Revizie Tehnica Nu Itp

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Revizie Tehnica Nu Itp

    Am o dacia logan 1.6.16v, cumparata in noiembrie anul trecut
    am 8500 km cu ea si am inteles ca trebuie sa ii fac revizia la un an sau la 15000 km. Intrebarea mea este care sunt documentele care imi trebuie ca sa fac acest lucru. multumesc de ajutor

  • #2
    carnet service, carnet garantie, talon si cheile + valoarea operatiei
    sigpic
    Ambition 1.5 dc

    Comment


    • #3
      @drvampire: eu am tot un 1.6 16V cumparata in februarie 2010 si in carnetul meu de garantie scrie ca revizia se face la 20000 km sau 1 an. stie cineva de ce difera nr de km pt revizie?
      Stock is boring...
      My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

      Comment


      • #4
        Si la mine zice tot la 20000...sau la 1 an. E luata in decembrie 2009. Oricum, nu trebuie sa va ingrijorati.

        Comment


        • #5
          Pentru ca au marit termenele
          Oricum daca tii la masina,te duci la 10-15k .

          Comment


          • #6
            si eu ma gandeam sa ma duc la max 15000, dar cred ca o sa comenteze aia de la reprezentanta ca m-am dus prea devreme.
            Stock is boring...
            My ride: http://www.loganclub.ro/forum/b_20_riw-t35953.html

            Comment


            • #7
              Nu comenteaza ca te duci mai devreme...poti sa te duci si din 200 in 200 de km daca vrei ...platesti...ei iti incaseaza banutii si aia e...sa nu te duci mai tarziu de termenul scris in carnetul de revizii...acolo e buba...pentru ca daca intarzii vei pierde garantia.
              sigpic

              Comment


              • #8
                revizia se face la 20.000 sau 1 an asa scrie la mine in carte masina este din septembrie 2008
                dar sa nu uitam ca in carte dacia recomanda schimbul de ulei la 7500km eu unu nu as merge 15.000 sau 20.000 km cu acelas ulei

                Comment


                • #9
                  eu am fost la prima revizie ( de un an ) la 16700 km, acum am 34500 si peste doua saptamani ma duc la revizia de 2 ani. Merg 90% extraurban ( de obicei drumuri lungi si foarte lungi ) si nu-mi pun problema ca se duce motorul. 20 000 zic, 20 000 tin ( bag un ulei mai bun ) si sanatate ! oricum masina nu o tii o viata si oricum motorul e proiectat pt minim 300 000 km ( la regimul asta de intretinere)

                  Comment


                  • #10
                    am inteles

                    Comment


                    • #11
                      Fa-ti griji mai multe pt. tabla

                      Comment


                      • #12
                        salutare! mie in carte imi scrie sa fac revizia la 1 an sau 20.000 km cand imi recomanfati sa fac revizia,nu ma intereseaza garantia....
                        numai bine!
                        live to ride

                        Comment


                        • #13
                          Salut.
                          Revizia o faci cind indeplinesti unul dintre criterii.
                          1 an sau 20.000km............dar poti face schimbul de ulei si mai devreme de 20.000km.
                          de exemplu la 15.000km dar sa nu depasesti mai mult de 12 luni[1 an]
                          Numai bine.
                          Un Logan----YNG-----
                          Numai bine.

                          Comment


                          • #14
                            primul schimb este bine sa il faci cam la 10 mii dupa, fa cum scrie la carte dar ,daca ai posibilitatea schimba uleiul mai des un pic nu strica ba din contra.La urma urmei uleiul bun este viata motorului.

                            Comment


                            • #15
                              Revizii anuale sau la 15000 km Logan 1.2 16V

                              Originally posted by drvampire View Post
                              Am o dacia logan 1.6.16v, cumparata in noiembrie anul trecut
                              am 8500 km cu ea si am inteles ca trebuie sa ii fac revizia la un an sau la 15000 km. Intrebarea mea este care sunt documentele care imi trebuie ca sa fac acest lucru. multumesc de ajutor
                              Eu am cumparat un Logan 1,2 16V, in decembrie 2010. Pana acum am parcurs cam 1050 km, si pana in decembrie 2011, o sa mai fac, probabil, cam 2000-2500 km, deci la un an voi avea cam 4000 km parcursi(rotunjund in plus). Astfel, cred ca termenul de 1 an pentru revizie mi se pare cam mic. Am avut un Oltcit, si un papuc Diesel (cu motor Renault), la care reviziile se faceau din la fiecare 10000 km parcursi. Stie cineva daca este bine sa fac si la Logan reviziile la acelasi interval???
                              Multumesc pentru raspuns!

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google