Reutilizare Celular In-car [gadget Tuning]

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Reutilizare Celular In-car [gadget Tuning]

    am un SE k800 pe care nu-l mai folosesc [nu mai am carcasa originala si cele aftermarket sunt jenibile, bateria ma tine... nu ma prea tine, in plus nu ma mai intereseaza atat de mult telefonul].

    ma gandeam sa-i dau un alt scop, sa-l folosesc pe post de divers "gadget" in masina. am cautat pe net informatii in ideea asta, dar n-am avut "succesuri" pana acum.

    ma gandesc ca totusi display-ul e destul de bun, soft-ul permite rularea anumitor aplicatii [inclusiv java] utile, etc. ma gandeam la un fel de animatie/aplicatie fullscreen care sa arate anumite informatii utile cat timp motorul ruleaza. de la un ceas digital, la poate un egalizator grafic pentru sonorizare. cine stie? cam orice se poate folosi de hardware-ul disponibil si care poate da un "second chance" unui telefon nu tocmai prost.

    deci, sa dam drumul la imaginatie si sa vedem cat putem stoarce dintr-un telefon mobil.

    pi-es: fara investitii suplimentare sau readucerea telefonului la statutul de "vorbitor pe calea undelor", nu sunt interesat de niciuna dintre aceste variante.

  • #2
    sa vedem

    Telefonul are rezolutia ecranului foarte buna dar atentie sa nu te distraga de la condus ca faci alte nenorociri.

    Primele aplicatii care imi vin in minte sunt in urmatoarea ordine:

    1. Instaleaza Google maps pe el. Este o aplicatie java cu care poti reda harti salvate pe cardul de memorie. Gasesti mai multe informatii pe pagina mea:



    2. Poti converti filme in format pentru telefon si poti pune pasagerul din dreapta sa le vizioneze in caz ca se plictiseste. Gasesti programul de convertit fisiere video aici:



    3. Poti cauta un program java care sa iti faca slide show pe ecran (sa folosesti telefonul ca pe o rama foto digitala). Posibil sa aiba telefonul aceasta functie disponibila deja !

    Toate bune si spor la gadget uri
    Logan GPL 1.4

    Comment


    • #3
      chestia cu google maps suna bine, dar va trebui sa folosesc si tastatura pentru asta. eu aveam in gand sa bucatesc oarecum telefonul, iar display-ul sa-l incorporez cumva ori in bord ori in consola. caz in care n-as mai folosi tastatura.

      Comment


      • #4
        pentru asa ceva ai nevoie de un mobil cu touchscreen ti-ar simplifica ideea''samsung s3650'' ar fi ideal
        sigpic
        Experienta in asigurari de peste 5 ani.

        Comment


        • #5
          daca vrei niste casti cu iesire auxiliara da un semn de viata
          Eu am avut o pereche...momentan am vreo 5 pe acasa .... originale...si pot sa zic ca transmit destul de bine mai ales cand aveam transmitator fm

          Comment


          • #6
            mersi Loganu, dar lautari am deja in masina

            cred ca mai astept putin, mai am un proiect pe rol, integrarea unui gps, intr-o "ridicatura" aplicata pe bord. daca acea "ridicatura" va permite, voi monta si display-ul gps-ului si cel al telefonului in acelasi corp. pana atunci mai am timp sa ma gandesc ce poate sa faca un telefon mobil

            Comment

            Working...
            X
            Anulare DPF
            Politica de Securitate Google