Achizitie Logan Sh

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Achizitie Logan Sh

    salutare tuturor!

    sper sa primesc sfaturi utile in demersul meu de a-mi cumpara o masina dacia logan. pentru ca nu sunt suficient de hotarat am zis sa mai cer pareri ale utilizatorilor de logan sau cunoscatorilor. dispun de o suma cuprinsa intre 4000 - 4500 euro. cam la ce logan m-as incadra la banii astia? as prefera un diesel pt ca mai am posibilitatea sa ciupesc ceva motorina, nu pt ca as face foarte multi km pe an(in medie 15 000 km circul). cei ce aveti diesel-uri, ce-mi puteti spune despre ele. am auzit si lucruri bune, stiu, de ex., un vecin care face taxi cu un logan diesel si a ajuns la 280000 km cu ea si nu a avut probleme majore. alti cunoscuti mi-au zis sa fiu atent la diesel-uri ca nu se stie ce motorina au papat si ca injectoarele sunt f scumpe(peste 1200 lei??!).
    multumesc anticipat!

  • #2
    cel mai simplu e sa mergi cu vanzatorul sa pui masina pe tester, trebuie sa verifici injectoarele, pompa daca da span si turbo , asta ar fi la diesel, de meritat se merita sa iei diesel nu neaparat pentru consum ,e mai fiabila, eu te-as pune sa alegi intre 1,5 dci si 1,6 benzina, la banii tai gasesti cu aproape toate dotarile

    Comment


    • #3
      nu cred sa fie asa scumpe injectoarele, fie ele noi + pompa injectie si altele. La sh e cam loterie, dci-urile sunt mai "sensibile" , mai ales pompa de injectie , din ce stiu eu, asa ca trebuie sa ai grija ce motorina pui, nu te-as sfatui sa pui din alta parte decat la pompa, chiar daca iti promite vreun prieten ca e buna. Pune-o pe tester, testeaz-o maxim din toate combinatiile ! spor la cautat si bafta, sa iei o masina buna!

      ps: poate un 16v la vreo 5000 euro gasesti ;)
      " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

      Comment


      • #4
        in ce sens sunt mai sensibile dci-urile? va referiti la inlocuirea unor piese cu unele sh?

        Originally posted by hmv86 View Post
        cel mai simplu e sa mergi cu vanzatorul sa pui masina pe tester, trebuie sa verifici injectoarele, pompa daca da span si turbo , asta ar fi la diesel, de meritat se merita sa iei diesel nu neaparat pentru consum ,e mai fiabila, eu te-as pune sa alegi intre 1,5 dci si 1,6 benzina, la banii tai gasesti cu aproape toate dotarile
        ce inseamna ca pompa sa dea span si turbo? si de ce m-ai pune sa aleg intre 1,5 dci si 1,6 benzina? poti sa-mi dai mai multe amanunte despre plusuri si minusuri?
        Last edited by eldorin; 29 March 2011, 15:52. Reason: Automerged Doublepost

        Comment


        • #5
          da span adica : bagi motorina proasta care mai contine si apa( asa e la romani), rezultatul e ca piesele din pompa de injectie nu isi mai fac ungerea cum trebuie si frecarea e mai mare rezultand bucatele ffff mici de fier care iti vor infunda injectoarele, turbo ajuta parca la eliminarea gazelor sau ceva de genu , nu stiu exact

          legat de 1,5 sau 1,6 daca vrei cat de cat sa ai acceleratii bune cand depasesti(1,4 e cam obosit fara remapare), iti recomand una din cele 2 variante, nu am condus inca un 1,6 dar de diesel am avut parte, se merita din toate punctele de vedere

          Comment


          • #6
            sunt mai sensibile dci-urile la pompa de motorina, eu asa am auzit la mai multi, nu bag mana-n foc, dar daca te uiti pe forum ai sa vezi ca sunt probleme destul de multe la injectoare/pompa.
            " Nevastamea conduce atat de rau, incat GPS-ul i-a spus: in 50 metri trage pe dreapta ca vreau sa cobor "

            Comment


            • #7
              daca vrei mult mai multe informatii, iti dau un PM cu nr de telefon sau id-ul de mess al userului pipan care e din craiova si se ocupa numai de loganuri

              Comment


              • #8
                Originally posted by hmv86 View Post
                cel mai simplu e sa mergi cu vanzatorul sa pui masina pe tester, trebuie sa verifici injectoarele, pompa daca da span si turbo , asta ar fi la diesel, de meritat se merita sa iei diesel nu neaparat pentru consum ,e mai fiabila, eu te-as pune sa alegi intre 1,5 dci si 1,6 benzina, la banii tai gasesti cu aproape toate dotarile
                Voi va auziti ce debitati?

