Roata de rezerva dacia logan I

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Roata de rezerva dacia logan I

    Bună ziua!
    Am Dacia Logan I, am facut pana la roata din fata pe partea dreapta. Acum trebuie sa pun roata de rezerva pentru a ma putea deplasa la service, dar am o problema, o nelamurire.

    Roata de rezerva este mai mica ca rotile de la masina.
    Pe masina am urmatoarea marime la anvelopa: 185/65 R15

    Marimea anvelopei la roata de rezerva este urmatoarea: 175/65 R14

    Din cate am auzit, daca pun roata de rezerva, exista posibilitatea sa se strice planetara sau alte piese, deoarece este mai mica fata de celelalte rotii.

    Pot sa imi pun roata de rezerva pentru a ma putea deplasa pana la vulcanizare ca sa imi rezolv pana? Sau este indicat sa nu o folosesc pentru ca este mai mica si exista posibilitatea sa se produca „stricaciunii”?

  • #2
    Muta o roata dupa spate pe fata si pune cea atipica pe spate, vei fi sigur ca nu pateste nimic masina pana la vulcanizare.

    Comment


    • #3
      Originally posted by madi View Post
      Muta o roata dupa spate pe fata si pune cea atipica pe spate, vei fi sigur ca nu pateste nimic masina pana la vulcanizare.
      Sa inteleg ca roata de rezerva nu este buna ca sa o utilizez, trebuie si pe aceea sa o schimb?

      Comment


      • #4
        Ai 40mm diferenta pe diametru, nici la caruta nu poti merge asa.Probabil e o rezerva de clio sau solenta.

        Comment


        • #5
          Originally posted by madi View Post
          Ai 40mm diferenta pe diametru, nici la caruta nu poti merge asa.Probabil e o rezerva de clio sau solenta.
          De asta am zis sa intreb ca sa nu fac o prostie, pentru ca nu ma pricep, sunt inca la inceput de drum.
          unii ziceau ca pot merge pana la vulcanizare cu ea , ca asa este roata de rezerva, mai mica, dar am zis sa fiu sigur

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google