Diferente motoare 1.5

Collapse
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Diferente motoare 1.5

    Va rog din suflet sa ma lamureasca si pe mine cineva care este treaba cu aceste motoare, unele au electromotorul in fata iar altele in spate .
    Loganul meu 1.5 dci manaca ulei intr-o veselie, turbina fiind ok, am gasit un motor la un motor decent, probat si luat, totul bine . L-am scos pe al meu de pe masina iar apoi surpriza, difera blocul motor am sa las mai jos poze .

    Acesta este motorul meu: https://prnt.sc/HYx_-64Soyrt

    Acesta este motorul luat: https://prnt.sc/cE8Heq6jbksM

    Acum am in plan sa schimb blocurile motor intre ele, daca dupa verificare cilindrii mei sunt buni .
    Problema este ca daca apuc sa desfac motorul cumparat nu il mai pot returna, clar, asa ca am decis sa va cer sfatul daca cele doua motoare suporta schimbarea de blocuri, nu ar fii rau nici cateva detalii de ce exista o asa diferenta
    Multumesc .

  • #2
    Pe Dacia din 2004 încoace sunt 22 de motoare K9Kxxx, unde xxx= indice, indice ce trebuie să coincidă și pe motorul tău și pe cel nou(sh).
    Pentru H4B(0,9 TCe) datu' cu părerea (mai ales cand nu ai toate datele) e sport național - Do not feed the trolls.

    Comment


    • #3
      Motorul cumparat provine dupa un renault Modus, cauta cel putin dupa Dacia , cel mult Clio 3.

      Comment


      • #4
        Am reusit sa dau chiuloasa jos la motorul meu ce mananca ulei si am scos segmentul de compresie, primul de sus .
        Acest segment l-am pus in cilindrul fiecarui piston iar cu lera am constatat ca deschizatura segmentului este de 0.55 , 0.35, 0.50, 0.60 . In situatia de fata ce anume este de facut ? Schimbati segmentii sau rectificat cilindru si luate pistoane. Poate gresesc dar stiam ca deschizatura segmentului trebuia sa aiba maxim 0.25

        Comment


        • #5
          Detin acest motor k9k 792 si consuma exagerat de mult ulei, turbina fiind ok . L-am desfacut si am constat ca fanta primilor segmenti are 0.50 , din ce am citit pe internet ar fii trebuit sa fie 0.35 .
          Am hotarat sa iau alt motor complet, problema este ca parerile sun impartite si va rog sa ma lamuriti .
          Am observat ca sunt motoare de 1.5 cu electromotorul in fata iar altele cu electromotorul in spate . Eu vreau sa iau orice motor care are electromotorul in fata si sa ii pun anexele de pe motorul meu .
          Unii spun ca nu merge, alti spun ca ar merge, voi ce parare aveti ? Daca nu merge ce vreau eu, totusi pot pune alt cod de motor ? Daca da, care ?


          Codul meu de motorul il gasesc foarte greu si departe, la un pret piperat .

          Comment

          Working...
          X
          Anulare DPF
          Politica de Securitate Google