Plasticul De Pe Pord "clantane"

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Plasticul De Pe Pord "clantane"

    salutare,
    am si eu o problema.

    cand sunt pe drum de tara, platicu de pe bord din dreptu volanului imediat unde se termina parbrizu, "clantane"
    daca pun mana pe el, este okay.

    ar putea fi ceva grav, sa afecteze pe viitor?
    Last edited by WraiTh; 31 March 2011, 22:04. Reason: greseli

  • #2
    Misca de viziera (chestia de plastic sub forma de acoperis pentru ceasurile de bord), daca se misca, o demontesi si pui putina banda adeziva pe cepii de ghidare.

    Comment


    • #3
      asta pateam si eu asta iarna cand era ger.
      fost 1.4 MPI / GPL
      actual 1.0 SCE

      Comment


      • #4
        s-a discutat foarte mult pe temele astea la frig mai ales scartaiala e mai mare sa stiti ca am si un golf 5 si chiar si asta scartaie in bord pe drum de tara mai ales la frig desi nu prea l-am folosit pe astfel de drumuri si e mai nou decat loganul si cu mult mai putini km. la bord

        Comment


        • #5
          imi pare rau ca nu am mai revenit.
          eu nu primesc mailuri pt reply noi, si am email pe google..

          in fine

          @YOYCATA; nu ma ajuta
          trebuie sa apas in fata de tot unde e parbrizu.

          pentru ceilalti, vad ca acum cand e cald afara, nu a mai facut sau nu am mai bagat eu de seama.
          acum intrebarea mea este; de ce la frig si nu si la cald.
          m-am uitat un pic pe aici pe forum dar nu cred ca am gasit ceea ce cautam.

          Comment


          • #6
            la frig plasticul devine logic mai rigid ca si alte materiale dealtfel

            Comment


            • #7
              sa verifici suruburile de la bord.sint ascunse sub o clapeta de plastic.am facut aceasta operatie la un prieten.

              Comment


              • #8
                Daca trebuie sa apesi in fata de tot, e mare problema.
                Pot fi doua lucruri. PLansa bord are o ranforsare din plastic care este sudata cu ultrasunete, sudura desprinsa. Sau tot la aceasta ranforsare, are 3 cepi de ghidare in caroserie, problema cep rupt. Baga mana in grilajul pentru ventilatie zona partbriz (cea din mijloc) si misca de bord, daca se misca e nasoala pentru ca nu scapi de problema fara sa dai bordul jos.

                Comment


                • #9
                  4 suruburi

                  Salut,

                  Sunt 4 suruburi principale care iti tin bordul. In colt unde se termina plasticul ala care mascheaza stalpii si jos, astia au niste dopuri de plastic. Sa le strangi si daca si dupa se mai aude e nasol. Tre sa dai bordul jos daca nu merge asa. Eu l-am dat. Daca nu intelegi unde sunt alea, iti dau si poze.

                  Comment


                  • #10
                    multumesc mult.
                    a mers dupa ce am strans suruburile.
                    Last edited by 77sky; 21 May 2013, 17:15.

                    Comment


                    • #11
                      io ce fac daca zdrangane toate plasticele?

                      de unde sa iau atat banda adeziva?
                      Last edited by rio; 6 March 2013, 22:40. Reason: Automerged Doublepost

                      Comment


                      • #12
                        Si eu am aceiasi problema,se unde un scartait,credeam ca atinge bordul de parbriz,am strans suruburile de prindere de la bord,tot face,pana la urma intre bord si parbriz am bagat un cheder mare tip bradut,care se foloseste la tamplarie din aluminiu,cel care se pune intre bagheta care tine geamul si geam,este foarte ok acum,nu se mai aude nimica si nu arata nici rau .
                        http://www.loganclub.ro/forum/album.php?albumid=910

                        Comment


                        • #13
                          Asa se intampla la toate bordurile care sunt facute din mai multe bucati de plastic. Bucatile de plastic aluneca unele peste altele si scot acel zgomot. La caldura se inmoaie, la frig se rigidizeaza si nu isi vor gasi un echilibru. La masinile scumpe bordul se toarna dintr-o singura bucata.
                          sigpic

                          Comment


                          • #14
                            La mine se aude un zdranganit undeva intre plafoniera si plafon..

                            Ce poate zdrangani pe acolo?
                            Se aude si cand accelerez cu a 3-a daca e mai subturat si vibreaza masina.
                            Celor care nu stiu sa mearga cu diesel cautati pe google: "Exploatare diesel ! MAK"

                            Comment


                            • #15
                              eu nu mai zic de zdranganit de bord..cand merg pe un drum mai prost dau muzica tare ca sa nu il mai aud..
                              Mobila la Comanda(Pal melaminat de 18mm)
                              Cine este interesat ma poate contacta pe privat
                              sigpic

                              Comment

                              Working...
                              X
                              Anulare DPF
                              Politica de Securitate Google