                ON: mai strange 500-1000 de euro si ti-ai luat 1.6 16v,cea mai buna motorizare a gamei.Daca vrei diesel ai ceva interesant aici .
                Stima !
                Last edited by CataLiNNN; 29 March 2011, 17:29.

                Comment


                • #9
                  noi ne refeream la ceva sh, logic ca 1,6 16v e mai bun, da poate omul nu are de unde sa faca rost de mai multi bani ca sa isi ia noua (ca in cazul meu), crezi ca eu imi luam 1,4 daca mai aveam 1000 de euro in plus

                  Comment


                  • #10
                    re

                    Originally posted by hmv86 View Post
                    daca vrei mult mai multe informatii, iti dau un PM cu nr de telefon sau id-ul de mess al userului pipan care e din craiova si se ocupa numai de loganuri
                    in ce sens se ocupa acest user de loganuri? ca doar nu-mi da mie fel de fel de detalii asa... cand vreau eu. zic asta pt ca nu sunt genul de om stresant. am cerut ajutor pe forum pt ca nu sunt hotarat si informat suficient. chiar daca hotararea o sa fie doar a mea, multe informatii de aici ma ajuta sa ma decid

                    Comment


                    • #11
                      in primu rand e baiat de treaba, in al doilea rand se ocupa cu dezmembrari de logan, in al treilea rand e aproape de tine, si iti poate da mult mai multe informatii despre motorizarile logan si poate te ajuta si cu vre-o masina buna de vanzare de prin zona aia

                      Comment


                      • #12
                        Originally posted by hmv86 View Post
                        in primu rand e baiat de treaba, in al doilea rand se ocupa cu dezmembrari de logan, in al treilea rand e aproape de tine, si iti poate da mult mai multe informatii despre motorizarile logan si poate te ajuta si cu vre-o masina buna de vanzare de prin zona aia
                        da, multumesc. putem discuta, dar in general imi dau seama usor daca omul e cu bune intentii sau samsar. prefer sa caut masina de la persoana fizica-proprietar, doar e plin de loganuri, nu caut masina de fite

                        Comment


                        • #13
                          nu e samsar , lui i-am vandut loganul pe care l-am avut

                          Comment


                          • #14
                            dar ,prin programul rabla nu ai mai mult succes ? cu cate0va sute de euro cumperi 2-3 rable si iti iei ceva nou ,bine mai saracuta in dotari dar ,noua, nouta.
                            http://www.loganclub.ro/forum/mcv_ro...ion-t5724.html toate bune

                            Comment


                            • #15
                              Cum zicea domnul blackufo ia in calcul si urmatoarele variante :
                              - Logan 3 tichete + 3350 ... dotari : ABS+EBD+AFU, airbag sofer.
                              - Ambiance 3 tichete + 3950 ... dotari : ABS+EBD+AFU, airbag sofer, inchidere centralizata , oglinzi reglabile din interior, bare de protectie in culoare caroseriei, comanda reciclare aer, centuri fata reglabile.
                              - Ambiance + servo 3 tichete + 4380 ... dotari : in plus fata de ambiance servo directie
                              - Preferance 3 tichete + 4650 ... dotari : in plus fata de ambiance airbag pasager, servo directie, inchidere centralizata pe cheie, geamuri electrice fata , radio CD 2x15 w
                              - Laureat 3 tichete + 5600 ... dotari : in plus fata de preferance computer de bord cu 5 functii, martor portiere deschise, AC manual , proiectoare, oglinzi electrice si degivrate , radio CD 4x15 w, scaun sofer cu reglaj pe inaltime.

                              Motorizare : 1.2 16v 75 cp
                              Culoare nemetalizata :blanc glacier, rouge passion, bleu navy, jaune tournesol
                              Invingator nu este acela care are masina cea mai rapida, ci acela care refuza sa piarda !

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google