut din petrol, mai exact din rafinarea petrolului. Nu are absolut nici o legatura cu gazul natural importat de Romania.
              sigpicI don't want you to think like me, i just want you to think.

              Comment


              • #8
                multam vitriol de raspuns, acu m-am lamurit, nu era chiar asa greu....
                AG-73-BAR garib1973@yahoo.com

                Comment


                • #9
                  Originally posted by dani p View Post
                  Stati linistiti ca se va ajunge la un acord. Rusi daca nu vor mai da gaz la Europa ce vor face cu el, il va manca pe paine? Eu zic ca in economia lor, exportul de gaze e baza. Poate sa fie doar o strategie,ca sa mai il scumpeasca putin...
                  Au si ei noroc cu gazele si rezervele de petrol,ca in rest au tot subt de la toti.
                  100% aici totul e o strategie,parca nu ati sti cum e rusul:vrea mai mult decat tot

                  Comment


                  • #10
                    rusii vor sa arate ca europa fara ei este egala cu 0 si chiar a demonstrat nu se stie daca vor cadea la vreun acord...
                    laureate 1.5l, albastru marin

                    Comment


                    • #11
                      Rusia nu vrea sa arate nimic altfel arata de mult nu tocmai acum. E mai mult isterie iti zic eu
                      In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                      Comment


                      • #12
                        baza economica a rusiei este petrolul nu sunt gazele,dar cum pretul petrolui a scazut foarte mult,ne taxeaza pe partea gazelor,sunt mai rau ca ciuma rusii astia

                        Comment


                        • #13
                          pai e strategica chestia.
                          oprirea exportului de gaze va duce automat la o crestere a pretului petrolului pe bursa. E ca la biliard ;)
                          Am scos masina in ploaie sa se tuneze cand tuna !.......restul e LOGAN

                          Comment


                          • #14
                            Oricum pretextu` asta cu neintelegerile cu Ucraina sunt de tot rasul... se cearta rusnacii intre ei ? never.. si nu cred ca se va mai ajunge la asta daca se construiesc gazoductele care nu trec prin Ucraina, asa ca acum e ocazia lor.
                            :inlove:

                            Comment


                            • #15
                              Rusii sunt pe locul 3 in lume la productia de petrol si pe 1 la gaze(detin 1/3 din totalul de gaz de pe glob), chestia e ca Ucraina platea 100$/1K mc si noi 575$, Ucraina nu numai ca si-a platit gazul consumat, dar a si furat din gazul destinat Europei cand rusii le-au oprit gazul, ca deh doar pe la ei trec tevile. Oricum o sa-si revina, doar nu o sa se puna sa bea gaz in loc de votca. Le trece lor, vroiau doar sa se incoarde si ei putin ca prea mult s-a vorbit de SUA cu criza asta financiara.
                              No, apoi blana
                              Taaaaaci!!! ca nu stii ce-i bine
                              ...si nu uita, prietenul bun, la balamuc se cunoaste

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google