Becuri H4 legale si intrebare despre reglajul pe inaltime al farurilor.

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Becuri H4 legale si intrebare despre reglajul pe inaltime al farurilor.

    Salut, am observat de ceva timp ca la mine faza scurta nu bate mai deloc, efectiv daca nu am lumina de la vreun stalp ceva si doar faza scurta abia vad cativa metri in fata si cam atat. De multe ori merg cu proiectoarele deoarece efectiv nu vad mai nimic in fata, cu faza lunga se vede cat de cat ok.
    Acum am incercat sa reglez din butonul acela care se rasuceste deoarece farul din stanga era mult mai jos fata de cel din dreapta, dar se regla doar farul din dreapta, am verificat acel cablu era iesit, l-am prins inapoi tot la fel, doar farul din dreapta il pot regla.

    Am incercat sa le reglez din acele imbusuri de 6, problema este ca le-am mai ridicat cat de cat, dar la cel din stanga s-a ridicat putin si cam atat. Nu se mai ridica deloc si face un clanc si tot asa daca invart in sensul acelor de ceasornic, presupun ca a ajuns la maxim sau s-a uzat acel filet. Tin sa mentionez ca de lasat sa lasa in jos si il pot urca, dar fata de cel din dreapta se regleaza foarte putin si stiu ca este normal ca cel din stanga sa fie mai lasat in jos pentru a nu jena pe ceilalti participanti la trafic.

    Spre exemplu le-am pus la aceeasi inaltime pe ambele, doar ca cel din dreapta se mai poate ridica fata de cel din stanga si mai merge ridicat si din acel buton. Stiu ca trebuiesc reglate la un service autorizat cu lupa, insa vreau sa aflu daca trebuie alt far cumparat sau nu pana sa ajung acolo.

    Iar acum vreau sa va intreb legat de niste becuri H4 mai puternice, dar sa fie legale. Le-am schimbat destul de recent cam pe toate cu unele Bosch simple.
    De unde comand eu am gasit asa: RACING VISION PHILIPS, VISION PLUS PHILIPS, 12V XV PHILIPS, X-TREME VISION PHILIPS. PLUS 90 BOSCH
    Acum eu nu stiu daca sunt legale toate si care sunt mai ok dintre cele mentionate. Din ce am vazut eu pe yt, fata de unele stock se vede o diferenta pe camera, in viata reala presupun ca te ajuta mult mai mult. ​

    Am atasat si o poza cum se vede cu faza scurta.
    Attached Files

  • #2
    crististreulea ​ are cateva tutoriale interesante si utile despre reglajul farurilor, ex https://www.tutorialelogan.ro/2014/0...ticala-si.html
    dar si despre alegerea becurilor H4, etc..., vezi si comentariile de acolo, informatii despre acestea gasesti destule si pe forum.
    Last edited by Gil26; 2 December 2022, 23:57.

    Comment


    • #3
      M-am uitat la acel tutorial, totusi legat de becuri legale am gasit doar topic-uri mai vechi si chiar nu vreau sa raman fara talon doar pentru atat.
      Last edited by 77sky; 3 December 2022, 13:56.

      Comment


      • #4
        Ti-am scris ca pe acolo gasesti informatii si despre becuri, plus comentarii.
        Vrei sa spui ca becurile (cele de calitate achizitionate de pe daciashop.ro) ex din acest tutorial https://www.tutorialelogan.ro/2009/0...in-far-la.html sunt ilegale???
        Si repet ca sunt destule informatii si pe forum despre becuri H4 legale (pe mine nici nu ma intereseaza cele ilegale, chiar daca au fost "discutii" si despre astea).

        Comment

        Working...
        X
        Anulare DPF
        Politica de Securitate Google