Scartaie la butelie în spate

Collapse
This topic is closed.
X
X
 
  • Filter
  • Time
  • Show
Clear All
new posts

  • Scartaie la butelie în spate

    Va salut pe toți, am cumpărat recent o Dacia logan 2005 1.4 mpi cu instalație de gpl, nu îmi dau seama ce instalație este pentru ca ,calculatorul este Nova Sigs 4 pini ,vaporizator bigas r1 21 și butelia OMB, însă am o nelămurire, scârțâie ceva mereu la butelie în portbagaj, itp la butelie valabil pana în 2028, când am cumpărat masina mergea pe gaz ,când am ajuns acasă am observat ca nu tot timpul vrea funcționa pe gaz , de cele mai multe ori când comut pe gaz sare ( cu motorul cald) ,am schimbat garniturile vaporizatorului, furtune, curățat senzori și etansat instalația pt ca scăpa gaz prin mai multe parti, acum e perfect etansa ,urmează sa schimb senzorul de presiune de pe filtru in stare gazoasa cu tot cu filtru ,mai precizez ca ,pe comutator, buton cu afișaj led se vad doar 2 din 4 mai puternic strălucitor și cele 2 mai puternic sunt în mijloc ,nu am mers la un service gpl pt ca am mai mulți prieteni care merg și o fac cam des( o data pe luna), rămâne sa cumpăr o interfață pentru acel calculator sa pot verifica parametri de funcționare, dacă cunoașteți as avea nevoie de suport de cunoștințe pentru a o face sa funcționeze fără sa merg la service gpl, Baia Mare...interesul meu este investiție minima pt ca masina o folosesc la naveta și pt a economisi bani ,orice sprijin este binevenit ( culbutori reglați, buji speciale pt gaz ,fise noi, senzori turatie nou)pe benzina merge perfect

  • #2
    Update ,după ce am schimbat senzorul map care era pe filtrul stare gazoasa ,merge perfect și pe gaz și pe benzina ,scartaitul din butelie este plătitorul care arata nivelul gazului, las aceste rânduri în speranța că o să ajute și pe alți. Multa sănătate la toată lumea

    Comment

    Working...
    X
    Anulare DPF
    Politica de Securitate Google