Martor faza lunga aprins

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Martor faza lunga aprins

    Buna dimineata!
    Am si eu un logan 1 din 2010 si am urmatoarea problema:

    Am constatat nu de mult caci una dintre mufele farurilor s-a topit efectiv si am un scurt pe martorul de la faza lunga. Bun.. am zis sa schimb mufele si odata cu mufele si becurile.. am luat mufe de ceramica ca am inteles ca sunt mai bune, le-am montat cat de bine am putut pentru a avea faza scurta si lunga (cum este normal, mi-a luat ceva sa identific firele care cum sunt) le-am montat, am schimbat si becurile si ele functioneaza ok, doar ca nu reusesc sa scap de martorul de la faza lunga din bord... am desfacut mufele, am crezut ca am facut ceva gresit, dar degeaba... martorul nu dispare.. am schimbat becurile, am curatat firele etc.. degeaba...
    Acum intrebare, ce pot face? De ce nu dispare acest martor din bord? Multumesc si stima!

  • #2
    Scoate martorul. Acum serios, mai ai scurt undeva pe traseu spre faruri. Martorul faza lunga se aprinde cand pui pozitia? Martorul pozitie apare?

    Comment


    • #3
      Nu se aprinde martorul de faza lunga cand pun pozitiile.. doar cand pun faza scurta se aprinde si el..
      Last edited by 77sky; 10 February 2022, 11:46.

      Comment


      • #4
        Cum sunt luminile la faruri? Se aprinde si faza lunga o data cu faza scurta? Sunt mai galbene ?semn de masa insuficienta.Sau firul martor pentru faza lunga atinge cumva pe cel de faza scurta.Poti incarca o fotografie cu martorul aprins?

        Comment


        • #5
          Nu sunt aprinse si cele de faza lunga, doar martorul in sine.. am desfacut mufele din nou crezand ca este o masa insuficienta sau am pus eu ceva gresit.. dar martorul apare chiar si cu mufele desfacute..
          Last edited by 77sky; 10 February 2022, 16:39.

          Comment


          • #6
            Atunci e ceva pe traseu pana la blocul de lumini, daca nu cumva a fost afectat si blocul de lumini.Ce culoare are martorul?Ai schimbat cumva si blocul de lumini?

            Comment


            • #7
              Aceeasi discutie se mai face si pe un alt forum (si acolo s-a sugerat blocul de lumini - interne topite....)

              Comment


              • #8
                O sa desfac blocul de lumini intr una din zile cand prind mai caldut.. era minunat astazi dar am fost prea cu serviciul.
                Ramane sa desfac blocul de lumini si sa vad ce si cum si revin cu un reply. Multumesc mult!
                Last edited by 77sky; 21 February 2022, 13:56.

                Comment


                • #9
                  Atasat cateva capturi extrase in graba, sper sa fie OK pentru masina ta, poate te ajuta.
                  Attached Files

                  Comment


                  • #10
                    Revin cu update. Pana la urma am fost cu ea la un mecanic care se ocupa si cu electrica. Unul ff bun. Masina avea trei probleme.
                    1. Mufele cumparate de mine nu erau ok (de ceramica) (am rezolvat prin cumpararea unor mufe simple)
                    2. Masa la mufe era legata prost (si a dat seama imediat si a modificat legaturile)
                    3. O siguranta arsa la un far (loganul meu are cate o siguranta pe fiecare far)
                    multumesc pt ajutor si puteti sa l inchideti topicul!

                    Comment

                    Working...
                    X
                    Anulare DPF
                    Politica de Securitate Google