Dacia Logan RallyCross D1A

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Dacia Logan RallyCross D1A

    Dacia Logan D1A dezvoltă 223 CP la doar 950 kg cu tot cu pilot şi aleargă pentru prima dată în campionatul de RallyCross al Franţei.

    În Franţa Dacia Logan a depăşit faza competiţiilor monomarcă şi astfel a apărut acest model Dacia Logan D1A, destinat competiţiei de Rallycross din Hexagon. Dezvoltat de cei de la Olymeca, Logan D1A este animat de propulsorul de 1.6 litri, dar care după tratamente intensive dezvoltă acum 223 CP . Puterea este transmisă roţilor faţă prin intermediul unei cutii de viteze secvenţiale cu 6 rapoarte. Greutatea sa este de doar 950 kg şi mai beneficiază şi de un diferenţial autoblocant, rezultând un mic bolid pentru spectaculoasele curse.

    Acest model este debutant în această competiţie şi este pilotat de o speranţă de doar 18 ani a motorsportului din Franţa, Romain Ferrero. Tânărul pilot este câştigătorul Cupei Logan 2008 din Franţa, deci se poate spune că este un cunoscător al modelelor de competiţie Dacia. În cea de-a doua etapă Ferrero a terminat pe poziţia a 7-a din 39 de participanţi, o clasare decentă pentru un model absolut nou şi un pilot debutant. Vedeţi mai multe despre abilităţile acestui model în galeria video.

    Sursa
    Dacia Logan Abs Plus 1.4 2008 / Dacia Duster Black Touch 1.6 16v 2017 -- BV 83 RMJ / BV 84 RMJ --

  • #2
    supertare !!! poze ceva ??
    ''M-am certat si cu Mitica Dragomir, dar fara jigniri. El m-a facut oligofren, eu l-am facut zdreanta, dar nu ne-am insultat''. (Gigi Becali)

    Comment


    • #3
      Waw.Super misto.

      Comment


      • #4
        http://www.olymeca-sport.fr/pages/act.php
        sigpic

        Comment


        • #5
          Am ramas fara cuvinte dupa ce am vazut pozele cu el in constructie
          O fi mai tare ca RS2000? ( eu nu cred )
          Click! - http://www.youtube.com/watch?v=P9IGaLsK4s4

          Comment


          • #6
            Oricum, raportul putere/greutate este unul foarte bun...sunt curios cat o costa o astfel de jucarie. Peste 200 de cai la mai putin de o tona....
            In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

            Comment


            • #7
              E superb , si ma mira faptul ca au scos 231 dintr-un MPi Foarte foarte tare si de apreciat , sa vedem ce face campionul Frantei la cupa Logan cu ea anul acesta , tare sunt curios
              1.6 MPi Icy White

              Comment


              • #8
                ala nu e motorul 1.6mpi, e 1.6_16v. uita-te la axele cu came cat de tiganite sunt, la volanta cat de usurata e, la arborele cotit, la biele, pistoane...repeta acum intrebarea "de unde 231 de cai?" si gandeste-te ca citroen c2-r2 are 220 sau 240 de cai (nu mai retin exact) tot din motor de 1.6 aspirat...
                Democratia nu inseamna ca faci ce vrei, ci ca ai dreptul sa faci ceea ce trebuie.

                Comment


                • #9
                  Din 1.6 16v, tineti cont. 2 axe cu came care pot fi manarite, iar pistoanele se vad clar ca sunt modificate pentru a mari camera de ardere.
                  Fain, asta e tot ce pot spune.
                  sigpic

                  Comment


                  • #10
                    Oare o intra motorul ala pe un Trabant?
                    In fata unei minti tacute, se preda intreg Universul

                    Comment


                    • #11
                      dar motorul de pe logan saispeveu are galeria de evacuare inspre habitaclu?
                      sigpic

                      Comment


                      • #12
                        Daca stau bine sa ma gandesc,raportul CP/kg este apropiat de cel de la Subaru Impreza wrx sti...nu?Lol...oare in cat timp prinde suta
                        sigpic

                        Comment


                        • #13
                          Originally posted by darksid3 View Post
                          Oare o intra motorul ala pe un Trabant?
                          Dar de ce intrebi de trabant?
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            Originally posted by Pacco View Post
                            Lol...oare in cat timp prinde suta
                            daca are Kormorane, mai greu

                            nu-mi rasp nimeni la intrebare?
                            sigpic

                            Comment


                            • #15
                              Suna frumos Dacia cu motor de peste 200cp si se misca la fel de bine, ramane sa-i urmarim evolutia .
                              Astra J 1.4T 140cp Enjoy Power Red

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google